Miasta,  Słowacja

Dolny Kubin (Dolný Kubín) – interesujące miasteczko regionu Orawa

Dolny Kubin to malownicze miasto położone w południowo-zachodniej części Orawy. Przez środek miasta przepływa rzeka Orawa. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie prehistorycznego osiedla w tym rejonie. Pierwsza pisemna wzmianka o Dolnym Kubinie pochodzi z roku 1323. W 1623-1633 osada uzyskała prawa miejskie, a od roku 1683 miasto pełni funkcję stolicy regionu. Największy jego rozkwit nastąpił w XIX wieku, zwłaszcza w dziedzinie kultury. Obecnie Dolny Kubin jest żywym, rozwijającym się miastem.

Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIV wieku. Podstawowym zabytkiem miasta jest centralnie umieszczony plac P.O. Hviezdoslava przy którym znajduje się kilka renesansowych i barokowych kamienic. Wartym odwiedzenia jest filia  Orawskiego Muzeum posiadające najstarsze zbiory literatury na Słowacji, którego budynek pierwotnie został zbudowany na początku XX wieku jako biblioteka. Niedaleko muzeum znajduje się dom pamięci  P.O. Hviezdoslav w którym poeta mieszkał, pracował i zmarł w 1912 roku.  W chwili obecnej, w budynku mieści się pensjonat „Penzión u Hviezdoslava”.

Dolny Kubin (9)

Do najczęściej odwiedzanych atrakcji nowoczesnej części miasta należy most kolumnadowy, który łączy dzielnicę Bysterec i stare miasto. W pobliżu mostu znajduje się centrum handlowe o podobnym projekcie architektonicznym.

Dolny Kubin (12)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Auto parkowaliśmy przy ulicy Matúškova, która znajduje się obok głównego placu P.O. Hviezdoslava. Z uwagi na niewielkie odległości w mieście całość centrum oraz most kolumnadowy można zwiedzić pieszo.

Pamiętajmy, że Orawskie Muzeum zamknięte jest w poniedziałek. W pozostałe dni tygodnia muzeum otwarte jest w godzinach od 8 do 16 z wyjątkiem niedziel (10-17). Normalny bilet wstępu kosztuje 2 EUR, a ulgowy dla dzieci, studentów oraz seniorów 1 EUR.

Dolny Kubin (5)

Niedaleko mostu kolumnadowego w parku znajduje się klatka z pawiami stanowiąca atrakcję dla osób spacerujących w parku oraz klientów pobliskiej restauracji.

Dolny Kubin (2) Dolny Kubin (13)

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *