Rabka-Zdrój z dzieckiem – co robić, gdzie pójść, co zobaczyć?

Rabka-Zdrój to miasto nazywane „Miastem Dzieci Świata”, gdzie znajdziemy wiele wspaniałych atrakcji dla dzieci. Atrakcji z roku na rok przybywa lub są unowocześniane. Rabka to także najsłynniejsze polskie uzdrowisko dla dzieci. Miasteczko położone jest 70 km na południe od Krakowa, leży w górach Beskidach.

Rabkę znam od dzieciństwa, gdzie co roku w wakacje wraz z rodzeństwem przyjeżdżaliśmy do naszej cioci. Zawsze były to udane wakacje. Nigdy się nie nudziliśmy. Teraz przyjeżdżam tu z mężem i córką.

W Rabce jest sporo rzeczy do robienia z dziećmi!

Park zdrojowy z tężnią i fontannami

W Rabce znajduje się wspaniały, zadbany park pełen szerokich alejek, kwiatów, z kilkoma fontannami i oczywiście tężnią solankową. Park Zdrojowy jest bardzo duży. Z jednej strony ogranicza go rzeka Poniczanka, z drugiej ulica Władysława Orkana. Tężnia znajduje się na początku parku, od strony cmentarza. Tężnia jest ogólnodostępna, bezpłatna, niewielka w stosunku do tężni w Busku-Zdroju czy Wieliczce. Przy tężni znajduje się kawiarnia z pijalnią wód.

Place zabaw

Mniejszy plac zabaw postawiony na piasku znajduje się przy tężni solankowej, drugi większy zlokalizowany blisko kortów tenisowych i Grzybka. Na większym znajdziemy m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, pociąg, tory przeszkód, konstrukcje do wspinania, troszkę niżej boisko do piłki nożnej.

Siłownia na świeżym powietrzu

Tuż obok większego placu zabaw znajduje się siłownia pod chmurką – atrakcja dla dzieci i dorosłych. Sprzęty są w bardzo dobrym stanie, jest ich dużo, można śmiało poćwiczyć 🙂

Minigolf

Troszkę poniżej siłowni znajduje się niewielkie pole do minigolfa. Atrakcja jest płatna, teren ogrodzony. Ciekawe rozwiązanie, jeżeli jesteśmy w Rabce na dłużej i już wszystkie bezpłatne atrakcje zostały przetestowane.

Hydroterapia i bulwary wzdłuż rzeki Poniczanki

Jeszcze kilka lat temu była tu rzeka i dużo krzaków, mało przyjemny teren. Dzisiaj jest zupełnie inaczej! Wzdłuż rzeki Poniczanki powstała strefa terapii wodą. Najdalej na południe znajdują się małe tężnie solankowe, sprzęty do ćwiczeń, ścianki wspinaczkowe, bliżej szpitala kardiologicznego i centrum Rabki powstały miejsca, w których możemy skorzystać z hydroterapii (brodzenie w zimnej wodzie, moczenie rąk). Jest to jedna z nowszych atrakcji w Rabce. Do wszystkich atrakcji prowadzą ładne chodniczki, jest też ścieżka rowerowa, boisko do piłki siatkowej, są kaczki w rzece.

Grzybek, Koniki na rolkach, Oscypkojad i inne figury

Kolejne miejsce, w którym dzieci z pewnością się nie będą nudzić to teren przy Grzybku (okolica dużego placu zabaw i kortów tenisowych). Hitem wśród młodszych dzieci są koniki na rolkach, na których trzeba skakać, żeby się poruszał do przodu. Koniki są dostępne w weekendy. Ponadto znajdują się tutaj figury różnych postaci z bajek księżniczka na ziarnku grochu, Oscypkojad, a także miejsce do gry w klasy i twister. Pod Grzybkiem latem organizowane są różne imprezy oraz potańcówki.

Gokarty, rowerki, dmuchańce, park linowy i dom solny

Propozycja kolejnych płatnych atrakcji, z wyjątkiem domu solnego (tężni – jest bezpłatna). Wszystko w jednym miejscu, w parku zdrojowym, blisko kortów tenisowych. Rowerki można wypożyczyć, są jednoosobowe, dwuosobowe, czteroosobowe. W tym miejscu, w słoneczne dni weekendowe można skosztować pysznych lodów z mleka owczego o niecodziennych smakach np. lawenda, rumianek z miodem, czy róża z kardamonem – próbowaliśmy wszystkich trzech, były wyborne, takie inne! Dom solny – to kolejna mini tężnia, z ławeczkami do siedzenia.

Miasteczko ruchu drogowego

Ciąg dalszy miejsca, gdzie można wypożyczyć rowerki. Szerokie ścieżki ze znakami drogowymi, jest tu sygnalizacja świetlna, jest rondo, przystanek autobusowy, przejście dla pieszych… Świetne miejsce do nauki znaków drogowych oraz zasad panujących na drodze.

Deptak z fontanną ze słoniami

Miejsce, charakterystyczne dla Rabki-Zdrój, miejsce gdzie można pooglądać fontannę, pospacerować, odpocząć. Kilkanaście metrów dalej w stronę Amfiteatru znajduje się miejsce z napisem „I ❤ Rabka Zdroj”. W serduszku można usiąść i zrobić sobie zdjęcie.

Piękne zabawki, pamiątki – rękodzieło z Rabki-Zdrój

Jeśli chodzi o pamiątki, to nie jesteśmy fanami chińskich rzeczy, które można kupić na większości straganów. Za to w produktach jednego ze stoisk na deptaku w Rabce zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia ;)… córka oczywiście też. Produkty są przepiękne, wysokiej jakości, z przyjemnych materiałów, jest duża różnorodność. Stoisko w Rabce-Zdrój czynne jest sezonowo, z tego co zauważyliśmy w dni bezdeszczowe. Działa też sklep internetowy, gdzie można kupić te cuda;) www.kura-d.pl

Jazda na prawdziwych kucykach

Kolejna atrakcja dla dzieci – prawdziwe kucyki. Można je spotkać na Rabczańskim deptaku, blisko fontanny ze słoniami, w bezdeszczowe dni. Pan oprowadza kucyki z dziećmi po deptaku, mniej więcej 200 m w górę i drugie tyle z powrotem.

Park linowy i ścianka wspinaczkowa

Kolejne miejsce gdzie można aktywnie spędzić wolny czas. Drugi park linowy i ścianka do wspinania. Rabczański park linowy zlokalizowany jest na deptaku.

Rabkoland

Miejsce znane i lubiane przez dzieci w całym kraju, a nawet i poza granicami. Lunapark Rabkoland oferuje wiele atrakcji głównie dla dzieci w wieku 2-10 lat. Znajdziemy tu takie atrakcja jak: zderzające autka, diabelski młyn, karuzele, koniki, koparki, atrakcje na wodzie, teatrzyk i wiele, wiele innych. Więcej informacji, nasze wrażenie o Rabkolandzie możecie przeczytać w osobnym artykule www.turysta.org/park-rozrywki-rabkoland

Teatr Rabcio

Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdrój to miejsce kultowe, które od stycznia 2020 roku posiada nową miejscówkę, dzięki czemu znacząco podniósł się komfort oglądających. Sala jest przestronna, z każdego miejsca dobrze widać scenę. Powiększony został także bezpłatny parking. Spektakle wystawiane przez teatr dostosowane są nawet dla najmłodszych dzieci od 3-4 lat. Byliśmy na dwóch „Tomcio Paluszek” i „Kot w butach” – oba były świetne! Naszej córce, która była tu pierwszy raz bardzo się podobały. Nie podobał się jej jedynie Wilkołak, który chciał zjeść dzieci z widowni (spektakl „Tomcio Paluszek”. Wzięła to zbyt poważnie do siebie. Więcej informacji o teatrze w osobnym artykule: www.turysta.org/teatr-lalek-rabcio

Amfiteatr – Muszla koncertowa, kino Śnieżka

Kiedy zwiedzimy już Rabkę wzdłuż i wszerz albo pogoda jest deszczowa możemy udać się do Amfiteatru lub do kina. Warto wcześniej sprawdzić w jaki dzień i jakie atrakcje na nas czekają.

Rabka-Zdrój Uzdrowisko

Rabka to także uzdrowisko, w szczególności dla osób z chorobami dróg oddechowych, chorób alergicznych oraz chorób układu krążenia.

Wyjście w góry

Rabka to także świetna baza wypadowa na szlaki turystyczne: na Maciejową, Stare Wierchy, Luboń czy Turbacz. W tym roku mieliśmy zaplanowane wyjście w góry, jednak deszczowa pogoda pokrzyżowała nasze plany.

Baza noclegowa

Rabka-Zdrój nastawiona jest na turystów, bez problemu każdy znajdzie nocleg dostosowany do swoich upodobań. Rabka stanowi też doskonałą bazę noclegową do dalszych wycieczek np. w Tatry, bowiem do Zakopanego jest około 50 minut drogi, czy na termy Chochołowskie (50 minut drogi), Szaflary (30 minut drogi), itd…

Zimą – wyciągi narciarskie

Jak sami widzicie latem Rabka oferuje mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi. Zarówno na jeden dzień, weekend czy cały tydzień. A co zimą? Otóż zimą działają tutaj wyciągi narciarskie. Sporo z nich jest dostosowanych do dzieci. Na terenie i w najbliższej okolicy Rabki znajdują się: Maciejowa Ski, Polczakówka, Turbacz, czy Rdzawka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *