Wakacje za granicą – oferta roamingowa w UE

Materiał partnera

Odbywasz dużo podróży do krajów Unii Europejskiej i nie tylko, zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych? Czy może wyjeżdżasz dość rzadko, głównie podczas urlopu? Niezależnie od tego, ile razy w roku jeździsz za granicę, powinieneś być odpowiednio przygotowany na to, jak wygląda Twoja oferta usług telekomunikacyjnych w innych krajach – zarówno w UE, jak i poza nią. W tym artykule znajdziesz kilka informacji o tym, czego możesz się spodziewać w ramach roamingu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem!

Zasady uczciwego korzystania

Zgodnie z nimi, w ramach roamingu, można korzystać z usług telekomunikacyjnych na tych samych zasadach, co w kraju. Innymi słowy, usługi roamingowe są w cenie krajowej. Operatorzy sieci komórkowej korzystają z tych zasad, jednak mogą również sprawdzać, czy abonenci ich nie nadużywają. Korzystając z roamingu, nie ma ograniczeń co do połączeń, czy liczby SMS-ów, jednak są limity dotyczące korzystania z sieci, wynikające z rodzaju umowy zawartej między operatorem a abonentem.

Ważne
W niektórych przypadkach, to abonent przebywający za granicą ponosi koszty za połączenia przychodzące z Polski, dlatego przed wyjazdem sprawdź, jak wgląda Twoja oferta roamingowa.

Operator ma obowiązek poinformować, kiedy limit transmisji danych się wyczerpał, a także jakie koszty za 1GB będą teraz obowiązywać. Nie mogą one jednak przekroczyć ogólnounijnej, maksymalnej ceny hurtowej za transmisję danych, która w 2019 roku wynosi 4,5 euro/GB danych plus VAT.

Jak to wygląda w praktyce?

W celu wyjaśnienia posłużymy się przykładem oferty roamingowej T-Mobile. Klienci, którzy zawarli umowę z operatorem do 30.06.2018, w ramach abonamentu mogą wykorzystać część limitu transmisji danych w UE, a wielkość ta zależy od wysokości abonamentu. Ci, którzy umowę z operatorem zawarli 1 lipca 2018 lub później, otrzymują 1 GB danych, który w ramach roamingu mogą wykorzystać bez żadnych dodatkowych opłat. Po wykorzystaniu tej wartości klient będzie płacił 4 zł za 1 GB, a cena ta będzie obowiązywać do wyczerpania wartości limitu w UE, określonego w abonamencie. Co w przypadku, gdy ktoś w dużym stopniu korzysta z sieci i wyczerpie również i ten limit? Wtedy koszty są wyższe, bo naliczane zgodnie z cennikiem roamingowym, czyli 19,01 zł netto za 1 GB. Warto uwzględnić tę informację podczas wybierania planu taryfowego – Ci, którzy dużo podróżują i zużywają duże pokłady transferu danych, powinni wybrać taki abonament, który w UE oferuje niewielkie ograniczenia związane z przesyłaniem danych. (Więcej szczegółów znajdziesz na: http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/obsluga-klienta/uslugi/roaming).

Jak włączyć roaming

Usługa roamingowa jest domyślnie włączona w większości kart SIM. Aby sprawdzić, czy jest aktywna, warto skontaktować się z biurem obsługi klienta lub udać się do salonu swojego operatora. Trzeba również sprawdzić ustawienia sieci komórkowych i włączyć „roaming danych”, a także zobaczyć, czy opcja „automatyczny wybór sieci” jest aktywna. Dzięki temu telefon połączy się z siecią zagranicznego operatora. Ceny z oferty roamingowej poza krajami UE są większe, dlatego koniecznie trzeba zapoznać się ze szczegółami przed wyjazdem. Przykładowo, na stronie T-Mobile znajduje się przydatna wyszukiwarka krajów – po wpisaniu nazwy państwa będącego celem podróży, pojawia się szczegółowy wykaz opłat za połączenia, SMS-y, MMS-y (wychodzące, jak i przychodzące), za transmisję danych, a także spis operatorów na danym obszarze.

Grafika: pixabay.com

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Właśnie takiego wpisu szukałam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *