Środa Popielcowa jest jednym z ważniejszych dni w kalendarzu kościelnym, obchodzonym w kościołach katolickich i prawosławnych. Jest to dzień rozpoczynający Wielki Post, który trwa aż do Wielkanocy. W Środę Popielcową wierni uczestniczą w specjalnej mszy, podczas której proszą o błogosławieństwo i przebaczenie.
O tym czy obecność na mszy świętej jest obowiązkowa oraz czy w danym dniu należy powstrzymać się od prac niekoniecznych decyduje wpisanie danego święta na listę świąt obowiązkowych/nakazanych w kościele katolickim. Lista świąt znajduje się w Kodeksie Prawa Kanoniczego (kan. 1246 § 1)
Na liście świąt nakazanych znajdują się następujące dni:
- Dzień Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Nowy Rok (1 stycznia),
- Dzień Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
- Niedziela Wielkanocna (święto ruchome),
- Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (40 dni po Wielkanocy, najczęściej w maju),
- Dzień Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało, święto ruchome),
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia)
- Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Dzień Narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa (25 grudnia).
Niezależnie od tego, czy uczestnictwo w Środzie Popielcowej jest obowiązkowe, czy nie, wiele osób uważa to święto za ważne dla swojego życia duchowego. Dla wielu wiernych jest to okazja do refleksji i nawrócenia, a także do skupienia się na swoim życiu duchowym i modlitwie.
Czy 22 lutego 2023 roku w Środę Popielcową – Popielec muszę iść do kościoła?
Nie. W dniu Środy Popielcowej, wierni Kościoła Katolickiego nie są zobligowani do udziału w Mszy Świętej, gdyż nie znajduje się ona na liście świąt nakazanych.
Zdjecie główne: Photo by Thays Orrico on Unsplash