Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2020 – poradnik – krok po kroku


Aktualizacja: luty 2020

Cena za winiety w 2020 roku jest taka sama jak w zeszłym. Aktualnie koniecznością płacenia objęte 955 km autostrad. W 2020 roku zwolnione z konieczności zakupu winiety zostały wyłączone samochody elektryczne i zasilane wodorem (Szczegóły poniżej). Winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę. Od 2021 roku w Czechach zostaną wprowadzone e-winiety.
Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z Czeskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2020 ważna jest od 1 grudnia 2019 , a kończy ważność 31 stycznia 2021 roku. Poniżej na zdjęciu znajduje się wzór aktualnych winiet.

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2020. Dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony obowiązuje jednakowa opłata.
Motocykle zwolnione są z opłat!

Kategorie pojazdów/ Okres ważności 10 dni 2 miesiące rok
Pojazdy do 3,5 t 310 CZK
52 PLN
440 CZK

74 PLN

1500 CZK

251 PLN

Uwaga: Powyżej znajdują się oficjalne ceny w CZK oraz PLN.

NOWOŚĆ: Dodatkowo zwolnione z opłat są pojazdy wykorzystujące energię elektryczną lub wodór jako wyłączne paliwo, lub w połączeniu z innym paliwem, pod warunkiem, że wynikowa łączna emisja CO2 nie przekracza 50 g / km.

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 837 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼16730 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

Uwaga: 1 CZK = 0,1673  PLN (Średni kurs NBP z dnia 24.12.2019)

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 955 km autostrad. W 2018 roku z konieczności uiszczenia opłat zostało wyłączone 13 km zaznaczonych na zielono. Oprócz nowych fragmentów za przejazd, po których nie jest pobierana opłata obecne są także odcinki zaznaczone kolorem pomarańczowym także zwolnione z opłaty drogowej. Fragmenty pomarańczowe o długości 154 km zostały wyłączone z opłat na początku 2017 oraz 2018 roku. Poniżej znajduje się aktualna mapa z zaznaczonymi autostradami na terenie Czech. Po kliknięciu mapki pojawi się powiększona wersja. 

Drogi zwolnione z opłat dodatkowo oznaczone są na wjeździe następującymi znakami:

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na terenie Czech w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej. Lista punktów dostępna jest na stronie https://www.sfdi.cz/dalnicni-kupony/dalnicni-kupony-2019/seznam-prodejnich-mist/. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Kaufland. Ogólnie na terenie Czech znajduje się 5577 punkty w których można dokonać zakupu. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Sposób montażu po zakupie

Po zakupie winiety musimy wpisać na nią nasz numer rejestracyjny. Pamiętajmy, że jedynym prawidłowym miejscem do przyklejenia winiety jest dolny róg szyby po stronie pasażera. Pozostały odcinek winiety należy zachować do końca jej ważności.

Po przyklejeniu winieta nie może zostać przeniesiona na inny pojazd.  Nie ważną winietę należy niezwłocznie usunąć z szyby pojazdu.

UWAGA! Ważne, aby przed naklejeniem winiety na szybę wpisać na winietę numer rejestracyjny zgodnie z poniższą ilustracją. Numer rejestracyjny najlepiej wpisać długopisem. Nie wolno używać do tego celu ołówka.

Przy zakupie winiety warto sprawdzić, czy posiada zmieniające kolor zabezpieczenie przedstawione na poniższym zdjęciu:

Kontakt

Na terenie Czech za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Státní fond dopravní infrastruktury. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  •  Pisząc e-mail na adres: dk@sfdi.cz

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego oraz wykonać zdjęcie odciętej części winiety. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Czech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *