Veszprém – węgierskie miasto wybudowane na siedmiu wzgórzach

Veszprem to jedno z najpiękniejszych miast, jakimi mogą się pochwalić Węgry. Wycieczki po tym wiekowym grodzie to nie lada atrakcja dla każdego miłośnika historii, który chce odwiedzić miasto będące stolicą pierwszego na Węgrzech biskupstwa oraz ważnym ośrodkiem akademickim. Bliskość miasta od Balatonu sprawia, że staje się ono z dnia na dzień coraz popularniejsze.

Samo miasto zostało zbudowany na siedmiu wzgórzach. Ma swój urok i warto je odwiedzić. My udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe (Veszprém, Vár utca 39, 8200 Węgry), gdzie rozprzestrzenia się widok na całe miasto.

Swoje auto zatrzymaliśmy, nieco niżej, korzystając z darmowego niedzielnego parkingu miejskiego.


Udając się na wzgórze odbędziemy spacer po Starówce miasta, na terenie której czekają na Was ciekawe obiekty, jak katedra św. Michała (Veszprém, Vár utca 16, 8200, Węgry), kaplica królowej Gizelli, imitowana na średniowieczną Brama Bohaterów, pomnik Króla Stefana I i księżniczki Gizeli oraz słynny barokowy Pałac Arcybiskupi.

W Veszprem znajduje się jeden z największych ogrodów zoologicznych (Veszprém, Kittenberger Kalman utca 17., 8200, Węgry), jakimi mogą się pochwalić Węgry. Będąc przejazdem w tym mieście, niestety nie udało się nam zwiedzić tamtejszego zoo. Ogród zoologiczny znajduje się tuż poza miastem, około 2km od wspomnianego Wzgórza Zamkowego.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Veszprem jest miastem partnerskim polskiego Tarnowa.

Galeria:

Mapa:

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *