Poradniki,  Różności

W jakich regionach polski katolicy mogą spożywać mięso w piątek 9 czerwca 2023?

W ramach zasad obowiązujących w Kościele Katolickim, w piątki zwykle unika się spożywania mięsa, z wyjątkiem przypadków uroczystości liturgicznych. Wszystkie oktawy, z wyjątkiem Oktawy Wielkanocy, podlegają zasadzie wstrzemięźliwości, co oznacza, że w te piątki obowiązuje post. W przypadku Oktawy Wielkanocy, ze względu na jej uroczysty charakter, post jest zniesiony w piątek po tym święcie. Jednak Oktawa Bożego Ciała nie posiada tego samego statusu, dlatego w piątki po tym święcie obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją sytuacje, w których biskup diecezji lub proboszcz parafii może udzielić dyspensy, czyli zwolnienia z tego obowiązku. W przeszłości wiele parafii w kraju korzystało z takiej możliwości.

Ważne jest jednak pamiętać, że dyspensa obowiązuje tylko na terenie, dla którego została udzielona. Oznacza to, że jeśli wyjeżdżasz poza granice swojej diecezji lub parafii, gdzie dyspensa nie obowiązuje, nadal musisz zachować wstrzemięźliwość od spożycia mięsa. Jeśli natomiast jesteś turystą i przyjeżdżasz do miejsca, gdzie udzielono dyspensy, możesz spożywać mięso w piątki.

Archidiecezje w których można spożywać mięso 9 czerwca 2023:

Diecezje w których można spożywać mięso 9 czerwca 2023:

W pozostałych archidiecezjach i diecezjach nie będzie można spożywać mięsa 9 czerwca 2023.

Mapka ze szczegółami:

Na poniższej mapce regiony (diecezje i archidiecezje) w których jeżeli przebywamy tam 9 czerwca i są zaznaczone na zielono to będziemy mogli spożywać mięso, a smakiem będą musieli obejść się mieszkańcy oraz osoby tymczasowo przebywające na terenach zaznaczonych na czerwono.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *