Poradniki

Piątek po Bożym Ciele 9 czerwca 2023- czy obowiązuje post, czy można jeść mięso?

Wyjeżdżając na dłuższy weekend czerwcowy zastanawiasz się czy 9 czerwca 2023 roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Czy tego dnia można spożywać mięso? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu wiernych.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od mięsa?

W Kościele Katolickim powściągliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi jedynie liturgiczna uroczystość. Pośród wszystkich oktaw, wyłącznie Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości i w gruncie rzeczy w piątek po Wielkanocy post zawsze zostaje zniesiony. Wszakże Oktawa Bożego Ciała nie ma takiej powagi, więc post od mięsa obowiązuje.

Ustępem od reguły mogą być sytuacje, w których biskup konkretnej diecezji lub proboszcz danej parafii udzielił dyspensę. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłych latach w wielu parafiach na terenie kraju.

Warto jednak zwrócić uwagę, że dyspensa ma zawsze charakter terytorialny. Jeżeli osoba wyjeżdża za teren swojej diecezji lub parafii, gdzie nie udzielono dyspensy to wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych nadal obowiązuje. I na odwrót, jeżeli turysta przyjedzie w miejsce, gdzie udzielono dyspensy – może jeść w piątek mięso.

Informacji na temat ewentualnie udzielonej dyspensy znajdują się na stronach internetowych danej diecezji lub parafii (w aktualnych ogłoszeniach parafialnych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *