Piątek 11 listopada 2022- Święto Niepodległości – czy obowiązuje post, czy można jeść mięso?

W bieżącym roku Dzień Niepodległości przypada w piątek. Zastanawiasz się czy 11 listopada 2022 roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Czy tego dnia można spożywać mięso? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu wiernych.

Czy w piątek 11 listopada obowiązuje post od mięsa?

W Kościele Katolickim powściągliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi jedynie liturgiczna uroczystość lub udzielona dyspensa. Tak mamy w tym przypadku, ze względu na uroczysty charakter święta na dzień 11 listopada biskupi polskich diecezji udzielają dyspensy:

„Dla umożliwienia pełnego wzniosłej radości przeżywania przypadającego w naszej Ojczyźnie w piątek dnia 11 listopada 2022 roku Święta Niepodległości, zgodnie z przepisem kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam na ten dzień w Archidiecezji Krakowskiej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i pokutnego charakteru dnia” – informuje nas Marek Jędraszewski (Arcybiskup Metropolita Krakowski)

„Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Zalecam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego”- przekazuje kardynał Kazimierz Nycz (Arcybiskup Metropolita Warszawski)

Informacji na temat ewentualnie udzielonej dyspensy znajdują się na stronach internetowych danej diecezji lub parafii (w aktualnościach lub ogłoszeniach parafialnych).

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *