Artykuł sponsorowany
Latarka czołowa to narzędzie, które umożliwia bieganie, trekking lub jazdę na rowerze nawet wtedy, gdy zrobi się ciemno. Idealnie oświetla to, co przed Tobą, gwarantując Ci bezpieczeństwo w górskiej, leśnej czy miejskiej scenerii.
Dlaczego warto kupić latarkę czołową?
Latarka czołowa pozwala sprawnie i bezpiecznie poruszać się po zapadnięciu zmroku. W ciemności o zgubienie szlaku albo nieopatrzne skręcenie kostki nietrudno, lecz dzięki latarce czołowej takich problemów możemy uniknąć.
Oczywiście można wziąć w rękę tradycyjną latarkę, tyle tylko, że komplet z zapasowym zestawem baterii jest dość ciężki, co znacznie utrudnia trekking, o bieganiu już nie mówiąc. Małe i lekkie latarki czołowe umożliwiają umieszczenie światła na głowie. Ręce pozostają więc wolne. Z takim wyposażeniem pokonywanie trasy górskiej lub bieganie nie jest trudne. Czołówki wykorzystuje się także przy różnych rodzajach prac wykonywanych przy zapadającym zmroku lub w ciemności.
Latarka czołowa to wygoda i bezpieczeństwo w jednym. Jeśli lubisz ekstremalne sporty lub po prostu masz czasami ochotę pobiegać po zmroku, czołówka to dobry zakup. Okaże się też niezbędna, gdy uwielbiasz górskie wędrówki albo od czasu do czasu musisz pomajsterkować bez dostępu do naturalnego światła.
Latarka czołowa – jak jest zbudowana?
Latarki czołowe składają się z:
- modułu oświetleniowego – najczęściej składa się on z małych i lekkich diod półprzewodnikowych LED, które zużywają małe ilości energii, a jednocześnie charakteryzuje je długa żywotność;
- systemu mocowania – najczęściej to elastyczny pasek, który zakłada się na głowę; powinien mieć możliwość regulacji;
- systemu zasilania – akumulator lub baterie; miejsce na baterie lub akumulator może być zintegrowane z całym systemem; istnieje również możliwość połączenia za pomocą dłuższego kabla – wtedy pojemnik można włożyć na przykład do kurtki.
To sposób działania tych trzech elementów stanowi podstawowe kryterium wyboru między poszczególnymi modelami. Dobrze na przykład, aby moduł oświetleniowy w urządzeniu był wyposażonych w dyfuzor – soczewkę rozpraszającą, za pomocą której można kontrolować strumień światła. Układ elektroniczny powinien wyróżniać się kilkoma poziomami i trybami świecenia, które pozwalają dostosować światło do konkretnych warunków. Kryterium wyboru jest oczywiście również jasność, czyli ilość generowanego przez mocną latarkę czołową światła.
Jeśli zamierzasz wybrać cięższy niż standardowo model, zwróć uwagę na dodatkowe wsparcie przy systemie mocowania. Z reguły jest to drugi pasek, który od góry podtrzymuje czołówkę. Ważne, aby cały system był wygodny do noszenia i miał możliwość odpowiedniej regulacji.
Latarka czołowa akumulatorowa jest coraz popularniejsza. Trzeba jednak liczyć się z tym, że baterie od akumulatora także mogą się wyczerpać i jeśli po drodze nie znajdziesz miejsca do ich ładowania, pojawi się problem. Konkurencyjne rozwiązanie stanowi latarka na baterie.
W warunkach obozowych sprawdzi się czołówka z trybem bliskiego zasięgu i możliwością rozproszenia światła. W przypadku trekkingu i nocnego biegania kluczowa będzie jasność – bezpieczeństwo gwarantują modele o strumieniu światła powyżej 100 lumenów.