Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2019 – poradnik – krok po kroku


Nasi południowi sąsiedzi od 1 stycznia 2019 roku wprowadzili zmiany w mapie dróg za poruszanie po których musimy wnosić opłatę w postaci winiety. Oprócz autostradowych obwodnic miast wyłączonych z opłat w 2017 roku. Dodatkowo w 2018 i na początku 2019 roku z opłat zostało wyłączonych kolejne 62 km autostrad. Czesi dalej nie zdecydowali się na wprowadzenie e-winiet. Dostępne w tym kraju winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę. Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z Czeskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2019 ważna jest od 1 grudnia 2018 , a kończy ważność 31 stycznia 2020 roku. Poniżej na zdjęciu znajduje się wzór aktualnych winiet.

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2018. Dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony obowiązuje jednakowa opłata. Motocykle zwolnione są z opłat!

Uwaga: Powyżej znajdują się oficjalne ceny w CZK oraz PLN.

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 840 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼16790 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

Uwaga: 1 CZK = 0,1679 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 13.01.2019)

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 968 km autostrad. W stosunku do 2018 roku z konieczności uiszczenia opłat zostało wyłączone 13 km zaznaczonych na zielono. Oprócz nowych fragmentów za przejazd po których nie jest pobierana opłata obecne są także odcinki zaznaczone kolorem pomarańczowym również zwolnione z opłaty drogowej. Fragmenty pomarańczowe o długości 154 km zostały wyłączone z opłat na początku 2017 oraz 2018 roku. Poniżej znajduje się aktualna mapa z zaznaczonymi autostradami na terenie Czech. Po kliknięciu w mapkę pojawi się powiększona wersja. 

Drogi zwolnione z opłat dodatkowo oznaczone są na wjeździe następującymi znakami:

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na terenie Czech w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej. Lista punktów dostępna jest na stronie https://www.sfdi.cz/dalnicni-kupony/dalnicni-kupony-2019/seznam-prodejnich-mist/. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Kaufland. Ogólnie na terenie Czech znajduje się 5577 punkty w których można dokonać zakupu. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Sposób montażu po zakupie

Po zakupie winiety musimy wpisać na nią nasz numer rejestracyjny. Pamiętajmy, że jedynym prawidłowym miejscem do przyklejenia winiety jest dolny róg szyby po stronie pasażera. Pozostały odcinek winiety należy zachować do końca jej ważności.

Po przyklejeniu winieta nie może zostać przeniesiona na inny pojazd.  Nie ważną winietę należy niezwłocznie usunąć z szyby pojazdu.

UWAGA! Ważne aby przed naklejeniem winiety na szybę wpisać na winietę numer rejestracyjny zgodnie z poniższą ilustracją. Numer rejestracyjny najlepiej wpisać długopisem. Nie wolno używać do tego celu ołówka.

Przy zakupie winiety warto sprawdzić czy posiada zmieniające kolor zabezpieczenie przedstawione na poniższym zdjęciu:

Kontakt

Na terenie Czech za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Státní fond dopravní infrastruktury. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  •  Pisząc e-mail na adres: dk@sfdi.cz

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego oraz wykonać zdjęcie odciętej części winiety. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Czech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *