Na Smokowieckie Siodełko oraz Wodospady Zimnej Wody ze Starego Smokowca na Słowacji

Trasa: Stary Smokowiec  → Smokowieckie Siodełko (Hrebienok) → Wodospady Zimnej Wody → Stary Smokowiec

Czas przejścia trasy: niecałe 3 godziny

Długość trasy: 7 km

Szlak: zielony, czerwony

Trasa jest bardzo łatwa, przyjemna i dosyć bezpieczna. Do samego Hrebienoka (1285 m n.p.m.) prowadzi droga asfaltowa. Śmiało można się tu wybrać zimą. Trasa jest też odpowiednia dla rodziny z małymi dziećmi, z wózkami. Dodatkowo na górę można wyjechać kolejką naziemną. 

Znajdź nocleg w Słowackich Tatrach z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Relacja

Na Hrebienok wybraliśmy się wiosną, dokładnie 30.04.2016 roku. W trasę ruszyliśmy z parkingu w Starym Smokowcu, tuż przy sklepie „Pekárska Nora” oraz przy restauracji „Tatra”. Parking był płatny, za cały dzień postoju zapłaciliśmy 5,60 euro. * W 2022 ROKU PARKING KOSZTUJE 10 EURO ZA DZIEŃ

W okolicy znajdowało się kilka innych parkingów. W przeciwieństwie do parkingu na Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem) nie trzeba być ekstremalnie wcześnie, żeby zająć miejsce postojowe. O godzinie 7 rano byliśmy praktycznie sami.  Pieszo udaliśmy się ⇒ szlakiem zielonym w kierunku naszego celu podróży. Od czasu do czasu można było zobaczyć wyjeżdżające i zjeżdżające kolejki górskie z turystami. Po upływie 40 minut byliśmy na szczycie, gdzie mogliśmy podziwiać  piękne widoki gór pokryte śniegiem. Pogoda tego dnia nie zapowiadała się najlepsza, jednak gdy zbliżaliśmy się do szczytu chmury zaczęły się rozchodzić.

Potem ⇒ szlakiem czerwonym udaliśmy się w stronę Wodospadów Zimnej Wody (Vodopády Studeného Potoka), oddalonych o 1,2 km od Hrebienoka. Po drodze mijaliśmy schronisko – Bilikova Chata. Po dotarciu do wodospadów i odpoczynku, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na parking wróciliśmy na godzinę 10.15.

Informacje dla osób, które chciałyby skorzystać z kolejki Stary Smokowiec – Hrebienok

Ceny biletów:
↑ w górę: dorośli: 8 euro, dzieci: 5 euro
↓ w dół: dorośli: 7 euro, dzieci: 4 euro
↑↓ w dwie strony: dorośli: 9 euro, dzieci: 6 euro

Godziny otwarcia:
8.30 -18.30

Znajdź nocleg w Słowackich Tatrach z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Parkingi:

Dokładne informacje o parkingach znajdziecie w osobnym wpisie: parkingi w Słowackich Tatrach Wysokich. Zachęcamy do lektury!

Galeria zdjęć z wyprawy na Smokowieckie Siodełko

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *