Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) – najwyżej położona osada w Tatrach Wysokich

Najwyżej położona osada w Tatrach Wysokich na Słowacji charakteryzuje się krótką historią. Rozwój osady został zapoczątkowany w 1875 roku poprzez decyzję o wybudowaniu na brzegu jeziora schroniska turystycznego. Dziesięć lat później osadzie nadano status uzdrowiska. Stopniowo rozbudowywano bazę noclegową oraz wybudowano linię kolei zębatej która do dnia dzisiejszego wozi turystów. W 1970 roku zorganizowane zostały w Szczyrbskim Jeziorze narciarskie mistrzostwa świata. Dzięki temu rozbudowana została infrastruktura narciarska oraz baza hotelowo-restauracyjna. W tym czasie wybudowano także dwie skocznie narciarskie K-120 i K-90. Obecnie czynna jest tylko ta mniejsza normalna skocznia. Będą w okolicy warto odwiedzić to miejsce. Przejście w około jeziora Szczyrbskiego zajmuje około 1,5 h. Po drodze można doczytać wiele ciekawych informacji o jeziorze oraz Tatrach zaprezentowanych w ciekawej formie na tablicach wzdłuż trasy dla turystów.

Szczyrbskie Jezioro (5)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Do tej malowniczo położonej na brzegu jeziora miejscowości warto przyjechać o każdej porze roku.

W zimie szczególnie cieszyć z wizyty powinni się zwolennicy szaleństwa na białym puchu. Do dyspozycji narciarzy jest 9 km tras o różnym poziomie trudności. Dla wygody dostępne są dwa szybkie wyciągi krzesełkowe, jeden 3-osobowy i dwa wyciągi narciarskie. Dla miłośników nart biegowych są również przygotowane trasy o łącznej długości 26 km.

W lecie tym uzdrowisku dominują osoby lubiące chodzić po górach. W Szczyrbskim Jeziorze mają początek szlaki piesze do Doliny Młynickiej (szlak żółty), a dalej na Bystrą Ławkę; do rozdroża przy Popradzkim  Stawie (szlak czerwony) skąd można wybrać się na Rysy. Turyści szukający łatwiejszego szlaku mogą wyruszyć do schroniska na Solisku (szlak niebieski) lub do Białego Wagu (szlak zielony).

Z Polski do Szczyrbskiego Jeziora najlepiej dojechać z przejścia granicznego w Łysej Polanie przez Drogę Wolności. Droga ta charakteryzuje się bardzo efektownymi widokami na pasmo Tatr. Należy jednak pamiętać, że wolno się na tej drodze zatrzymywać tylko na specjalnie wyznaczonych do tego miejsca parkingach.

Z zaparkowaniem samochodu nie powinno być problemu. W miejscowości znajdują się 4  płatne parkingi. W celu zwiedzenia jeziora i jego okolic polecam zostawić auto na dużym parkingu dwu poziomowym oznaczonym symbolem „II” znajdującym się w okolicy stacji kolei. Pierwsze 10 min parkowania jest darmowe. Pierwsza godzina kosztuje 1.30 EUR, kolejne godziny od 2 do 4 kosztują 1.30 EUR za każdą rozpoczętą godzinę. Całodniowe parkowanie liczone powyżej 4 h kosztuje 5.5 EUR. Opłatę uiszcza się na parkometrach zlokalizowanych na terenie parkingu.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ:

SZCZYRBSKIE JEZIORO ZIMĄ:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *