Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2022 – poradnik – krok po kroku


Aktualizacja: grudzień 2021

W 2021 roku wprowadzone zostały e-winiety. Cena za winiety pozostała na niezmienionym poziomie. Aktualnie koniecznością płacenia objęte 1024 km autostrad. W 2020 roku zwolnione z konieczności zakupu winiety zostali wyłączeni posiadacze samochodów elektrycznych i zasilanych wodorem. Dodatkowo właściciele samochodów zasilanych gazem ziemnym i biometanem mają możliwość zakupu winiety taniej. (Szczegóły poniżej). Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z Czeskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2022 ważna jest od 1 grudnia 2021 , a kończy ważność 31 stycznia 2023 roku.

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2022. Dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony obowiązuje jednakowa opłata.
Motocykle zwolnione są z opłat!

Kategorie pojazdów/ Okres ważności10 dni2 miesiącerok
Pojazdy do 3,5 t310 CZK
57 PLN
440 CZK   81 PLN1500 CZK   275 PLN
Pojazdy do 3,5 t (cena ekologiczna)*155 CZK
28 PLN
220 CZK   40,5 PLN750 CZK   137 PLN

Uwaga: Powyżej znajdują się oficjalne ceny w CZK oraz przeliczone w PLN.
*Cena ekologiczna dotyczy samochodów zasilanych gazem ziemnym i biometanem.

Dodatkowo zwolnione z opłat są pojazdy wykorzystujące energię elektryczną lub wodór jako wyłączne paliwo, lub w połączeniu z innym paliwem, pod warunkiem, że wynikowa łączna emisja CO2 nie przekracza 50 g / km.

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 916 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼18330 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

Uwaga: 1 CZK = 0,1833  PLN (Średni kurs NBP z dnia 17.12.2021)

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1024 km autostrad. W 2018 roku z konieczności uiszczenia opłat zostało wyłączone 13 km zaznaczonych na zielono. Oprócz nowych fragmentów za przejazd, po których nie jest pobierana opłata obecne są także odcinki zaznaczone kolorem pomarańczowym także zwolnione z opłaty drogowej. Fragmenty pomarańczowe o długości 154 km zostały wyłączone z opłat na początku 2017 oraz 2018 roku. Poniżej znajduje się aktualna mapa z zaznaczonymi autostradami na terenie Czech. Po kliknięciu mapki pojawi się powiększona wersja. 

Źródło: https://edalnice.cz

Mapka w pełnej rozdzielczości dostępna jest pod linkiem.

Drogi zwolnione z opłat dodatkowo oznaczone są na wjeździe następującymi znakami:

Sposoby zakupu:

Winietę najwygodniej kupić przez Internet na stornie: https://edalnice.cz. Zakupu można dokonać do 90 dni przed wyjazdem.

Osoby które nie chcą kupować winiety przez Internet mogą zakupić winietę w samoobsługowym automacie (dostępne od stycznia 2021) lub w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej na terenie Czech. Lista punktów dostępna jest na stronie https://edalnice.cz/en/how-to-buy-an-electronic-vignette/index.html#/trading_places. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie. Ogólnie na terenie Czech znajduje się 3326 punktów w których można dokonać zakupu. Podczas zakupu konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych.

Źródło: https://edalnice.cz

Sposób montażu po zakupie

Winieta ma formę elektroniczną i jest przypisana do danego pojazdu przez numer rejestracyjny.

Kontakt

Na terenie Czech za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Státní fond dopravní infrastruktury. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • Pisząc e-mail na adres: info@edalnice.pl
  • Infolinia: +420 222 266 757

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Czech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

2 komentarze

  1. Przejechałem czeska autostrada bez winiety. Czy po tym fakcie mam czas na załączenie opłaty np dobę czy dwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.