Liptowskie Morze (Liptovská Mara) – największe sztuczne jezioro na Słowacji

Przemieszczając się po regionie Liptowskim, a szczególnie jadąc autostradą  z Liptowskiego Mikulasza do Rużomberku, nie można przeoczyć jeziora o nazwie Liptowska Mara. Jest to największy sztuczny zbiornik wody na Słowacji w odniesieniu objętości wody w nim zgromadzonej. Zbiornik zawdzięcza swoją nazwę od jednej z miejscowości która została zalana pod czas jego budowy. Powstawał on  w latach 1970-1975. Głównym celem jego budowy było uregulowanie  rzeki Wag, a efektem ubocznym jest produkcja energii elektrycznej.

Liptovska Mara (6)

Budowa sztucznego zbiornika wymagała przesiedlenia mieszkańców kilku gmin, które zostały zalane, w tym kilku zabytków kulturowych i historycznych, chociaż najważniejsze z nich zostały przeniesione poza teren zalewowy i są teraz najważniejszymi eksponatami w Muzeum Wsi Liptowskiej znajdującego się w Pribylinie.

Liptovska Mara (8)

Najważniejszy ośrodek wakacyjny nad brzegiem zalewu Liptowska Mara znajduje się we wsi Liptovský Mikuláš. Region sztucznego jeziora jest również świetną bazą wypadową do wycieczek w Choczskie Góry i Tatry Zachodnie.

My z wielu atrakcji zlokalizowanych nad Słowackim Morzem wybraliśmy Celtycką wioskę →  Link do artykułu. Dodatkowo polecamy spacer po zaporze oraz w okresie letnim wypoczynek na plaży zlokalizowanej blisko zapory. W okolicy plaży znajduje się także malowniczo położona wieża zabytkowego kościoła który stał w miejscowości Liptowska Mara. Kopia całości znajduje się w muzeum Wsi Liptowskiej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

W przypadku zwiedzania zapory, celtyckiej wioski oraz wizyty na plaży polecam zostawić samochód w okolicy zabytkowej wieży kościoła. Parking jest bezpłatny. Z brzegów jeziora rozciąga się bardzo ładny widok na góry. W okolicy Liptowskiej Mary znajdują się dwa popularne kąpieliska: Tatralandia oraz Besenova.

Liptovska Mara (2)

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *