Atrakcje turystyczne,  Okazje i promocje

Sól w dziejach człowieka – spotkanie 23 marca 2022 w Zamku Żupnym w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie pt. „Sól w dziejach człowieka. Najważniejsze odkrycia archeologiczne z różnych zakątków świata”   23 marca 2022 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Temat zaprezentuje archeolożka Katarzyna Lajs. Spotkanie będzie także transmitowane online poprzez Facebooka Muzeum.

Sól w dziejach człowieka – spotkanie w Zamku Żupnym i transmitowane online

Najważniejsze odkrycia archeologiczne z różnych zakątków świata

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie pt. „Sól w dziejach człowieka. Najważniejsze odkrycia archeologiczne z różnych zakątków świata” 23 marca 2022 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Temat zaprezentuje archeolożka Katarzyna Lajs. Spotkanie będzie także transmitowane online poprzez Facebooka Muzeum.

Sól już od tysiącleci obecna jest w różnych aspektach życia człowieka. Dobrze znane odkrycia archeologiczne z rejonu Wieliczki potwierdzają wytwarzanie soli metodą warzenia już w okresie wczesnego neolitu, czyli około siedem tysięcy lat temu. Jak jednak wyglądały najdawniejsze sposoby uzyskiwania tego surowca w innych rejonach świata?

Uczestnicy  spotkania odbędą podróż po mniej i bardziej odległych zakątkach starego i nowego świata, podążając szlakiem najważniejszych odkryć archeologicznych związanych z wytwarzaniem i wydobywaniem soli. Swoje tajemnice odkryją przed nimi między innymi starożytne kopalnie w Hallstatt (obecna Austria) i Szehr Abad (obecny Iran) oraz dawne ośrodki warzelnicze z terenów Chin i Belize. Prezentowane odkrycia pozwolą zapoznać się z różnymi, często mniej oczywistymi zastosowaniami soli i jej wpływem na rozwój społeczności w minionych wiekach.

Spotkanie odbędzie się w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *