Władysławowo w kilka dni – co warto zobaczyć i zwiedzić?

We Władysławowie byliśmy w sierpniu, parę lat temu. Spędziliśmy tu kilka dni. Stąd też mieliśmy bardzo dobre połączenie z Trójmiastem oraz Helem. Władysławowo – duża miejscowość rozciągająca się u nasady Półwyspu Helskiego zachwyciła nas cudowną, ciągnącą się kilometrami plażą, wspaniałą atmosferą oraz pogodą.

Jak dostać się do Władysławowa?

Dojazd do Władysławowa jest bardzo dobry zarówno ze stolicy Polski, jak i innych dalej oddalonych miejscowości. Możemy się tu dostać autobusami, liniami kolejowymi oraz samochodem, czego nie polecam, ze względu na ogromne zatłoczenie miejscowości i codzienne korki. Jeżeli macie możliwość dotarcia tu innymi środkami komunikacji niż samochód – zróbcie to, Władysławowo jest dużą miejscowością, ale można w każde miejsce bez problemu dotrzeć pieszo.

 

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć we Władysławowie:

1. Dom Rybaka, wieża widokowa

Dom Rybaka to typowy wzorzec architektury socrealistycznej, powstałej w latach 50. XX w. Dzisiaj jest symbolem miejscowości. Z tarasu na jego wieży przy korzystnej pogodzie widać panoramę okolic, Zatokę Pucką, Morze Bałtyckie oraz cały Półwysep Helski. Taras unosi się na wysokości 45 m, dla osób odważnych przygotowana jest dalsza trasa w górę, krętymi schodami na wysokość 63 m. Na dalszych poziomach można zwiedzić Muzeum Motyli oraz ekspozycję Magiczny Zawrót Głowy.

Adres: ul. Generała Hallera 19, 84-120 Władysławowo

Cennik (informacja sprawdzona 1.07.2017): Taras na wysokości 45 m:
dzieci do 4 lat bezpłatnie, bilet ulgowy 6,90 zł, bilet normalny 8,90 zł. Taras na wysokości 45 m + taras na wysokości 63 m: bilet ulgowy 12 zł, bilet normalny 15 zł.

Godziny otwarcia (informacja sprawdzona 1.07.2017): Dom Rybaka czynny jest codziennie, w lipcu i sierpniu 9.00 – 21.00, we wrześniu 10.00 – 18.00, w październiku 10.00 – 17.00, w listopadzie i grudniu 10.00 – 16.00.

2. Port

W północnej części miejscowości zlokalizowany jest największy polski port rybacki. Z portu wypływają i przypływają kutry oraz liczne statki wycieczkowe, również na zachód słońca. Wejście do portu morskiego jest bezpłatne.

Adres: ul. Hryniewickiego 2, 84-120 Władysławowo

3. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Ta unikatowa budowla wyglądem przypominająca namiot zbudowana została w latach 60. i 70. XX w, jest przykładem nowoczesnej architektury sakralnej. Tuż przy kościele znajduje się wysoka dzwonnica, która odgrywa rolę punktu widokowego oraz charakterystyczna dla miejscowości ławeczka Jana Pawła II, na której turyści chętnie siadają.

Adres: ul. Żeromskiego 32, 84-120 Władysławowo

Msze Święte: dni powszednie: 6.30, 7.00, 18.00; niedziela i święta: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00

4. Promenada i Aleja Gwiazd Sportu

Od kościoła aż do plaży prowadzi promenada, przy której rozmieszczono mnóstwo budek z jedzeniem, akcesoriami plażowymi oraz pamiątkami. Najpopularniejsza część promenady to aleja sportowych sław, zlokalizowana przy sławnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Na gwiazdach upamiętniających polskich sportowców znalazły się takie nazwiska jak: Dariusz Michalczewski, Mateusz Kusznierewicz, Grzegorz Lato, Robert Korzeniowski, Sylwia Gruchała, Tomasz Gollob, Kazimierz Deyna i wiele innych.

5. Rezerwat przyrody Słone Łąki

Rezerwat Słone Łąki odkryliśmy przypadkowo. Było tam wtedy stosunkowo mało ludzi, zapewne mało kto wie o tym miejscu. Park utworzony został w 1999 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 27 ha. Na terenie rezerwatu objęte ochroną są liczne gatunki słonorośli, do których należą: jarnik solniskowy, centuria nadbrzeżna, babka nadmorska, różne odmiany ostrzewu. Poza roślinami można spotkać tu wiele gatunków ptaków wodnych.

Przed wejściem do rezerwatu znajduje się duży teren, gdzie można się zrelaksować i poćwiczyć. Dla dzieci przygotowany jest plac zabaw z piaskownicą, a dla dorosłych przyrządy do ćwiczeń, ławeczki.

Adres: ul. Bohaterów Kaszubskich 51, 84-120 Władysławowo

6. Plaża

Plaża we Władysławowie ciągnie się prawie przez 23 km, jej szerokość sięga nawet 200 m. Plażę na dwie części rozdziela port. Na zachód od portu, w stronę Jastrzębiej Góry ciągnie się plaża bardziej oblegana przez ludzi, nigdy nie znaleźliśmy na niej miejsca dla siebie. Na wschód od portu w kierunku Helu znajduje się plaża bardziej piaszczysta, a im dalej na wschód tym mniej uczęszczana. W lecie średnia temperatura wody wynosi 18 °C.

Nocleg

W okresie wakacyjnym Władysławowo jest bardzo oblegane przez turystów. Warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Byliśmy świadkiem, gdzie turyści przyjechali autem i szukali noclegu „dom za domem”, niestety wszystko było już zajęte.

My dwukrotnie korzystaliśmy z pola namiotowego „Owocowy Sad” (ul. Męczenników Wielkiej Wsi 29), z którego byliśmy bardzo zadowoleni. Na polu namiotowym było zawsze czysto, można było skorzystać z kuchni, bardzo dobra lokalizacja (blisko sklepy, do morza ok 800 m), stosunkowo niska cena za nocleg.

Podsumowanie

Władysławowo to miejscowość, która corocznie przyciąga rzesze turystów. Według mnie jest to miejsce, gdzie można odpocząć, ale też się zabawić. W sezonie letnim organizowane są tu liczne wydarzenia tj. koncerty, spotkania taneczne, festyny. Dodatkowym atutem Władysławowa są zlokalizowane blisko wejścia na plażę sklepy czynne 24 godziny na dobę (Biedronka i Lidl, jeden obok drugiego). Z kolei słabą stroną jest niebezpieczne przejście na plażę przez tory kolejowe oraz niezbyt widowiskowy zachód słońca nad lądem, nie nad linią morza.

Fotorelacja z naszego pobytu we Władysławowie:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *