Lwów na weekend… Co warto zwiedzić i zobaczyć we Lwowie?

Do Lwowa wybraliśmy się wraz ze znajomymi w jeden z wrześniowych weekendów. To był spontaniczny wyjazd:)… Chociaż kilka dni przed nim mieliśmy mieszane odczucia co do tego miejsca. Nigdy wcześniej nie byliśmy na Ukrainie.

Niepewność, strach, podekscytowanie to emocje z jakimi się borykaliśmy. Jechać czy nie jechać? Zaryzykowaliśmy. Lwów okazał się strzałem w dziesiątkę:)… Ba! powiem więcej, to był najbardziej udany i niezapomniany wyjazd w tym roku. Niesamowity klimat, piękna architektura, przyciągająca historia, atrakcyjne ceny, przepyszna kawa i piwo:) – to tylko kilka powodów dla których warto tam być.

Znajdź nocleg we Lwowie w ultra niskich cenach z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

lwow-turystaonline-pl-1-38

Dojazd na Ukrainę

Do granicy polsko – ukraińskiej w Medyce pojechaliśmy autem. Auto pozostawiliśmy w Medyce tuż przed przejściem granicznym, na jednym z płatnych parkingów. Zapłaciliśmy 5 zł za jedną dobę… cena była dziwna, najprawdopodobniej uzależniona od humoru pana z budki. W dalszą drogę zaplanowaliśmy udać się Marszrutką (coś w rodzaju busa, koloru żółtego). Tu zaczęła się nasza przygoda:)… Pieniądze wymieniliśmy jeszcze na polskiej stronie, kurs hrywny był dość korzystny. Granice państw przekroczyliśmy dość sprawnie, bez stania w kolejce. Po ukraińskiej stronie, zaraz po przekroczeniu granicy „zaatakowali” nas nachalni taksówkarze z propozycją podwiezienia do Lwowa. Próbowali też wprowadzić nas w błąd, mówiąc, że w weekend nic innego do Lwowa nie jeździ. Postawiliśmy jednak na swoim i znaleźliśmy dworzec – miejsce skąd odjeżdżały Marszrutki. Bilety kupiliśmy w kasie (cena biletu: 71 UAH ≈ około 9,5 zł). Warto pamiętać, że w okresie letnim na Ukrainie jest inny czas niż w Polsce (+1 godzina).

lwow-turystaonline-pl-1-1

Rozkład jazdy Marszrutki z Szeginie (Шегині) do Lwowa (Львів):

5.45, 7.00, 7.35, 7.45, 8.05, 8.15, 8.35, 9.00, 9.15, 9.35, 10.05, 10.20, 10.45, 11.15, 11.50, 12.15, 12.45, 13.05, 13.30, 14.05, 14.45, 14.55, 15.15, 15.35, 16.10, 16.55, 17.20, 17.55, 18.35, 18.55, 19.20, 20.10, 21.00 (rozkład aktualny w sierpniu 2016 roku).

lwow-turystaonline-pl-1-5

Lwów oddalony jest o 80 km od polskiej granicy. Przejazd do miejsca docelowego zajął nam około 2 godziny. Lwów to miasto z bogatą historią, został on założony w 1250 roku przez króla Daniela I Halickiego, który nadał nazwę miastu na cześć swojego syna Lwa. Od 1991 roku wchodzi w skład niepodległej Ukrainy. Aktualnie 1% ludności stanowią Polacy. Lwów to także miasto pełne zabytków i niesamowitych atrakcji. Weekend to zdecydowanie za krótki czas, żeby odkryć wszystkie jego zakątki. Tutaj trzeba spędzić co najmniej tydzień. Mimo to udało nam się zobaczyć bardzo dużo. Zaraz po przyjeździe udaliśmy się do Centrum Informacji Turystycznej zlokalizowanej na Rynku (dokładny adres: Bandinelli Palace, Rynok Square 2), gdzie otrzymaliśmy mapę miasta w języku polskim.

Co zwiedzić i zobaczyć we Lwowie?

1. Rynek i okolice (Rynok Squer)

Plac Rynkowy jest sercem tego wspaniałego miasta, to także pierwszy i obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Rynek lwowski utworzony jest na kształt prostokąta. Na stosunkowo niewielkim placu znajduje się 45 chronionych zabytków architektonicznych. Centralną część stanowi imponująca budowla jaką jest Ratusz, wokół niego zlokalizowane są liczne kamienice oraz knajpy. Od roku 1998 Rynek wraz ze Starym Miastem wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to w okresie letnim tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Świadczą o tym wypełnione po brzegi restauracje i kawiarnie.

lwow-turystaonline-pl-1-29

lwow-turystaonline-pl-1-9

lwow-turystaonline-pl-1-26

2. Opera Lwowska (Svobody Ave 28)

Opera Lwowska została zaprojektowana przez architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Zbudowana na początku XX wieku dzisiaj jest perełką architektoniczną miasta. Stojąc przed fasadą tego wspaniałego budynku można odczuć wyraźną moc sztuki i jej wieczność w porównaniu z przemijalnością ludzkiego życia. Wnętrze jest równie zdumiewające jak oprawa zewnętrzna, stanowią je między innymi pozłacane elementy, niezwykłe obrazy, rzeźby. Widownia mieści ponad tysiąc osób. Aktualnie w ofercie Opery znajdziemy występy znanych zespołów baletowych i operowych z Ukrainy, a także wykonawców z zagranicy. Opera dostępna jest także dla zwiedzających, cena biletu wynosi 20 UAH ≈ około 3 zł.

lwow-turystaonline-pl-1-15

lwow-turystaonline-pl-1-17

lwow-turystaonline-pl-1-18

3. Katedra Łacińska (Katedralna Square 1)

Katedra Łacińska p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jeden z najstarszych kościołów Lwowa. Katedra wykonana została w stylu gotyckim. Jej budowę rozpoczęto w 1370 roku, a konsekracja miała miejsce w 1481 roku. Na jej terenie znajdują się relikwie św. Józefa Bilczewskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego, św. Jana z Dukli, św. Jana Pawła II oraz bł. Jakuba Strzemię. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej. Msze święte w Archikatedrze Lwowskiej odprawiane są w różnych językach (polskim, łacińskim, ukraińskim, angielskim). W niedzielę, w języku polskim odprawiane są w godzinach: 7.00, 11.30, 13.00, 18.00. W dzień powszedni: 7.30, 10.00, 18.30.

lwow-turystaonline-pl-1-27

lwow-turystaonline-pl-1-28

4. Katedra Ormiańska (Virmens’ka St 7/13)

Katedra utworzona w XIV wieku, ufundowana przez Ormian jest jednym z najstarszych i unikatowych kościołów Lwowa. Katedra była wielokrotnie rozbudowywana, mimo to zawiera w sobie ślady wszystkich stylów architektonicznych ze swojej historii. Ściany świątyni są zdobione licznymi malowidłami wykonanymi przez polskiego malarza Jana Henryka Rosena.

lwow-turystaonline-pl-1-13

lwow-turystaonline-pl-1-12

lwow-turystaonline-pl-1-11

5. Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa ()

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1876 roku z inicjatywy panującego wówczas rządu austriackiego. Położony jest we wschodniej części Lwowa. Cmentarz ten jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi z dziedziny nauki, polityki i kultury. Wśród nich znajdują się między innymi: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza, Julian Konstanty Ordon, Seweryn Goszczyński, Józefa Markowska, Józef Śmiechowski, Stanisław Szczepanowski, Artur Grottger, Stefan Banach, Jan Gall.

Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi część Cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się w nim mogiły ludzi poległych w latach 1918 – 1920, w bitwie o Lwów i Małopolskę Wschodnią. Popularnie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, dlatego że spoczywa na nim ponad 3000 osób, część z nich to Orlęta Lwowskie, a więc młodzież ze szkół średnich, wyższych i ludzie wykształceni.

lwow-turystaonline-pl-1-33

lwow-turystaonline-pl-1-34

lwow-turystaonline-pl-1-35

6. Manufaktura Kawy (Rynok Square 10)

Lwów to także miasto, w którym znajdziemy coś dla podniebienia:)… Manufaktura Kawy nie jest zwykłą kawiarnią, jest to miejsce z klimatem, które koniecznie trzeba odwiedzić. To największa lwowska kawiarnia połączona ze sklepem z pamiątkami. Ogromny wybór kaw i herbat, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, przepyszne ciasta, niesamowity zapach unoszący się po całym lokalu… Karta menu jest dostępna w języku angielskim, nie ma problemu z zamówieniem. Polecam!

lwow-turystaonline-pl-1-31

lwow-turystaonline-pl-1-30

7. Lwowski Browar (

Lwowski Browar i Muzeum to kolejne miejsce, gdzie możemy poznać historię, a także zdegustować lokalnych produktów. Od 2008 roku browar jest częścią grupy Carlsberg i jest jednym z największych i najstarszych producentów piwa i napojów bezalkoholowych na Ukrainie. Produkty z tego browaru sprzedawane są w całej Ukrainie, a także poza granicami, w takich krajach jak: Kanada, Mołdawia, Białoruś, Polska, Włochy, Hiszpania, USA i Izrael. Najpopularniejsze odmiany lwowskiego piwa: 1715, Porter, Strong, Premium. Zwiedzający muzeum mają okazję zobaczyć film i poznać historię warzenia piwa we Lwowie. Wystawa prezentuje prawdziwe narzędzia, beczki, butelki, próbki reklamowe i wiele innych rzeczy. Na prawdziwych smakoszy czeka sala degustacji. Muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem wtorków, od godziny 10.30 do 18.00. W muzeum znajduje się sklep z pamiątkami, można także odwiedzić znajdującą się tuż przy browarze, w podziemiach restaurację Chmielowy Dom Roberta Domsa (Robert Doms Beer House).

lwow-turystaonline-pl-1-20

lwow-turystaonline-pl-1-36

Powrót, przejście graniczne

Powrót z Ukrainy okazał się zdecydowanie bardziej męczący niż przyjazd. Czas oczekiwania w kolejkach na przejściu granicznym zajął nam prawie godzinę. Najprawdopodobniej było to spowodowane popołudniową porą i tym, że na granicy każdy z osobna był kontrolowany. Mimo to Lwów to magiczne miasto, które polecam każdemu. Kryje ono w sobie dużo więcej ciekawych miejsc niż te wymienione powyżej. Jak już wcześniej wspomniałam 2 dni spędzone tutaj to zdecydowanie za krótki czas, aby wszystko zobaczyć. Trzeba tam wrócić jeszcze raz:) Cena noclegu, ceny produktów w sklepach, ceny wejściówek i biletów na Ukrainie są bardzo przystępne, w wielu przypadkach bardzo niskie. Jadąc na Ukrainę przez chwilę można się poczuć jak Niemiec w Polsce na wakacjach. Z Ukrainy można przywieźć ciekawe produkty, charakterystyczne dla tego regionu, w atrakcyjnych cenach. Ale o tym dowiecie się z następnego wpisu:)

Co warto przywieźć z Ukrainy? → https://www.turysta.org/co-warto-przywiezc-z-ukrainy-co-sie-oplaca-kupic-na-ukrainie/

Drugi wypad do Lwowa→ https://www.turysta.org/lwow-po-raz-drugi-czyli-dlugi-weekend-listopadowy-na-kresach/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *