Dla dzieci,  Morze,  Polska,  Pomorskie,  Relacje z podróży

Sopot z dzieckiem – co robić, gdzie pójść, co zobaczyć?

Sopot to nadmorski kurort i uzdrowisko w województwie pomorskim, w północnej Polsce. Wraz z pobliskim Gdańskiem i Gdynią Sopot zaliczany jest do Trójmiasta i jest najmniejszą z trzech gmin, liczącą około 38 tysięcy mieszkańców. Sopot jest jedną z najbardziej znanych i lubianych nadmorskich miejscowości w Polsce.

Sopot to miejsce, które odwiedziliśmy już kilkukrotnie i za każdym razem odkrywamy w nim coś nowego. W tym artykule przybliżę Wam atrakcje oraz miejsca jakie warto odwiedzić będąc w Sopocie z dziećmi kilka dni.

Atrakcje dla dzieci w Sopocie:

1. Morze i plaża

Dla dzieci atrakcją numer jeden jest oczywiście morze i plaża. Sopocka plaża słynie z szerokiego pasma białych piasków, pobliskich sklepów i restauracji. Bałtyk nie jest znany z ciepłych wód, ale latem lub wczesną jesienią temperatura wody może być znośna. Jak zauważyliśmy plaża w Sopocie od molo w stronę Gdańska, aż do Przystani morskiej jest utwardzona i szeroka, idealna pod względem spacerów z wózkami.

Co można robić z dziećmi nad morzem?

  • kąpiele w morzu
  • zabawy w piasku, budowa zamku, rysowanie na piasku
  • gra w piłkę
  • poszukiwanie skarbów (muszelek, kamieni)
  • oglądanie ptaków i przyrody

2. Molo

Najdłuższe w Europie drewniane molo – idealne na dłuższy spacer. Bilet normalny na molo kosztuje 9 zł, ulgowy 4,50 zł, poza sezonem, od października wstęp jest bezpłatny.

Adres: Sopot, Plac Zdrojowy 2

3. Place zabaw

Sopot to miejscowość, gdzie dzieci nie będą narzekały na nudę. Place zabaw znajdują się dosłownie co kilka ulic. W trakcie naszego tygodniowego pobytu nad morzem przetestowaliśmy 9 z nich. Byliśmy na kilku popularniejszych placach zabaw m.in. na plaży, na dwóch w kształcie statku i na takich, które odkryliśmy przypadkowo, mniej znanych. Każdy z nich jest inny i zawiera atrakcje zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych. Zauważyliśmy też, że z roku na rok Sopot się zmienia na plus, przybywa nowych atrakcji lub stare są modernizowane.

→ Plac zabaw na plaży

Adres: Sopot, Aleja Franciszka Mamuszki 21

→ Plac zabaw Gród Milusia

Adres: Sopot, Park Południowy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich

→ Plac zabaw w Parku Północnym

Adres: Sopot, aleja Franciszka Mamuszki

→ Plac zabaw Statek

Adres: Sopot, Emilii Plater 21

→ Plac zabaw Statek i ziołowy ogród na terenie hotelu Radisson Blu

Adres: Sopot, Karlikowo

→ Plac zabaw stylizowany naturą

Adres: Sopot, ulica Polna

→ Plac zabaw przy stawie Reja

Adres: Sopot, ul. Mikołaja Reja

→ Plac zabaw na sopockich Błoniach

Adres: Sopot, ul. Bitwy pod Płowcami

→ Plac zabaw

Adres: Sopot, ul. Grunwaldzka 22

4. Hipodrom – koniki

Kolejnym miejscem, w które warto wybrać się z dziećmi jest Sopocki Hipodrom. Z jednej strony jest to miejsce, w którym odbywają się międzynarodowe zawody z udziałem koni, a z drugiej strony Hipodrom stanowi miejsce rekreacji tubylców oraz turystów. Można tutaj pospacerować, pooglądać konik, a po wcześniejszym umówieniu przejechać się na koniach. Na terenie Hipodromu prowadzone są także zajęcia – hipoterapia.

5. Rejs statkiem Pirat, rejs Żeglugą Gdańsk

Statek wycieczkowy Pirat oferuje około 40 minutowe rejsy po Zatoce Gdańskiej. Statek znajduje się na sopockim Molo. Dodatkową atrakcją dla małych dzieci jest osoba pirata, spacerująca po statku. Rejsy odbywają się o określonych godzinach. Cena biletu normalnego to 50 zł, bilet ulgowy kosztuje 40 zł, dzieci do 3 lat na pokład wchodzą bezpłatnie.

Z Sopotu możemy udać się również w rejs wodolotem z Żeglugą Gdańsk. Wodolotem dotrzemy na Hel lub do Gdańska. Cena rejsu w jedną stronę z Sopotu do Gdańska wynosi 60 zł za bilet normalny, 50 ulgowy. Cena rejsu w dwie strony: bilet normalny 100 zł, ulgowy 80 zł. Rejs na Hel jest w takiej samej cenie co rejs do Gdańska.

6. Spacer leśnym Szlakiem Borsuka

O tym, że będąc nad morzem można spacerować po górach dowiedzieliśmy się ostatnio. Tak, w Sopocie jest szlak prowadzący na szczyt Łysej Góry, jest punkt widokowy na Sopot i zatokę, jest wyciąg narciarski, a kiedyś była i skocznia. Dzisiaj po skoczni zostały tylko charakterystyczne punkty i puste miejsce.

Idealne miejsce na kilkugodzinny rodzinny spacer. Wózek też da radę;) Miejsce, w którym można zrelaksować się i odpocząć od tłumów ludzi. My szliśmy od ulicy Mikołaja Reja, w kierunku Opery Leśnej.

7. Spacery lub jazda rowerami promenadą wzdłuż morza

Kolejne miejsce idealne na rodzinne spacery i przejażdżki. Z małymi dziećmi trzeba uważać jest to dość mocno uczęszczane miejsce, zwłaszcza w okresie letnim i w weekendy.

8. Przystań morska w Sopocie

Przystań rybacka oddalona jest o ponad kilometr od sopockiego molo. Możemy wybrać się tu na spacer. Kolorowe kutry rybackie z daleka przyciągają swoją uwagę. Jest to miejsce, gdzie można kupić pyszne wędzone ryby, a w Barze Przystań zjeść smaczny obiad.

9. Sopot jako uzdrowisko

Z racji tego, że Sopot jest miastem uzdrowiskowym, na jego terenie znajdują się lecznicze wodotryski: m.in. fontanna lecznicza koło Zakładu Balneologicznego, grzybek inhalacyjny w Parku Lecha i Marii Kaczyńskich. Z wodotrysków samoczynnie wypływa solanka ze Zdroju św. Wojciecha. Solanka jest bogata w jod, potas i magnez.

10. Sopockie Błonia

Błonia w Sopocie to ogromny teren rekreacyjny. Znajdziemy tu alejki spacerowe, kilka placów zabaw, wybieg dla psów, ogród ziołowy, siłownię na świeżym powietrzu, pole do piłki nożnej oraz miejsce do rozpalenia grilla.

11. Baza noclegowa

Sopot to także świetne miejsce jako baza noclegowa. Z Sopotu bez problemu dostaniemy się do Gdyni, Gdańska oraz do dalej oddalonych miejscowości tj. Hel, Władysławowo czy do Malborka.

Pozostałe atrakcje:

  • Aquapark (Adres: Sopot, ul. Zamkowa Góra 3-5)
  • Warownia Grodzisko (Adres: Sopot, Jana Jerzego Haffnera 63)
  • Miniteka – biblioteka dla dzieci (Adres: Sopot, ul. Obrońców Westerplatte 16)
  • Amfiteatr Opera leśna (Adres: Sopot, Stanisława Moniuszki 12)
  • DziKawka – bawialnia i kawiarnia dla dzieci i ich opiekunów (Adres: Sopot, Aleja Niepodległości 702)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *