Przepiękna Jaskinia Baradla i jeziorko Tengerszem w Parku Narodowym Aggtelek na Węgrzech

Nasza relacja o fascynującej jaskini Baradla (węg. Baradla-barlang) w Parku Narodowym Aggtelek na Węgrzech. Dowiesz się z niej między innymi o tym ile kosztuje bilet wstępu, jakie są godziny wejścia, a także gdzie zaparkować i jak dojechać do tego niezwykłego miejsca.

Jaskinia znajduje się na terytorium Węgier przy granicy ze Słowacją. My dostaliśmy się własnym pojazdem i tuż po przekroczeniu granicy pojawiły się informacje o niej i darmowych parkingach. W pobliżu znajdowały się także restauracje, gdzie można było zjeść np. pyszne węgierskie langosze.

Informacje niezbędne

  • Adres: Węgry, 3759 Aggtelek, Baradla oldal 3. (adres informacji turystycznej znajdującej się obok jaskini, zakupu biletu można dokonać obok wejścia do jaskini w niewielkiej budce).
  • Koszt biletu: 2200 HUF (~30PLN), ulgowy: 1300 HUF (~18PLN); brak dodatkowych opłat za robienie zdjęć / kamerowanie
  • Godziny zwiedzania: 10:00-17:00 (start o pełnej godzinie)
  • Strona www: http://www.anp.hu/en/elerhetoseg

Niestety nie wiemy czy można tam dojechać transportem publicznym, jednak jest to miejsce odwiedzane przez turystów, zarówno z Węgier, jak i z innych krajów, iż powinna istnieć taka możliwość.
 

Przy zakupie biletów Pani, która nam je sprzedawała zapytała nas także skąd jesteśmy, chcąc nam wręczyć także mini przewodnik (papierowy) w naszym języku, bowiem nasza osoba oprowadzająca po jaskini robiła to w języku węgierskim.

Jaskinia Baradla

A teraz kilka słów o samej jaskini. Jadąc do tego miejsca i kupując bilet niewiele wiedzieliśmy o tym co może nas czekać po wejściu do środka. Nie oczekiwaliśmy zbyt wiele, nastawialiśmy się raczej na jaskinię niewielkich rozmiarów, a także na szybki i orzeźwiający spacer wgłąb ziemi.

Jak się później okazało nasza wycieczka była fascynująca. Trwała ona ponad godzinę. Szliśmy długimi korytarzami, wchodząc do przepięknych i potężnych sal, podziwiając przy tym uformowane od lat stalaktyty i stalagmity, a także niewielkie zbiorniki wodne.

Warto wspomnieć, że udając się nawet w upalne dni, temperatura wgłąb jaskini wynosi około 10 stopni, dlatego polecamy zabrać coś by okryć swoje ciało.

Długość systemu jaskiniowego to ponad 25,5km. Trasa wycieczki ok. 1km. W jaskini panuje temperatura +10 stopnia Celsjusza.

Będąc w środku odwiedzimy między innymi przepiękną Salę Koncertową czy niezwykłą Halę Kolumn.

Galeria:

Mapa:

Nieopodal jaskini znajduje się pole kempingowe Nomád Baradla kemping (strona www: http://szallas-aggtelek.hu/index.php?lang=en).

W tej niezwykłej okolicy znajdują się także inne ciekawe miejsca. Między innymi oddalona od jaskini o 4km wgłąb Węgier kolejna jaskinia z systemu Baradla, a także oddalone o 7km niewielkie jeziorko o zaskakującej barwie – Jósvafői Tengerszem. My udaliśmy się do tego drugiego.

Jósvafői Tengerszem

Jeziorko znajduję się na terenie Parku Narodowego Krasu Węgierskiego (Aggtelek),  tuż przed miejscowością Josvafo (adres: Jósvafői Tengerszem, Jósvafő, 3758 Węgry).


Nieopodal jeziorka znajduje się darmowy parking, z którego skorzystaliśmy. Chcąc dostać się pod nie samo należy przejść krótki spacer wgłąb klimatycznego lasu.

Galeria:

Mapa:

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *