Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów w Szydłowie – 2 lipca 2023 – informacje praktyczne

Do Szydłowa wróciła średniowieczna ostroga rycerska, którą znaleziono kilka lat temu podczas badań archeologicznych na zamku. Będzie ją można zobaczyć 2 lipca podczas Turnieju Rycerskiego o Złote Ostrogi Jagiellonów.

W 2018 roku, podczas prac archeologicznych w kompleksie szydłowskiego zamku, badacze znaleźli ciekawy artefakt – żelazną ostrogę.

–  Ostrogę odkryliśmy w trakcie badań Bramy Zamkowej w warstwie bruku związanego ze starym przelotem bramy, który istniał w tym miejscu – mówi archeolog Tomasz Olszacki. – Datujemy ją na XV wiek, a więc na okres panowania dynastii Jagiellonów. Jest to żelazna ostroga rycerska z bodźcem gwiaździstym. 

Być może zgubił ją któryś z przybocznych Władysława Jagiełły, wszak król ten na zamku w Szydłowie bywał często – co najmniej siedemnaście razy. Także wtedy, gdy był w podróży na wojnę z zakonem krzyżackim – 16 czerwca 1410 roku, a więc miesiąc przed bitwą pod Grunwaldem. Za jego czasów w Szydłowie wzniesiono okazały, południowy dom zamkowy, budowlę jedyną w swoim rodzaju. Jest to bowiem jedyna na ziemiach dawnego Królestwa Polskiego, nieprzekształcona w wiekach późniejszych, średniowieczna rezydencja królów polskich.

Pokryty korozją artefakt poddany został konserwacji i wrócił do Szydłowa na kilka dni przed Turniejem Rycerskim o Złote Ostrogi Jagiellonów. Będzie ją można obejrzeć podczas imprezy – w Muzeum Zamków Królewskich. Wydarzenie będzie miało miejsce 2 lipca na placu zamkowym.

– Turniej  będzie zorganizowany w konwencji współzawodnictwa rekonstruktorów z całego kraju, w oparciu o źródła historyczne, tak aby widzom w jak najbardziej realistyczny sposób przybliżyć zasady i reguły współzawodnictwa średniowiecznych rycerzy oraz przybliżyć tajemnice życia i funkcjonowania ludzi w okresie średniowiecza – mówi Paweł Krakowiak, namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. – Turniej będzie rozgrywany w trzech kategoriach: jeździeckiej, walk pieszych oraz łuczniczej. Elementami towarzyszącymi będą  prezentacje kramów średniowiecznych, pokazy rzemieślnicze oraz inne atrakcje związane z kulturą średniowiecza.

Za rekonstruktorską stronę turnieju odpowiada Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów. Imprezę współorganizuje Miasto i Gmina Szydłów wraz z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury.

Jaki jest program Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów w Szydłowie?

Pełny program imprezy:

11.15 Przemarsz rycerski ulicami Szydłowa
11.30 Msza święta w kościele św. Władysława
12.30 Przemarsz rycerski ulicami Szydłowa
>> ZAMEK <<
13.00 Prezentacja grup rycerskich
13.15 Otwarcie turnieju
13.30 Turniej Łuczniczy o Sakiewkę Zbója Szydło (eliminacje na podzamczu)
13.30 Turniej konny (bieg do pierścienia, najazd na saracena)
14.30 Turniej bojowy miecza i tarczy (eliminacje)
15.30 Pokazy tańców dawnych
15.45 Turniej konny bojowy (pojedynki na kopie)
16.30 Turniej Łuczniczy o Sakiewkę Zbója Szydło (finał)
17.00 Pokaz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
17.30 Bieg rycerski dla publiczności
18.00 Turniej bojowy miecza i tarczy (finał)
18.30 Pokazy tańców dawnych
19.00 Wręczenie trofeów i zakończenie turnieju

Jakie atrakcje przewidziane są na Turnieju Rycerskim o Złote Ostrogi Jagiellonów?

Na dziedzińcu zamkowym prezentacje kramów i warsztatów średniowiecznych: garncarstwo, kaletnictwo, przędzenie wełny, pisanie gęsim piórem, tkactwo, kowalstwo. Jadło i napitek będą serwować koła gospodyń wiejskich z Szydłowa, Gacek i Solca. Na turnieju przebywać będzie król Władysław Jagiełło wraz z dworem.

Ile kosztują bilety wejściowe na Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów?

Wstęp na imprezę odbywać się będzie w ramach biletów turystycznych na zwiedzanie zamku i muzeum zamków królewskich: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, dzieci do lat 10 gratis.

Gdzie można znaleźć więcej informacji o Turnieju Rycerskim o Złote Ostrogi Jagiellonów?

Więcej szczegółów na stronie: https://odkrywaj.szydlow.pl/turniej-rycerski-o-zlote-ostrogi-jagiellonow-2023/

Galeria zdjęć z turnieju w 2022 roku:

Fotografie zostały wykonane przez Pana Piotra Walczaka

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *