Małopolskie,  Muzea,  Polska,  Wsie

Zalipie – malowana wieś nieopodal Dąbrowy Tarnowskiej

Są takie miejscowości, które urzekają wyjątkową atmosferą oraz wspaniałą tradycją. Jedną z nich jest pewna tajemnicza wieś w województwie małopolskim – Zalipie, zlokalizowana 30 kilometrów od Tarnowa. Co można zobaczyć podczas wizyty na jej terenie?

Wieś Zalipie to wyjątkowy punkt na mapie Małopolski. W trakcie spaceru po tej miejscowości można natknąć się na malowane chaty, które swym urokiem oczarują niejednego. Zalipie znane jest przede wszystkim jako wieś malarek, a główną atrakcją tej miejscowości są właśnie malowane chaty. Każda z nich urzeka wyjątkową formą, każda z nich sama w sobie jest cenną atrakcją turystyczną. Są jednak takie miejsca, na które w czasie wycieczki po terenie Zalipia należy zwrócić szczególną uwagę.

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu – filia Muzeum Etnograficznego

Jedną z takich atrakcji jest Zagroda Zofii Curyłowej – zalipiańskiej malarki. Jadąc od strony Tarnowa to właśnie w tym miejscu sugeruję zacząć swoją wycieczkę po wsi Zalipie. To właśnie tam będziecie mogli zobaczyć pięknie przyozdobiony od wnętrza budynek mieszkalny, a także zwiedzić okolicę.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, sobota: nieczynne
wtorek – piątek, niedziela: 10.00-16.00

Ceny biletów:
Bilet normalny: 6,00 zł, Bilet ulgowy: 4,00 zł, Bilet rodzinny: 12,00 zł
Opłata za warsztaty: kwiaty 7,00 zł od osoby + bilet wstępu, pająk: 9,00 zł od osoby + bilet wstępu

Dodatkowe informacje: http://www.muzeum.tarnow.pl/oddzialy.php?id=6

Dom Malarek w Zalipiu

Obok zagrody, będącej obecnie filią Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, ciekawym i ważnym punktem na terenie Zalipia jest Dom Malarek. To kolejne miejsce, w którym można poszerzyć swą wiedzę na temat sztuki i kultury ludowej tej części Małopolski, a zarazem nacieszyć się widokiem wspaniałych dzieł sztuki.

Godziny otwarcia:
Poza sezonem turystycznym: (od 1 października do 30 kwietnia)
poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
W sezonie turystycznym:
poniedziałek – piątek 8:00 – 18:00
sobota – niedziela 11:00 – 18:00

Dodatkowe informacje: http://dommalarek.pl/

Malowana wieś

Zalipie to nie tylko Zagroda Felicji Curyłowej i Dom Malarek, ale przede wszystkim pięknie ozdobiona okolica. Przemieszczając się po obszarze wsi nie sposób nie dostrzec starych chat i domostw pomalowanych w kwiaty. Niektórzy mieszkańcy do dzisiaj kultywują tradycję zapoczątkowaną w Zalipiu i również chętnie zdobią swoje domostwa, dodając im niezwykłego uroku.

Będąc w Zalipiu polecam także odwiedzić kościół św. Józefa Oblubieńca. Budynek nie tylko od zewnątrz przyciąga wzrok, ale jak się domyślacie, również od środka, którego wnętrze jest ozdobione zalipiańskimi, malowanymi kwiatami.

Galeria zdjęć:

Mapa

Wieś jest całkiem dobrze oznakowana, jednak zalecam zabrać ze sobą mapę lub przestudiować ją przed wyjazdem.

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *