Artykuł sponsorowany,  Poradniki

Twój lot został odwołany lub opóźniony? Poznaj swoje prawa!

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się dostępne dla coraz większej rzeszy turystów. Siatka połączeń realizowanych przez linie lotnicze nieustannie się rozszerza. Transport lotniczy funkcjonuje w niezwykle sprawny sposób, jednak zdarzają się też opóźnienia i odwołania rejsów, których nie sposób uniknąć, zwłaszcza przy sporej skali działalności. Podróżując na pokładzie samolotu warto jest mieć zatem świadomość praw, które przysługują Ci w sytuacji, w której Twój lot zostanie zakłócony.

Prawa pasażerów, a opóźniony lub odwołany lot

Regulacje dotyczące praw pasażerów zostały ujęte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004. Zgodnie z nim, podróżni, którym przytrafi się opóźniony, odwołany lot lub linie lotnicze odmówią im wejścia na pokład z powodu overbookingu, mogą domagać się wysokiego odszkodowania. Najważniejszą kwestią jest fakt, że zakłócenie lotu musi być bezpośrednią winą przewoźnika lotniczego. Jeżeli bowiem lot zostanie opóźniony lub odwołany z powodu tzw. okoliczności nadzwyczajnych, wówczas nie przysługuje nam odszkodowanie.

Czym są okoliczności nadzwyczajne?

Nadzwyczajne okoliczności są to wszystkie zdarzenia, których wystąpienie zwalnia przewoźnika lotniczego z odpowiedzialności za zakłócenie lotu. Zaliczamy do nich m.in. niekorzystne warunki pogodowe, zamieszki na tle politycznym, strajk pracowników lotniska, a także wszelkie usterki techniczne samolotu, którym przewoźnik lotniczy nie był w stanie zapobiec. Co ważne, w toku postępowania odszkodowawczego ciężar udowodnienia, że wystąpiły okoliczności nadzwyczajne spoczywa na liniach lotniczych.

Wysokość odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot

Wspomniane wcześniej Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 dotyczące praw pasażerów, określa także stawki odszkodowania, które podróżni mogą uzyskać. Kwota odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot jest uzależniona od odległości dzielącej port wylotu i port przylotu. I tak, w zależności od dystansu, na którym planowo miał odbyć się Twój lot, możesz uzyskać:

   • 250 euro na pasażera – dla lotów o długości do 1500 km,

    • 400 euro na pasażera – dla lotów na dystansie od 1500 km do 3500 km (także dla lotów powyżej 3500 km, jeśli zarówno lotnisko początkowe, jak i lotnisko docelowe znajdują się w obrębie Unii Europejskiej),

    • 600 euro na pasażera – dla lotów na dystansie powyżej 3500 km.

Obowiązki linii lotniczych w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu

Gdy dowiadujesz się, że Twój lot ma opóźnienie lub został odwołany, możesz poczuć się zagubiony. W takim momencie warto pamiętać, że pracownicy linii lotniczych mają względem Ciebie zobowiązania, które powinni spełnić, aby oczekiwanie na lot było dla Ciebie możliwie najmniej problematyczne.

Do obowiązków przewoźnika lotniczego w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu należy m.in. zapewnienie napojów i przekąsek dla pasażerów oczekujących na lotnisku. Ponadto linie lotnicze powinny umożliwić pasażerom korzystanie z telefonu i wysyłanie wiadomości e-mail. W sytuacji, gdy opóźnienie jest długie lub odwołany lot zostanie przesunięty na następny dzień, przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg w hotelu oraz transport między hotelem, a lotniskiem.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

W sytuacji, w której przytrafi Ci się opóźniony lub odwołany lot możesz czuć się niepewnie. Warto jednak zachować spokój i pamiętać o prawach, które przysługują Ci w związku z zaistniałą sytuacją. Przede wszystkim postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji od linii lotniczych o przyczynach zakłócenia lotu.

Pamiętaj, że wniosek o odszkodowanie możesz złożyć samodzielnie bezpośrednio do przewoźnika lotniczego. Miej jednak na względzie, że linie lotnicze niezwykle często odmawiają wypłaty odszkodowania na rzecz Klientów indywidualnych, co powoduje konieczność dochodzenia swoich praw w sądzie. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami, a sam proces dochodzenia odszkodowania za lot może trwać nawet kilka lat. W takiej sytuacji warto jest więc skorzystać z pomocy firm, które zajmują się egzekwowaniem praw pasażerów lotniczych. Jednym z wiodących podmiotów na polskim rynku jest AirCashBack, który już od ponad 10 lat skutecznie walczy o prawa pasażerów. Wieloletnie doświadczenie na rynku lotniczym sprawia, że prowadzone przez AirCashBack sprawy kończą się pozytywnym dla pasażerów rezultatem. Aby zgłosić do nich roszczenie wystarczy jedynie karta pokładowa, bilet lotniczy lub internetowe potwierdzenie rezerwacji. Co więcej, AirCashBack kieruje się zasadą “no win, no fee”, zgodnie z którą wynagrodzenie prowizyjnie przysługuje im jedynie w przypadku pozytywnego zakończenia sprawy.

Artykuł sponsorowany

Zdjęcie główne: Photo by VOO QQQ on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *