Tbilisi (Gruzja) w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Pod koniec kwietnia 2017 roku, będąc na przedłużonym weekendzie w przepięknej Gruzji, zdecydowaliśmy się na krótki pobyt w stolicy tego państwa, a więc Tbilisi (თბილისი). Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak: Stare Miasto, przepiękne obiekty sakralne czy obiekty natury. Miasto znajdujące się w środkowo-wschodniej części kraju jest także niezłą bazą wypadową na dalsze podróże po Zakaukaziu.

Jak dostać się do Tbilsii?

Do Gruzji przylecieliśmy WizzAirem z Katowic do Kutaisi. Lot odbywał się w nocy. Dzięki różnicy czasowej, na miejscu wylądowaliśmy z samego rana. Do Tbilisi udaliśmy się z portu lotniczego w Kutaisi, jadąc autobusem firmy Georgian Bus (największy z podstawionych pod lotnisko), wsiadając do niego  chwilę po wylądowaniu, ok. godziny 5:00 czasu lokalnego. Podróż kosztowała nas 20 GEL (~35zł), jednak była bardzo sprawna i po około 3,5 godz. byliśmy na miejscu.

Bilety można było nabyć w sklepiku wewnątrz lotniska. Nieopodal znajduje się także placówka jednego z gruzińskich banków, w którym można wymienić amerykańskie dolary, euro czy ruble na gruzińskie lari, po całkiem korzystnym kursie.

Podróż z Kutaisi do Tbilisi była dla jednych okazją do drzemki, po nocnym locie, ale również do podziwiania pięknych widoków, bowiem z samego rana, góry prezentują się wybornie, a tych, na trasie nie brakowało! I tak mogliśmy z zapartym tchem podziwiać oddalone o kilkadziesiąt kilometrów szczyty Wielkiego Kaukazu, jak i również te bliższe, nieopodal Borjomi, znajdujące się na drodze.

Autobus swój przystanek końcowy miał nieopodal Liberty Square, skąd można było metrem dostać się do różnych miejsc w mieście, lub, tak jak zrobiliśmy, rozpocząć pieszą wycieczkę po tym, jakże zabytkowym mieście!

Gruzińskie Lari / Metro Card Tbilisi

Będąc już na miejscu można nabyć Metro Card (koszt 2 GEL), a następnie nabić na kartę kilka punktów (1 punkt = 1 przejazd metrem = 0.50 GEL). Z jednej karty tbiliskiego metra może korzystać wiele osób, podając ją po prostu, po przejściu przez bramki.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Tbilisi:

Na Freedom Square

1. Aleja Szoty Rustawelego i Plac Wolności

Ulica wiodąca od placu Wolności do placu Rewolucji Róż, przy której znajduje się wiele ciekawych zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Między innymi: wysoka kolumna z pomnikiem świętego Jerzego (patron Gruzji).

Adres: Tawisuplebis Moedani Freedom Square, Tbilisi, Gruzja

Obok kolumny, na placu mieści się także przepiękny ratusz miejski.

Wieża zegarowa

2. Wieża zegarowa i Muzeum Lalek – Rezo Gabriadze Marionette Theater

Jednym z ciekawszych miejsc spotkanych na spacerze po Tbilisi była pochylona wieża zegarowa. Co ciekawe budynek wybudowano dopiero w 2011 roku.

Adres: 13 Ioane Shavteli St, Tbilisi, Gruzja
WWW: http://gabriadze.com/en/

Nieopodal znajduje się także muzeum lalek, do którego wstęp kosztuje 3 lari (ulgowy 1 lari). Możliwość wejścia od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-18:00 (poza sezonem 11:00-17:00).

Widok na Tbilisi, w oddali góry Kaukazu, nieco bliżej, po lewej most przyjaźni

3. Most przyjaźni na rzece Kura

Z całą pewnością owy most nie jednego zaskoczy swoim futurystycznym wyglądem, a przejście po nim nad rzeką Kurą z całą pewnością zapamiętacie na długo.

Adres: The Bridge of Peace, Tbilisi, Gruzja

Dzięki niemu będziemy mogli dostać się na drugi brzeg, a więc odwiedzić park rozrywki czy skorzystać z kolejki linowej jeżdżącej do Twierdzy Narikala.

Tbilisi – widok na pałac prezydencki w Parku rozrywki

4. Park rozrywki i widok na pałac prezydencki

Chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza i usiąść na ławeczce warto to zrobić w Parku rozrywki, skąd będziemy mogli podziwiać widok na Pałac Prezydencki, jak i sporą część Tbilisi.

Adres: Rike Park, Tbilisi, Gruzja

W pobliżu znajduje się także ciekawie zaprojektowana Hala Wystawowa.

Tbilisi – łaźnie siarkowe

5. Łaźnie siarkowe

Łaźnie siarkowe znajdują się w najstarszej dzielnicy miasta, Abanotubani, liczącą ponad 1500 lat! Stare dokumenty wspominają, że w Tbilisi istniało niegdyś kilkadziesiąt łaźni z ciepłą wodą, a ich rola nie ograniczała się tylko do zapewnienia higieny, ale także były swego rodzaju klubami, w których mieszkańcy spotykali się w celach towarzyskich.

Adres: Abano St, Tbilisi, Gruzja

Do dnia dzisiejszego łaźnie są nadal popularnym miejscem. Są one czynne do późnych godzin nocnych.

Tbilisi – Metechi

6. Cerkiew pod wezwaniem Matki Bożej Metechskiej (Metechi i pomnik Wachtanga

Zlokalizowana nad brzegiem rzeki cerkiew jest doskonale widoczna z wielu punktów miasta, a w jej pobliżu znajduje się przepiękny pomnik Wachtanga Gorgasalego, wzniesiony w 1967 roku.

Adres: Metekhi St, Tbilisi, Gruzja

Pomnik ten przedstawia mężczyznę na koniu, jednego z królów Gruzji, Wachtanga I Gorgasaliego, świętego w kościele prawosławnym i uznawanego przez wielu za założyciela Tbilisi, gdzie przeniósł stolicę państwa z Mcchety. Żył w latach 440-502.

Tbilisi – Cerkiew Świętej Trójcy

7. Sobór Trójcy Świętej

Położona na wzgórzu św. Eliasza cerkiew jest największą sakralną budowlą w Gruzji. Jej budowę rozpoczęto w 1998 roku, a jej konsekracja nastąpiła w 2004 roku.

Adres: Samreklo Street, Tbilisi, Gruzja

Sobór prawosławny ma aż 98 metrów wysokości, a jego podziemia sięgają 14 metrów poniżej gruntu! Świątynia posiada współczesne wnętrze, jednak jej zewnętrzna część jest odwzorowaniem typowej budowli architektury staro-gruzińskiej.

Budynek kolejki linowej w Tbilisi

8. Aerial Tramway

Znajdująca się nieopodal Parku Rozrywki stacja kolejki linowej pozwoli dostać się Wam w przepiękne miejsca, jak i również podziwiać ze wzgórza stolicę Gruzji – Tbilisi.

Adres: Dutu Megreli St 1, Tbilisi, Gruzja

Sama kolejka nie jedzie długo, jednak warto z niej skorzystać chociażby w jedną stronę. Koszt to 1 GEL (można użyć Metro Card). W budynku znajduje się także kasa, w której będziemy możliwość zakupu biletu lub „nabicia” punktów na naszą kartę Metro Card.

9. Pomnik Kartlis Deda

Będąc już na szczycie nie sposób odmówić sobie pieszej wędrówki pod dumnie wznoszący się nad Tbilisi pomnik Matki Gruzji, Kartlis Deda.

Adres: Sololaki St, Tbilisi, Gruzja

Dwudziestometrowy aluminiowy posąg przedstawia gruzińską kobietę, trzymającą w prawej ręce miecz, a w lewej puchar z winem. Napojem wita ona swoich przyjaciół, natomiast mieczem rozprawia się z wrogami.

Kolejka linowa nad rzeką Kura w Tbilisi w oddali Twierdza Narikala

10. Twierdza Narikala

Po tym jak zobaczymy wspaniały pomnik Matki Gruzji warto zejść nieco niżej i skierować się w kierunku Twierdzy Narikala. Jest to kompleks dawnego systemu obronnego z ufortyfikowanymi wieżami i murami obronnymi, wybudowany w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Na dziedzińcu znajduje się odrestaurowany w 2010 roku kościół św. Mikołaja.

Adres: Narikala Hill, Tbilisi, Gruzja

W pobliżu znajduje się także ogród botaniczny. Otwarty w sezonie od 9:00 do 20:00. Koszt 1 GEL.

Podsumowanie

Tbilisi oferuje wiele wspaniałych atrakcji dla podróżników z całego świata. Nie sposób opisać je wszystkie. Mamy jednak nadzieję, że ten krótki artykuł będzie dla Was przydatny.

Mając do dyspozycji więcej czasu warto skorzystać z polecanego przez wielu przejazdu koleją linową (Tbilisi Funicular), by wyjechać na Świętą Górę i odpocząć w tamtejszym parku, czy też odwiedzić wspomniany ogród botaniczny (National Botanical Garden of Tbilisi city), którego nam zobaczyć niestety nie było dane, bowiem na wzgórze dostaliśmy się późnym wieczorem i obiekt był zamknięty.

Chodząc ulicami Tbilisi na każdym kroku można napotkać coś niezwykłego i czasami warto wyjść z poza określonego schematu i podążyć nieco zmienioną ścieżką czy też zatrzymać się na dłużej przy ulubionym miejscu.

Nie sposób nie wspomnieć także o restauracjach, w których można najeść się do syta w rozsądnej cenie. Większość z nich serwuje dania między innymi z kuchni gruzińskiej, o której można poczytać w artykule o jej skarbach.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik przypadł do gustu, a Wasza podróż po stolicy Gruzji będzie wspaniała!

Inne ciekawe zdjęcia z naszej wycieczki po stolicy Gruzji:

Mapa wędrówki:

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *