Jak samodzielnie wykonać kontrolę samochodu przed wyjazdem w dłuższą drogę?

Przed każdą dłuższą jazdą samochodem warto sprawdzić kilka rzeczy w samochodzie. Taka szybka kontrola wykonana we własnym zakresie zajmie około 15-20 minut. Do takiej kontroli wystarczy podstawowa wiedza na temat samochodu. Rzetelnie wykonana kontrola przed wyjazdem pozwoli na bezpieczne dojechanie do celu dodatkowo również pozwoli na zredukowanie kosztów podróży.

Rzeczy potrzebne do wykonania kontroli samochodu:

  • latarka (może być ta wbudowana w telefon)
  • multimetr ( wystarczy najprostszy model za około 10 PLN)
  • ciśnieniomierz do kół (w przypadku braku można podjechać na stację i sprawdzić ciśnienie przy kompresorze)
  • ręcznik papierowy/szmatka (do wytarcia bagnetu do pomiaru poziomu oleju)

Przed kontrolą najlepiej zapoznać się z instrukcją samochodu.

Samodzielne przeprowadzenie kontroli pojazdu:

Oględziny z zewnątrz:

1. Proces kontroli rozpocznijmy od kontroli wizualnej opon. Sprawdźmy czy opony nie posiadają widocznych uszkodzeń. Dodatkowo warto skontrolować wizualnie stan bieżnika. Opony powinny zużywać się równomiernie. Jednostronne zużycie opon szczególnie przednich może świadczyć o luzach w zawieszeniu. 

2. Przy użyciu manometru lub kompresora na stacji paliw sprawdźmy ciśnienie w oponach. Właściwa wartość ciśnienia znajduję się w instrukcji lub na naklejce która znajduje się na słupku przy drzwiach kierowcy lub na wewnętrznej stronie wlewu paliwa. Pamiętajmy, że ciśnienie w oponach należy zmieniać w zależności od ilości przewożonych osób i ładunku. 

3. Skontrolujmy czy pod samochodem nie tworzą się plamy oleju lub z innych płynów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, że samochody wyposażone w klimatyzację zostawiają plamy z wody i to jest normalne. Wszelkie wykryte wycieki należy skonsultować z mechanikiem samochodowym, gdyż mogą być one zwiastunem nadchodzącej awarii.

4. Sprawdźmy wizualnie tarcze hamulcowe i klocki. W prawidłowo działającym układzie hamulcowym tarcze w miejscach styku z klockami pozbawione są korozji na całej powierzchni styku. Wyjątkowo po obfitych deszczach może pojawić się niewielka korozja która zniknie po przejechaniu kilku kilometrów. Przez otwory w feldze powinny być widoczne klocki hamulcowe. Najlepiej jak mają grubość okładziny większą jak 1 cm. Na tarczy hamulcowej tworzy się rant, ważne aby nie był on zbytnio wyczuwalny pod palcem. Zbyt duży rant świadczy o zużyciu tarczy hamulcowej, a co za tym idzie obniżeniu efektywności hamulców. W ekstremalnym wypadku w układzie hamulcowym z zużytą tarczą klocki mogą się zablokować lub tarcza może pęknąć. W przypadku gdyby się nam coś nie podobało skonsultujmy się z mechanikiem.

5. Zaglądnijmy do bagażnika i sprawdźmy czy posiadamy niezbędne wyposażenie takie jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Dodatkowo sprawdźmy ciśnienie w kole zapasowym lub w przypadku posiadania zestawu naprawczego sprawdźmy jego ważność. Właściciele samochodów z kołem zapasowym lub dojazdówką powinni sprawdzić również czy posiadają klucz do kół oraz podnośnik.

6. Następnie należy sprawdzić oświetlenie pojazdu kolejno włączając poszczególne obwody. Najlepiej włączyć światła: pozycyjne, drogowe, mijania, przeciwmgielne, awaryjne, a następnie wyjść z samochodu i sprawdzić ich działanie. Pamiętajmy aby kontroli wymienionych powyżej świateł dokonywać na odpalonym silniku. Następnie najlepiej dojechać blisko ściany tyłem i sprawdzić działanie świateł stopu i wstecznego biegu.

Następnie otwórzmy maskę.

Pod maską:

1. Przy użyciu latarki sprawdźmy czy w komorze silnika nie ma widocznych wycieków, uszkodzeń/ przetarć węży gumowych i przewodów. Sprawdźmy czy klemy akumulatora są właściwie przykręcone. Bez odkręcenia nie powinno się dać ich ruszyć.

2. Sprawdźmy poziom płynu chłodniczego. Jego poziom powinien się znajdować pomiędzy minimum, a maksimum. Pamiętajmy, że tego sprawdzenia dokonujemy na zimnym silniku. Dokonanie pomiaru na rozgrzanym silniku zafałszuje pomiar.

3. Sprawdźmy poziom płynu hamulcowego. Na nakrętkę zbiorniczka z płynem powinno się dać nacisnąć w celu sprawdzenia poziomu płynu. Po naciśnięciu i puszczeniu łatwiej zlokalizować poziom płynu.

3. W następnej kolejności można sprawdzić poziom oleju. Pamiętajmy, że pomiaru dokonujemy co najmniej 10 min od zakończenia jazdy. W celi zmierzenia poziomu oleju należy wyciągać bagnet i go przetrzeć. Następnie włożyć do końca poczekać chwilkę i go ponownie wyciągnąć. W tym momencie ukaże się nam poziom oleju w silniku. Który powinien oscylować po środku pomiędzy minimalną wartością, a maksymalną. Warto zaglądnąć do instrukcji samochodu tam jest dokładnie rozrysowane jaki poziom olej powinien osiągnąć na bagnecie.  Aby być pewnym co do zmierzonego poziomu oleju. Najlepiej pomiar wykonać dwukrotnie. Ważna aby w czasie pomiaru samochód znajdował się na płaskim terenie. Wszelkie pochylenie samochodu zafałszuje pomiar. W przypadku zbyt małej ilości oleju należy go dolać. Należy to robić z umiarem aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu oleju.

4. Osoby posiadające wiedzę z zakresu elektryki mogą dokonać kontroli ładowania akumulatora. Najlepiej przeprowadzić trzy pomiary:
a) silnik na biegu jałowym wszystkie odbiory elektryczne wyłączone
b) silnik na biegu jałowym włączona maksymalna ilość odbiorów elektrycznych ( światła, dmuchawa, klimatyzacja, radio itd.)
c) silnik ok 2000-3000 obrotów odbiory elektryczne włączone.
We wszystkich wymienionych powyżej przypadkach zmierzone napięcie powinno zawierać się w przedziale od 13,5 do 14,5 V.
Uszkodzenie alternatora prowadzi w dalszej perspektywie do zatrzymania pojazdu, gdyż energia zgromadzona w akumulatorze nie wystarczy na długo. 

Po takiej przeprowadzonej we własnym zakresie kontroli, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że samochód zepsuje się w trakcie jazdy.

 

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w skutek stosowania się do zaleceń z artykułu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *