Tokaj w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Tokaj jest niewielkim miasteczkiem leżącym w północno wschodniej części Węgier. Na zwiedzanie nie potrzebujemy dużo czasu, wystarczy jeden, a nawet pół dnia. Podgórze Tokaju to obszar winiarski znany na całym świecie z popularnego rodzaju wina – Tokaj Aszú („króla win i wino królów”). Wino wykonywane z dojrzewających do późnej jesieni, na nasłonecznionych stokach winogron o wysokiej zawartości cukru, przeznaczone było jedynie dla głów państwa, należących do kręgu stałych odbiorców: rosyjskich cesarzy, polskich królów, a także samego papieża.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Tokaju?

  • Śródmieście Tokaju stanowi niewielki plac Kossutha wraz z fontanną . Tuż przy rynku znajduje się Kościół katolicki pw. Serca Pana Jezusa.
  • Piwnica Rákóczi (zlokalizowana obok kościoła, adres: Kossuth tér 15) – nastrojowe miejsce, dawna rodzinna piwnica winna. Ma ona półtora kilometra długości, 24 korytarze i można w niej przechowywać jednocześnie 20 000 hektolitrów wina. Piwnica
  • W mieście znajduje się wiele innych otwartych piwnic, gdzie turyści są serdecznie witani i mogą kosztować słynnego wina Tokaj Aszú.
  • Muzeum Tokaju (adres: Betheln Gábor ucta 7), w którym znajduje się między innymi wystawa poświęcona wspaniałej historii wina oraz narzędzia winiarskie.
  • Punkt widokowy z krzyżem znajdujący się w okolicy ronda (Hősök tere), z którego rozciąga się widok na miasto.
  • Z położonej nad rzeką Cisa przystani można wybrać się na wycieczkę statkiem do miejscowości Sarospatak oddalonej o 37km.

Galeria zdjęć z pobytu w Tokaju:

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Cześć, mam pytanie o rejs pomiędzy Tokajem a Sarospatak. Czy dalej to funkcjonuje? Gdzie można znaleźć informację o godzinach itd.? 😉

    1. Więcej informacji na temat rejsu znajduje się na węgierskiej stronie internetowej: http://evizig.hu/setahajo/setahajo.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *