Poradniki,  Ukraina

Piesze przejście granicy z Ukrainą – co warto wiedzieć

Jak wygląda procedura pieszego przekraczania granicy? Co wolno przez granicę przenieść? Czy będzie nam potrzebny paszport? Zapraszamy do lektury artykułu w celu rozwiania wątpliwości oraz pozbycia się lęków związanych z pierwszą wizytą na terenie Ukrainy.

Dokumenty

Wymagane dokumenty

  • Paszport (WAŻNE: paszport przy przejściu na teren Ukrainy nie może być ważny krócej jak 6 miesięcy).
  • Dowód osobisty nie jest wymagany, ale warto go zabrać  ze sobą na wszelki wypadek .

Waluta ukraińska i płatności

Gdzie wymienić walutę?

Korzystając z doświadczenia mogę polecić wymianę gotówki w kantorze na terenie Ukrainy, zaraz za przejściem granicznym. Kurs w kantorach ukraińskich jest korzystny. Dzięki wymianie na Ukrainie możemy zaoszczędzić kilka złotych, w zależności od wielkości wymienianej kwoty.

UWAGA: Jeżeli udajemy się do Lwowa, Kijowa i w dalsze okolice, nie wymieniajmy całej gotówki od razu na granicy. Kurs wymiany w tamtych miejscach jest lepszy. W przypadku wymiany 100 PLN dostaniemy około 20-50 UAH więcej  niż na terenie przejścia granicznego (uzależnione jest to od kantoru).

Korzystając z bankomatów oraz płatności bezgotówkowej należy zapoznać się z cennikiem banku. Sprawdźmy czy nie zaskoczy nas niemiła niespodzianka w postaci dodatkowej opłaty za transakcje finansowe. Jeżeli chodzi o kurs wymiany to jest on dobry i nie należy bać się płacenia kartą oraz wyciągania pieniędzy z bankomatów.

Przy korzystaniu z bankomatów zachowajmy ostrożność. Dokładnie sprawdźmy czy bankomat nie posiada założonego przez nieuczciwe osoby urządzenia do kopiowania kart.

Informacja praktyczna: Nie ma konieczności przed przejściem na Ukrainę wymieniania złotówek na dolary jak sugerują w Internecie niektóre osoby. W każdym kantorze przy granicy oraz na terenie Lwowa wymienimy złotówki na hrywny.

Czy moja karta bankomatowa/kredytowa będzie działać na Ukrainie?

Tak. Karty większości polskich banków działają bez problemu na Ukrainie. Za pomocą karty możemy korzystać z bankomatów oraz płacić za zakupy i usługi przy pomocy terminala płatniczego. Należy pamiętać o tym, że ilość bankomatów na Ukrainie jest mniejsza niż w Polsce. W sklepach, kawiarniach oraz restauracjach bez problemu zapłacimy przy użyciu karty.

Przejście granicy Polska → Ukraina

Czas przejścia: W zależności od natężenia ruchu na granicy zajmie nam od 15 min do 1h.

Udając się na Ukrainę z terytorium Polski, co jest jednoznaczne z opuszczeniem terytorium Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności będziemy musieli pojawić się w budynku polskiej części pieszego przejścia granicznego. Na przejściu granicznym są dwa pasy na których oprawiane są osoby. Jeden jest dla osób z paszportami z Unii Europejskiej (Obywatele UE EOG CH), a drugi dla osób z wszystkimi innymi paszportami (ALL PASSPORT).

Informacja Praktyczna: Jeżeli na pasie dla obywateli UE jest większa kolejka to osoby mieszkające na terenie UE mogą skorzystać z pasa dla wszystkich (ALL PASSPORT).

Kontrola na polskiej stronie sprowadza się do przekazania celnikowi paszportu który przy jego pomocy sprawdzi nasze dane.

Następnie czeka nas krótki spacer. Odległość jaka dzieli nas od budynku ukraińskiego przejścia granicznego to około 1500m.

W budynku po stronie ukraińskiej obywatele UE nie posiadają już dodatkowych przywilejów w postaci osobnego pasa do odprawy. Kontrola na stronie ukraińskiej również sprowadza się do przekazania celnikowi paszportu. Podczas przechodzenia w kierunku Ukrainy nie musimy otwierać bagażu.

Przejście granicy Ukraina → Polska

Czas przejścia: W zależności od natężenia ruchu na granicy zajmie nam od 1h do 3h.

Wracając na stronę polską najpierw będziemy sprawdzeni przez celników z Ukrainy. Zawartość naszego bagażu nie będzie kontrolowana. Nie ma rozgraniczenia na osoby z UE oraz osoby z poza UE.

Po przejściu 1500m ustawiamy się w kolejce dla obywateli UE EOG CH i czekamy grzecznie. W zależności od natężenia ruchu na przejściu w kolejce spędzimy od 1 do 2 godzin.

Należy pamiętać, że kontrola przez celników oraz służbę graniczną na polskiej stronie jest bardzo dokłada. Musimy pokazać zawartość naszego bagażu. Zostaniemy też zapytani o ilość przewożonego alkoholu i papierosów. Poniżej znajduje się informacja co i w jakiej ilości możemy posiadać w swoim bagażu przekraczając granicę UE.

Informacja Praktyczna: Jeżeli na pasie dla obywateli UE jest większa kolejka to osoby mieszkające na terenie UE mogą skorzystać z pasa dla wszystkich (ALL PASSPORT).

Co wolno przewieźć przez granicę?

Szczegółowe informacje na temat możliwości przenoszenia towarów objętych akcyzą i nie tylko dostępne są pod linkiem: Regulacje celne i ograniczenia

Strefa czasowa na Ukrainie

Należy mieć na uwadze to, że na Ukrainie jest inna strefa czasowa. Niezależnie od tego czy obowiązuje w Polsce czas letni lub zimowy. Po przekroczeniu granicy Ukraińskiej należy przestawić zegarek o jedną godzinę do przodu. Przy powrocie cofamy zegarek o 1 godzinę.

2 komentarze

    • NikodemZG

      Hanna, do Przemyśla pociągiem, a z Przemyśla do Medyki jeżdżą busy do Medyki za 2 zł. Odjeżdżają po zapełnieniu, bez konkretnego rozkładu. Bus do Medyki podjedzie praktycznie pod samą granicę, gdzie już pieszo się przechodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *