Ciekawostki,  Turcja

13 miejsc dziedzictwa UNESCO do odwiedzenia w Turcji

Turcja jest pełna kulturalnych i naturalnych miejsc, które mają wyjątkową wartość dla ludzkości. Od 2020 roku 16 regionów kulturowych i 2 mieszane w Turcji zostały wymienione na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mieszane oznacza, że ​​zawierają elementy o znaczeniu zarówno naturalnym, jak i kulturowym.

Turcja to kraj z historią od tysięcy lat, jest domem dla wielu kultur i religii. Wszystkie te kultury i religie zasadniczo pozostawiły po sobie coś, co turyści z kraju i zagranicy mogą zobaczyć, dotknąć, posmakować, powąchać i posłuchać. Poniżej wymienimy niektóre z miejsc o znaczeniu historyczno-kulturowym i polecamy je odwiedzić przy najbliższej podróży do Turcji.

Co trzeba zobaczyć będąc w Turcji, jakie miejsca warto zwiedzić?

1. Tajemnicze ruiny Ani w Kars

Położone w bliskim sąsiedztwie wschodniej granicy Turcji, na dawnym ważnym węźle handlowym, średniowieczne ruiny Ani noszą ślady historii sięgającej tysięcy lat. Starożytne miejsce znajduje się na trójkątnym kawałku ziemi, którego warunki klimatyczne i geograficzne sprawiają, że jest ono naturalnie obronne. Nazywane również Miastem 1001 Kościołów, miejsce to wraz z 50 kościołami, 33 kościołami jaskiniowymi i 20 kaplicami jest regionem, który muszą odwiedzić wszyscy miłośnicy historii i miłośnicy wczesnogotyckiej architektury.

Uważa się, że wiele świątyń, pałaców i budynków, które mieszczą się w tym miejscu, należało do najbardziej zaawansowanych technicznie i artystycznie budowli na świecie w czasach, gdy zostały zbudowane. W okolicy znajduje się również najstarszy zachowany meczet w Anatolii. Meczet został zbudowany za panowania dynastii Shaddadid, choć jego sala modlitewna pochodzi z późniejszego okresu (XII lub XIII wiek). Kompleks meczetu zawiera publiczne muzeum prezentujące zabytki, które zostały znalezione w okolicy i wokół niej. Miasto 1001 Kościołów od 2016 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Lwia Brama w Hattusa, Corum

Na Bliskim Wschodzie mocarstwo -Hetyci zbudowali swoją stolicę w pobliżu tureckiej prowincji Çorum. Zbudowano sześć bram, aby umożliwić ludziom wejście do wnętrza tego miasta, przy czym ta konkretna była wyjątkowa. Zbudowana na początku XIV wieku Brama Lwia jest pierwszą bramą, którą napotkasz, podążając oficjalną trasą zwiedzania. Uważa się, że sylwetki dzikich lwów, które można zobaczyć na tej bramie, służyły ochronnym celom, odstraszając złe duchy.

3. Góra Nemrut i Mauzoleum Antiocha I w Adıyaman

Na zdjęciu widać mauzoleum Antiocha I (69-34 p.n.e.), który zbudował ten Hierotheseion (grobowiec świątynny) jako pomnik dla siebie. Te gigantyczne posągi z wapienia przedstawiają nie tylko postacie bóstw, ale także przodków perskich ze strony ojca Antiocha i macedońskich przodków ze strony matki. Świadczą zatem o podwójnym pochodzeniu kultury królestwa, wzbogaconej wpływami perskimi i macedońskimi.

UNESCO opisało te posągi jako „jedną z najbardziej ambitnych konstrukcji okresu hellenistycznego” i kontynuowało opis następującymi słowami: „projekt niezrównany w starożytnym świecie”, z którym nie mogliśmy się zgodzić.

4. Starożytne miasto Efez w Izmirze

Znajdujące się w Izmirze starożytne miasto Efez prezentuje osady hellenistyczne i rzymskie. Miejsce wyróżnia się teraz jako przykład rzymskiego miasta portowego, którego funkcjonalność została teraz zastąpiona czystym estetyzmem. Pergamon starożytny teatr znajduje się w pobliżu tego miejsca i zdecydowanie należy go dodać do planu podróży.

5. Starożytne miasto Troia w Canakkale

Ze swoją 4000-letnią historią Troia jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. Strona i historyczne oblężenie Troi zostały uwiecznione przez Homera w Iliadzie i od tego czasu są przedstawiane w wielu innych książkach i filmach. Oblężenie Troi rozpoczęło się, gdy Helen (żona Agamemnona z Myken) uciekła z Paryżem, księciem Troi. Trwało to wiele lat i zostało rozwiązane prostym trikiem: żołnierze Achajów ukryli się w tym gigantycznym drewnianym koniu i udawali, że odeszli. Trojanie zabrali konia do swoich murów i w ten sposób otworzyli swoje bramy dla Achajów. Troia została spalona, a ludność wymordowana.

6. Starożytne miasto Aspendos w Antalyi

Położone w Antalyi starożytne miasto Aspendos jest jedną z największych atrakcji historycznych dla turystów odwiedzających Riwierę Turecką. Stanowi część wspaniałego miasta Pamfilii, zostało założone w 1000 roku p.n.e. Jego właściwości akustyczne są wyjątkowo dobre i zapewniają niezrównane wrażenia dla odwiedzających. Jest to jeden z najlepiej chronionych starożytnych teatrów wszech czasów, w którym przez cały rok odbywa się wiele festiwali i koncertów.

7. Klasztor Sumela w Trabzon

Klasztor Sumela, z którego roztacza się widok na dolinę Altındere, oferuje przepiękny krajobraz, którego nie można znaleźć nigdzie poza Turcją. Pierwotnie został zbudowany jako klasztor prawosławny pod wezwaniem Matki Boskiej. Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki umiejscawia swoją datę powstania około 386 roku n.e., za panowania cesarza Teodozjusza (375-395). Na przestrzeni dziejów klasztor kilkakrotnie popadał w ruinę, a ostatnią jego odbudowę przeprowadzono w 2015 roku.

8. Stanowisko archeologiczne Göbeklitepe w Şanlıurfa

To dzięki odkryciu Göbeklitepe historia ludzkości została napisana na nowo. Znajdujące się w Górnej Mezopotamii stanowisko archeologiczne Göbeklitepe było świadkiem powstania najstarszych społeczności rolniczych na świecie. Stanowiąc najwcześniejszy przykład osadnictwa ludzkiego, miejsce to pochodzi sprzed około 12 tysięcy lat. Przedstawia budowle megalityczne, które po raz pierwszy zostały wzniesione przez łowców-zbieraczy w neolicie przed garncarstwem. Te zabytki historyczno-kulturowe o charakterze rytualnym i prawdopodobnie pogrzebowym mają do opowiedzenia nową historię niemal każdego dnia. Niedawno ujawnili na przykład, że neolityczni ludzie władali geometrią. Stanowisko archeologiczne Göbeklitepe jest z pewnością miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, w szczególności przez miłośników historii.

9. Çatalhöyük stanowisko archeologiczne w Konya

Kolejny powrót do czasów neolitu czeka na Ciebie w Konyi (starożytne Iconium). Uważa się, że rozkwitło około 7000 p.n.e., miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO od lipca 2012 roku. Miejsce to wychodzi na równinę Konya, która po odkryciu neolitycznego obszaru Çatalhöyük cieszyła się dużym zainteresowaniem archeologicznym.

Catalhöyük składa się w całości z budynków mieszkalnych, w których do dziś nie odkryto żadnych obiektów użyteczności publicznej. Uderzającą cechą tych aktywów jest to, że składają się one głównie z kobiecych figurek, uważanych za przedstawiające kobiece bóstwo. Chociaż wśród wyrzeźbionych postaci istnieje również bóstwo męskie, mówi się, że posągi bóstwa żeńskiego znacznie przewyższają je liczebnie.

10. Starożytne miasto Hierapolis w Denizli

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1988 roku, Hierapolis to starożytne miasto, które kiedyś służyło jako centrum eparchii, a dziś służy jako muzeum archeologiczne. Znajduje się nad kilkoma gorącymi źródłami, które były wykorzystywane jako uzdrowisko od II wieku p.n.e. W okolicy wystawione są najwcześniejsze znane przykłady mechanizmu korbowego i prętowego, a dziś na zwiedzających czekają ruiny starożytnych łaźni, świątyń i innych zabytków. Najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć, to Nekropolia, gdzie około 1200 grobowców zawiera lokalne odmiany wapienia i marmuru, Ploutonion (Brama Plutona) i Martyrium św. Filipa, nazwane na cześć chrześcijańskiego apostoła. Basen Antyczny (Antik Havuz) jest nadal aktywny i otwarty dla zwiedzających.

11. Ksantos-Letoon na Riwierze Tureckiej

Dwie sąsiednie osady położone na granicach prowincji Antalya i Muğla w Turcji, Ksantos-Letoon są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które wyróżnia się jako niezwykły kompleks archeologiczny. Źródła podają, że Ksantos był kolejną stolicą i ośrodkiem kulturalnym i handlowym zarówno cywilizacji licyjskiej, jak i późniejszych. Region dostarcza teraz wielu wskazówek dotyczących tradycji licyjskich, ponieważ znajdujące się tam epigraficzne inskrypcje, wyryte w skale lub na ogromnych kamiennych filarach, zawierają najważniejsze teksty w języku licyjskim. Jego przykłady architektury grobowców licyjskich, a także Obelisk Ksantyjski to jedne z miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wielu znanych historyków wspomina o Ksantosie jako największym mieście w Licji, nie wyłączając Homera.

12. Narodziny Imperium Osmańskiego: Bursa i Cumalıkızık

UNESCO ogłosiło serię ośmiu składowych obiektów w mieście Bursa i pobliskiej wiosce Cumalıkızık na liście światowego dziedzictwa. Miasto Bursa było stolicą Imperium Osmańskiego w latach 1335-1363, które obdarzyło swoje ulice wieloma historycznymi dziedzictwami, aby po prostu spacerować i zobaczyć je.

W mieście znajduje się wiele zabytków i budynków, które noszą ślady zarówno wczesnej, jak i późnej architektury osmańskiej, z których najbardziej znanym jest Wielki Meczet w Bursie lub Bursa Ulu Cami. Handlowe dzielnice miasta z karczmami, kompleksami społecznymi, integrującymi meczety, szkoły religijne, łaźnie publiczne, a także grób Orhana Ghaziego, założyciela dynastii osmańskiej, to jedne z miejsc, które można zobaczyć w tym mieście.

13. Miasto Safranbolu w Karabuku

Miasto Safranbolu to typowe miasto osmańskie, położone w dzisiejszym tureckim mieście Karabük. Służył jako centrum handlowe po podboju tureckim w XI wieku n.e., a jego tradycyjne, drewniane domy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Zamek, łaźnie tureckie (hamamy), bazary, karczmy, meczety, stary dom rządowy, a unikatowe i cywilne budynki architektoniczne są głównymi miejscami zainteresowania zwiedzających. Uważa się, że największy rozwój architektoniczny tego miejsca miał miejsce w XVII wieku. Około 800 Domów Safranbolu jest objętych ochroną prawną. Dwory, które również są w trakcie konserwacji, świadczą usługi restauracyjne i noclegowe.

Możesz również odwiedzić Muzeum Historii Miasta Safranbolu, jednostkę kulturalną powołaną w celu gromadzenia i przechowywania wszelkiego rodzaju informacji, dokumentów, przedmiotów, materiałów wizualnych, nagrań audio i wideo w celu promocji i prezentacji wydarzeń kulturalnych, historycznych i społecznych. bogactwo miasta. Bazar Safranbolu Arasta i Wieża Zegarowa również znajdują się w pobliżu i pozostają ulubionym miejscem turystów.

Źródło: https://www.goturkiye.com/13-unesco-heritage-sites-to-visit-in-turkiye

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *