Kościoły i sanktuaria,  Małopolskie,  Relacje z podróży

Szlak męczeństwa błogosławionej Karoliny Kózkówny- Wał-Ruda

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest patronką dziewic, dzieci i młodzieży. Zginęła śmiercią męczeńską w wieku 16 lat, broniąc swojej czystości przed napastnikiem. Jej życie i śmierć są wzorem wiary, odwagi i miłości do Boga.

Jednym z miejsc, gdzie możemy poznać historię i duchowość bł. Karoliny, jest miejscowość Wał-Ruda.

Wał-Ruda i dom rodzinny bł. Karoliny

To tu urodziła się i wychowała w ubogiej rodzinie chłopskiej. Obecnie w tej malowniczej wsi, w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się rodzinny dom błogosławionej Karoliny, wznosi się kaplica wraz z muzeum. Możemy zobaczyć, jak wyglądało wnętrze chaty, gdzie bł. Karolina mieszkała z rodzicami i licznym rodzeństwem.

Adres: Kaplica bł. Karoliny Wał Ruda 49, 33-133 Wał Ruda

Pierwotny dom rodziny Kózków nie przetrwał do naszych czasów. Ta skromna chatka, w pełni wykonana była z drewna, posiadała dach pokryty słomianą strzechą. Składała się zaledwie z dwóch pomieszczeń – jedno pełniło funkcję stajni dla bydła, drugie zaś służyło jako miejsce zamieszkania.

Kaplica i dom bł. Karoliny
Pomnik Pożegnanie
Sklep z pamiątkami (w godzinach wieczornych był nieczynny)

Droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny

W miejscowości znajduje się również droga krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej – prowadzi ona przez las do miejsca śmierci bł. Karoliny.

Czas przejścia tam i z powrotem zajmuje 1- 1,5 godz.

Droga krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny Kózkówny jest niezwykłym doświadczeniem duchowym dla wszystkich, którzy chcą podzielić się jej cierpieniem i miłością do Chrystusa. Droga krzyżowa składa się z 14 stacji, na których czytane są fragmenty z biografii bł. Karoliny oraz rozważania nawiązujące do jej życia i postawy.

Szlak męczeństwa to nie tylko przestrzeń sprzyjająca modlitwie. Jeśli podejdziemy do niego odpowiednio, miejsce to okazuje się również wspaniałym miejscem do odpoczynku, refleksji i rodzinnych spacerów na świeżym powietrzu. Byliśmy tutaj wieczorną porą (godzina 17-18) i na szlaku spotkaliśmy kilka osób.

Trasa na każdym etapie dostosowana jest do spacerów z wózkiem.

Miejsce męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózki
300 m od domu Karoliny znajduje się kapliczka, przy której się modliła się i którą się opiekowała

Informacje praktyczne:

Miejsce postojowe:

Bezpłatny parking znajduje się kilkanaście metrów od początku trasy drogi krzyżowej.

Mapka z dokładną lokalizacją:

Adres:

Wał Ruda 49, 33-133 Wał Ruda

Wstęp i godziny otwarcia:

Nie ma ograniczeń czasowych ani żadnych opłat za wstęp do tego miejsca – jest ono otwarte przez całą dobę.

Podsumowanie

Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca i poznania bliżej postaci błogosławionej Karoliny Kózkówny. Przebiegająca przez malowniczy las droga krzyżowa zaprasza nas do podzielenia się jej cierpieniem i miłością do Chrystusa. Składająca się z 14 stacji, ścieżka umożliwia czytanie fragmentów z biografii błogosławionej Karoliny. Odwiedzając to miejsce, nie tylko możemy doświadczyć głębokich przeżyć duchowych, ale także znaleźć w nim przestrzeń do relaksu i rodzinnych spacerów na świeżym powietrzu.

Polecamy również nasze inne wpisy o atrakcjach turystycznych z regionu: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *