Atrakcje turystyczne

Jubileuszowa wystawa 70/70 w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka -70 lat istnienia

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest muzeum górniczym zaliczanym do największych na świecie. Posiada ekspozycje w Zamku Żupnym i w Kopalni Soli w Wieliczce na głębokości 135 m. Zamek i Kopalnia stanowiły od końca XIII w. do 1945 r. jedno przedsiębiorstwo produkujące sól. Obydwa obiekty są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 70 lat w  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prowadzona jest działalność naukowo-badawcza, wystawiennicza, edukacyjna i wydawnicza.

Wystawa jubileuszowa „70/70”

Na wystawie można oglądać 70 wyselekcjonowanych obiektów ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Eksponaty pokazują kierunki zainteresowań i badań Muzeum, różnorodność i bogactwo kolekcji. W ten sposób wielickie Muzeum upamiętnia jubileusz 70-lecia swojego powstania.

Ekspozycja „70/70” jest dostępna dla zwiedzających w Zamku Żupnym w Wieliczce od 8 marca – 31 maja 2021 r.

Zastosowane przez autorów kryteria wyboru 70 „bohaterów” wystawy to wartość materialna, walory artystyczne, a także wartość historyczna obiektów, które stanowią punkt wyjścia do opowieści o ważnych tematach i osobach dla historii kopalni i Wieliczki.

Wśród eksponatów znajdują się: róg Bractwa Kopaczy z 1534 r., prace Władysława Skoczylasa, niezwykle cenna solniczka z agatu z końca XV w. – obecnie najstarsza w kolekcji i po raz pierwszy pokazana publicznie  oraz różne okazy soli, prehistoryczne naczynia warzelnicze, rzeźby i obrazy, dokumenty królewskie, starodruki, księga personalna załogi i księga zwiedzających kopalnię, a także   kukiełki z szopki z czasów II wojny światowej wykonane przez założyciela Muzeum Alfonsa Długosza.

Halit kryształowy wtórny, miocen i czwartorzęd, Wieliczka, Polska
Róg Bractwa Kopaczy Wielickich, Andreas Dürer (?),1534 r., Kraków, Polska
Późnogotycka solniczka agatowa, koniec XV wieku, Niemcy

Autorami scenariusza wystawy są: dr Barbara Konwerska, Marek Skubisz.

Wystawie jubileuszowej „70/70” towarzyszy katalog, który oprócz informacji o obiektach zawiera także ciekawostki. 

Organizatorem wystawy jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum podlega Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

www.muzeum.wieliczka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *