Eger – węgierskie miasto słynące z wina i basenów termalnych

Eger jest historycznym miastem leżącym w północnej części Węgier. Miasto położone jest między górami Bukowymi a pasmem górskim Matra. Eger znany jest głównie z zamku, kąpielisk termalnych, zabytkowych budynków, a przede wszystkim z najlepszych węgierskich win czerwonych. Eger jest małym miasteczkiem, na jego zwiedzanie wystarczy pół dnia. Po mieście najlepiej poruszać się pieszo, gdyż większość atrakcji zlokalizowanych jest w ścisłym centrum. Wielu turystów odwiedzających to miejsce pochodzi z Polski.

Co warto zobaczyć, spróbować i zwiedzić w Egerze?

  • Historyczny zamek (Egri Vár) z XIII w. usytuowany na skalistym wzgórzu. Zamek znany jest z głównie z odparcia ataku tureckiego w 1552 roku. Dowódcą obrony był węgierski żołnierz Istvan Dobo. Na zamku znajdują się liczne wystawy związane z historią zamku, wystawa broni, figur woskowych, galeria sztuki węgierskich artystów.
  • Minaret – 42 metrowa wieża, symbol okupacji tureckiej. Na wieży, w ciasnej, zamkniętej przestrzeni do pokonania jest ponad 90 schodów.
  • Bazylika archikatedralna pod wezwaniem św. Jana Apostoła, św. Michała oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Jedna wśród trzech największych bazylik na Węgrzech. W bazylice odprawiana jest Msza Św. w języku polskim.
  • Barokowy budynek Liceum Karola Eszterhazyego znajdujący się po drugiej stronie ulicy bazyliki. Obecnie funkcjonuje jako Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz biblioteka. Na jej terenie znajduje się sławne obserwatorium astronomiczne.
  • Ulica Széchenyi – jedna z obowiązkowych do przejścia ulic Egeru, na której znajdują się liczne sklepy oraz restauracje z tradycyjnym węgierskim jedzeniem.
  • „Dolina Pięknej Pani” – ulica Szépasszonyvölgy, główne miejsce do degustacji wina w mieście. Zlokalizowane są tam liczne winiarnie, które sprzedają  lokalne wina w atrakcyjnych cenach. Wina sprzedawane są w plastikowych oraz szklanych butelkach.
  • Baseny termalne – dla osób, które zatrzymały się w Egerze na dłużej.

Galeria zdjęć z lipcowego pobytu w Egerze:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *