Zamek w Malborku – czyli największy zamek na świecie

Zamek w Malborku robi niesamowite wrażenie swoją wielkością oraz gotycką architekturą. Muzeum odwiedzają turyści z całego świata. Naszym zdaniem warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć Zamek w Malborku oraz zwiedzić wystawy znajdujące się na jego terenie. Z uwagi na zmienną zawartość wystaw oraz ciągłe ich ulepszanie jeden raz w życiu to zdecydowanie za mało więc warto wracać tam co jakiś czas będąc w okolicy. Zamek od 1997 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 1280 roku zakon krzyżacki nad rzeką Nogat rozpoczął budowę tego imponującego zamku. Budowa przeprowadzana w kilku etapach została zakończona w połowie XV wieku. Cały zespół zamkowy składa się z: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. W czasie swojej historii zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Największe zniszczenia zostały poczynione w czasie II wojny światowej, kiedy zniszczeniu uległo ok. 50-60% całego zespołu zamkowego. Od 1960 roku trwa odbudowa zamku. Aktualnie wykonywane prace finansuje ministerstwo kultury przy udziale zagranicznych funduszy m.in Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Zamek też był częścią historii Królestwa Polskiego. W 1410 roku po wygranej bitwie pod Grunwaldem Władysław Jagiełło próbował zdobyć zamek, a w roku 1457 zamek zakupił król Kazimierz Jagiellończyk za kwotę 660 kg złota. W Polskim posiadaniu zamek pozostał do 1772 roku czyli I rozbioru Polski.

W zamku zastosowano dużo innowacyjnych rozwiązań m.in ogrzewanie podłogowe w ważniejszych pomieszczeniach. Zrealizowane zostało na wzór ogrzewania stosowanego w starożytnej Grecji i Rzymie.

My na zwiedzanie zamku wybraliśmy się z Trójmiasta pociągiem. Podróż pociągiem z Trójmiasta zajmuje około godziny. Z dworca do kas muzeum dostaliśmy pieszo. Przejście zajęło nam około 20 min. Planując wyjazd do Malborka najlepiej przeznaczyć na to cały dzień. Pozwoli nam to uniknąć oglądania w pośpiechu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas zwiedzania zamku z przewodnikiem wynosi 3-4 godziny. Zamek możemy zwiedzać z przewodnikiem (grupy startują co 30 min) oraz audio przewodnikiem indywidualnie. W celu wypożyczenia audio przewodnika należy w kasie okazać dowód osobisty. 

UWAGA: Na zamek nie wolno zabierać zwierząt. Muzeum nie dysponuje miejscem gdzie można zostawić swoje zwierzątko.

Podczas zwiedzania pokonujemy kilka kilometrów. Zalecamy zabranie wygodnego obuwia. 

Muzeum jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Niestety osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych ze względu na bariery architektoniczne o charakterze historycznym mogą mieć problem z dotarciem do wszystkich zakamarków zamku.

Istnieje możliwość zapłacenia za bilety przy pomocy karty. Dodatkowo w budynku kas znajduje się bankomat.

Godziny otwarcia zamku podzielone są na dwa sezony:

  • Sezon letni (21.04 – 30.09) Wystawy: 9:00-19:00. Tereny zamkowe: 9:00-20:00
  • Sezon zimowy (01.10 – 20.04) Wystawy: 10:00-15:00. Tereny zamkowe: 10:00-16:00
  • Kasy biletowe otwierane są 30 min przed otwarciem, a zamykane 30 min przed zamknięciem.

Bilet normalny w sezonie letnim kosztuje 39,50 zł, a ulgowy 29,50 zł. O godzinie 17:15 istnieje możliwość zwiedzania w trybie ekspresowym (1,5 h). Bilety na ekspresowe zwiedzanie sprzedawane są w cenie obniżonej o 10 zł.

W sezonie zimowym bilet normalny kosztuje 29,50 zł, a ulgowy 20,50 zł. W godzinach od 13:15 do 14:00 można zwiedzić zamek w trybie ekspresowym. Bilety na takie zwiedzanie dostępne są w obniżonych cenach: 19 zł i 14 zł (bilet ulgowy).

Dla rodzin przygotowane zostały bilety w okazyjnych cenach. Dodatkowo istnieje możliwość zwiedzania zamku nocą. Szczegóły znajdują się na stronie muzeum: http://www.zamek.malbork.pl

Do zamku w Malborku wygodnie dostać się z Trójmiasta pociągiem. W przypadku wyjazdu do Malborka autem należy przygotować się na konieczność zostawienia pojazdu na płatnym parkingu.  Na terenie Malborka znajduje się kilka parkingów. Najwygodniej naszym zdaniem zostawić samochód na którymś z parkingów zlokalizowanych przy ulicy Wałowej.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *