Każdy właściciel samochodu powinien przed wyjazdem w dłuższą drogę, a w szczególności urlop, sprawdzić dodatkowo stan techniczny samochodu. W większości przypadków wyjazd na wakacje wiąże się z pokonaniem samochodem znacznej odległości z dużą ilością bagaży. Konieczność sprawdzenia dotyczy wszystkich nawet nowych pojazdów. Taką kontrolę przed wyjazdem można podzielić na kilka etapów. Podstawową kontrolę można wykonać samemu. W przypadku braku czasu lub chęci uzyskania większej pewności, że z samochodem w czasie wyjazdu nie stanie się nic złego przegląd można zlecić mechanikowi. Wykonanie takiego przeglądu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia awarii samochodu, ale nie jest w stanie w 100% wyeliminować potencjalnych problemów, które mogą się zdarzyć podczas wyjazdu. Z pewnością dobry stan techniczny samochodu spowoduje, że wakacje lub dłuższy wyjazd odbędzie się bez dodatkowego stresu.
Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie assistance które będzie przydatne w razie problemów z autem.
Poniżej prezentujemy listę rzeczy które można sprawdzić samemu oraz informację gdzie najlepiej wykonać przegląd wakacyjny.
Samodzielna kontrola samochodu:
Przed dłuższym wyjazdem warto sprawdzić:
1. Ciśnienie w oponach
Niewiele kierowców pamięta o tym, że wartość zalecanego ciśnienia w oponach podawanego przez producenta samochodu zależy od ilości osób i bagażu który przewozimy. Warto zapoznać się z instrukcją pojazdu lub znaleźć naklejkę na której znajduje się informacja o zalecanej wartości ciśnienia w oponach. Prawidłowe ciśnienie w oponach pozwala ograniczyć spalanie oraz wpływa na prowadzenie pojazdu. Właściwa wartość ciśnienia w oponach pozwala sprawnie panować nad pojazdem nawet podczas przewożenia maksymalnej liczby pasażerów wraz z bagażami. Warto również sprawdzić wizualnie stan ogumienia: głębokość bieżnika oraz czy nie ma widocznych uszkodzeń.
2. Poziom oleju
Koniecznie przed wyjazdem należy sprawdzić poziom oleju przy pomocy bagnetu. Groźna dla silnika jest zarówno zbyt mała ilość oleju – ryzyko zatarcia oraz zbyt duża ilość oleju – wycieki, uszkodzenie silnika. Poziom oleju sprawdzamy na zimnym silniku lub co najmniej po 15 minutach od zakończenia jazdy. Musimy odczekać, aż olej spłynie do miski olejowej. Tylko taki pomiar jest miarodajny.
3. Poziom płynu chłodniczego
Odpowiedni poziom płynu chłodniczego jest wymagany do prawidłowego odprowadzania ciepła z silnika jest to szczególnie ważne w czasie upałów. Poziom płynu chłodniczego sprawdzamy na zimnym silniku przed rozpoczęciem jazdy. Poziom płyny powinien się zawierać pomiędzy minimum a maksimum. Na rozgrzanym silniku poziom płynu może przekraczać wartość maksymalną. Podczas pracy silnika w układzie chłodniczym wzrasta temperatura oraz ciśnienie płynu to powoduje wzrost jego poziomu.
4. Poziom innych płynów eksploatacyjnych
Warto sprawdzić również poziom płynu hamulcowego oraz płynu we wspomaganiu. Informacja o niskim poziomie płynu hamulcowego sygnalizowana jest na desce rozdzielczej kontrolką z czerwonym wykrzyknikiem w nawiasie analogiczną jak w przypadku zaciągnięcie hamulca ręcznego. Niestety niekiedy pływak który mierzy poziom płynu może się zaciąć i wtedy może dojść do utraty hamulców.
5. Kontrola oświetlenia
Przed wyjazdem sprawdźmy czy wszystkie żarówki w samochodzie mamy sprawne. Ewentualne braki w oświetleniu należy szybko naprawić. Dobra widoczność na drodze to bezpieczeństwo dla nas i innych. Na wyjazd nie zapomnijmy zabrać zestawu zapasowych żarówek.
6. Sprawdzić stan koła zapasowego (zestawu naprawczego)
Niewiele osób wie, że zestawy naprawcze które od kilku lat producenci samochodów stosują zamiast koła zapasowego mają datę ważności po której ich działanie nie będzie efektywne. Osoby posiadające koło zapasowe w bagażniku przed wyjazdem wakacyjnym powinny sprawdzić ciśnienie w tym kole, bo może się okazać, że w bagażniku wozimy koło bez powietrza. Wtedy po zmianie koła i tak nigdzie nie zajedziemy dalej.
Przy okazji sprawdźmy czy w samochodzie mamy klucz do kół i podnośnik. (nie dotyczy pojazdów z zestawem naprawczym)
7. Wizualna kontrola układu hamulcowego
Przed wyjazdem warto również przyglądnąć się układowi hamulcowemu. Przez otwory w feldze można skontrolować stan tarcz i klocków hamulcowych. Należy zwrócić uwagę na grubość klocków oraz czy tarcze nie są skorodowane i nie posiadają zbyt dużego rantu. Zużyte tarcze hamulcowe będą miały na swoich końcach wyczuwalny pod palcem rant/wypustek. Gdy ten wypustek jest wyraźnie odczuwalny najprawdopodobniej tarcze będą się nadawać do wymiany. Układ hamulcowy najlepiej sprawdzić w warsztacie.
8. Wizualna kontrola wycieków w komorze silnika
Pojawiające się w komorze silnika wycieki oleju lub innych płynów eksploatacyjnych mogą zwiastować pojawienie się problemów. W przypadku wykrycia wycieków warto skonsultować się z mechanikiem. Nie wszystkie wycieki są groźne dla dalszej bezproblemowej eksploatacji pojazdu.
9. Kontrola ładowania
Osoby które mają w domu multimetr mogą również sprawdzić czy akumulator w pojeździe jest właściwie ładowany. Napięcie ładowania zmierzone na klemach akumulatora powinno zawierać się w przedziale od 13,5 do 14,5 V.
Najlepiej przeprowadzić trzy pomiary:
a) silnik na biegu jałowym wszystkie odbiory elektryczne wyłączone
b) silnik na biegu jałowym włączona maksymalna ilość odbiorów elektrycznych ( światła, dmuchawa, klimatyzacja, radio itd.)
c) silnik ok 2000-3000 obrotów odbiory elektryczne włączone.
We wszystkich wymienionych powyżej przypadkach zmierzone napięcie powinno zawierać się w przedziale od 13,5 do 14,5 V.
Zbyt niskie napięcie doprowadzi do niedoładowania akumulatora, a zbyt wysokie do jego przeładowania. Kontrolka pracy alternatora z reguły pojawia się na desce gdy już jest za późno. Dlatego warto wcześniej zdiagnozować czy ładowanie jest poprawne. Gdy wykryjemy nieprawidłowości jeszcze przed wyjazdem zgłośmy się do mechanika. Być może unikniemy unieruchomienia samochodu.
lub/oraz Kontrola samochodu w warsztacie:
Przed wakacjami wiele warsztatów oferuje sprawdzenie samochodu w atrakcyjnej cenie. Takie promocje organizowane są w autoryzowanych serwisach danej marki oraz w sieciowych warsztatach zajmujących się serwisowaniem wszystkich marek. Taki przegląd również może wykonać dowolny mechanik samochodowy.
Koszt takiego przeglądu to od 1 do 60 PLN.
Mechanicy podczas takiego przeglądu sprawdzą: hamulce, zawieszenie, poziom płynów, oświetlenie oraz układ jezdny.
Czas potrzebny na przeglądnięcie auta to od 30 do 60 min w zależności od zakresu kontroli przeprowadzanej przez dany serwis.
Warsztaty sieciowe mają stałą ofertę takich przeglądów. A organizowane w salonach akcje wakacyjnych przeglądów najczęściej są reklamowane w radio i Internecie.
Na taką kontrolę najlepiej umówić się co najmniej tydzień przed wyjazdem. Tak aby mieć czas na usunięcie ewentualnych usterek, które zostaną wykryte tak aby móc bezstresowo dotrzeć do celu.
Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w skutek stosowania się do zaleceń z artykułu.