Valldemossa (Majorka) – co warto zobaczyć i zwiedzić w jeden dzień

Valldemossa to przepiękna niewielka miejscowość zachodniej Majorki. Położona w górach Sierra de Tramuntana. Oddalona jest o 19 km na północ od stolicy (Palma de Mallorca). Ze względu na swój urok oraz powiązanie z Fryderykiem Chopinem znalazła się na naszej trasie objazdowej po Majorce.

Jak dostać się do Valdemossy?

Do Valldemossy najlepiej dostać się samochodem. Ponadto przez cały rok kursują tutaj autobusy numer 210 z Palmy do Soller, zatrzymujące się w Valldemossie.

Czym poruszać się po miejscowości?

Valldemossa to miejscowość, którą zamieszkuje niecałe 2 000 ludności. Jest tak mała, że poruszać można się pieszo.

Osoby związane z Valldemossą:

1. Fryderyk Chopin i George Sand (francuska pisarka)

Z początku francuska pisarka i polski kompozytor byli przyjaciółmi, później ich znajomość przeobraziła się w romans. Zimię 1838- 39 roku spędzili razem w klasztorze w Valldemossie. Przez prawie 10 lat George Sand była dla Chopina oparciem i natchnieniem. Później rozstali się, z powodu problemów rodzinnych Sand związanych z wychowywaniem dojrzewających dzieci. Dzieci nie tolerowały układu partnerskiego ich matki. Dwa lata po rozstaniu Chopin zmarł.

Pomnik Fryderyka Chopina na dziedzińcu Klasztoru Kartuzów

2. Święta Catalina Tomas (Święta Katarzyna z Palmy)

Urodzona w 1531 roku w Valldemossie, w domu przy ulicy Rectoria (dokładny adres: Carrer Rectoria, 5). Aktualnie jest tam kaplica z figurą świętej. Zakonnica augustianek św. Marii Magdaleny w Palmie, miała wizje aniołów oraz świętych: Antoniego z Padwy oraz Katarzyny Aleksandyjskiej, beatyfikowana została w 1792 roku, a kanonizowana w 1930 roku, patronka miasta, na wielu ceramicznych kafelkach, na ścianach domów w Valldemossie widnieją wizerunki ze scenami z jej życia.

Wnętrze kaplicy Cataliny Tomas
Ceramiczny kafel z wizerunkiem świętej Cataliny

Co zobaczyć i zwiedzić w Valldemossie?

1. Dawny Klasztor Kartuzów (Real Cartuja de Valldemossa) – to wizytówka i główna atrakcja turystyczna Valldemossy. Stary, XIII – wieczny klasztor, znany na całym świecie głównie dzięki polskiemu kompozytorowi- Chopinowi, który spędził tu zimę 1838- 39. Mieszkali tutaj również inni artyści, pisarze, kompozytorzy, którzy odnajdowali inspirację w Valldemossie. W klasztorze znajduje się wiele fascynujących komórek – muzeów, biblioteka, stara apteka, muzeum sztuki współczesnej z dziełami Picasso, Miro i Juli Ramis.

Komórka numer 4, to pomieszczenie, gdzie Chopin spędził zimę z francuską pisarką Aurore Dupin, znaną bardziej pod pseudonimem George Sand. Do tej pory pokój ten jest zachowany w oryginalnym stanie, zobaczymy tu m.in. fortepian Chopina.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie valldemossa-turysta-org-7-1024x682.jpg
Klasztor (Cartuja de Valldemossa) i dzwonnica z turkusowym dachem

Cartoixa de Valldemossa – muzeum i siedziba kompozytora Fryderyka Chopina w klasztorze Kartuzów, adres: Plaça Cartoixa, 0 , 07170 Valldemossa

2. King Sanç Palace – pałac króla Sancha, znajduje się tuż obok Cartuja, został zbudowany w XIV wieku, adres: Plaça Rubén Darío, 1A
Valldemossa

3. Spacer wąskimi, kamiennymi uliczkami Valldemossy.

Fotogaleria z pobytu w Valldemossie:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *