Poradniki,  Różności

Czy w piątek 9 czerwca 2023 obowiązuje dyspensa?

Podczas planowania wyjazdu na dłuższy weekend w czerwcu, wiele osób zastanawia się, czy w dniu 9 czerwca 2023 roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To pytanie nurtuje wielu wiernych.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od mięsa?

W Kościele Katolickim, zasada powstrzymywania się od spożycia mięsa w piątek obowiązuje z wyjątkiem uroczystości liturgicznej. Wśród wszystkich oktaw, tylko Oktawa Wielkanocy ma status uroczystości, co oznacza, że w piątek po Wielkanocy post zawsze jest zniesiony. Natomiast Oktawa Bożego Ciała nie posiada takiego statusu, więc post od mięsa obowiązuje.

Istnieją jednak sytuacje, w których biskup danej diecezji lub proboszcz parafii może udzielić dyspensy, czyli zwolnienia z tego obowiązku. W przeszłości wiele parafii w kraju korzystało z takiej dyspensy.

Należy jednak zauważyć, że dyspensa ma zawsze zasięg terytorialny. Oznacza to, że jeśli wyjeżdżasz poza granice swojej diecezji lub parafii, gdzie nie udzielono dyspensy, nadal obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa. Natomiast jeśli jako turysta przyjeżdżasz do miejsca, gdzie udzielono dyspensy, możesz spożywać mięso w piątek.

Informacje dotyczące ewentualnie udzielonej dyspensy można znaleźć na stronach internetowych danej diecezji lub parafii, w aktualnych ogłoszeniach parafialnych.

Gdzie znajdę sprawdzone informacje na temat dyspensy?

Poniżej lista z podziałem administracyjnym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Polsce. Jeżeli na liście nazwa diecezji lub archidiecezji jest pogrubiona to znaczy, że obowiązuje w niej dyspensa.

 1. Metropolia białostocka
 2. Metropolia częstochowska
 3. Metropolia gdańska
 4. Metropolia gnieźnieńska
 5. Metropolia katowicka
 6. Metropolia krakowska
 7. Metropolia lubelska
 8. Metropolia łódzka
 9. Metropolia poznańska
 10. Metropolia przemyska
 11. Metropolia szczecińsko-kamieńska
 12. Metropolia warmińska
 13. Metropolia warszawska
 14. Metropolia wrocławska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *