Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2017


Przed wyjazdem na Słowację, o ile mamy zamiar korzystać z Autostrad i dróg szybkiego ruchu, warto uiścić odpowiednią opłatę drogową i stać się posiadaczem winiety. Od końca 2015 roku na Słowacji obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

AKTUALIZACJA: Informacje o słowackich winietach 2019 pod linkiem: Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2019 – Poradnik

 

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę na 10 dni, 30 dni lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Drogi na których obowiązuje opłata:Jeżeli posiadamy samochód do 3,5 tony lub zespołu pojazdów nie przekraczający masy 3,5 tony to musimy wykupić winietę wyłącznie dla samochodu (pojazdu silnikowego).  W przypadku gdy masa zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony zobowiązani jesteśmy do wykupienia winiety dla samochodu i przyczepy.

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 621 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami m.in. miast: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornaľa. Obszary te zostały zaznaczone kropkowaną linią.

Źródło: www.ndsas.sk
Źródło: www.ndsas.sk

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody gdyż korzystając z tej strony kupujemy winietkę bezpośrednio na Słowacji od operatora autostrad i dróg szybkiego ruchu. Osoby korzystające ze smartfonów mogą zakupić winietę przy użyciu aplikacji mobilnej.

Osoby które nie chcą z jakiś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć w automatach samoobsługowych znajdujących się przy przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych oznaczonych napisem eznamka lub emyto.

Instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupienia winiety przez Internet należy wejść na stronę internetową: www.eznamka.sk. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim. Następnie należy kliknąć opcję kup eWinietę teraz. Po wybraniu tej opcji powinien nam się wyświetlić ekran taki jak poniżej.

zakupwiniety1

Kolejnym etapem jest wybranie interesującej długości trwania winiety. Po wybraniu opcji naszym oczom powinien ukazać się ekran:

zakupwiniety2Pamiętajmy o poprawnym wybraniu kraju rejestracji oraz poprawnym wpisaniu numeru rejestracyjnego. Sprawdźmy także czy wybraliśmy dobrą datę rozpoczęcia winiety.

zakupwiniety3

Następnie musimy podać adres email na który przyjdzie do nas faktura oraz potwierdzenie opłacenia winiety Ważne jest także podanie numeru telefonu, gdyż także na niego zostanie wysłana informacja o posiadaniu ważnej winiety. Po przepisaniu kodu przejdźmy dalej. Naszym oczom powinno ukazać się podsumowanie na którym jeszcze raz sprawdźmy poprawność wpisanych danych.

zakupwiniety4

Powyżej widoczne są opcje płatności za eWinietę. Należy wybrać iTerminal i przejść dalej. Po przekierowaniu na stronę podmiotu odpowiedzialnego za obsługę kart należy wpisać dane karty i zatwierdzić płatność.

zakupwiniety5

Po zakończeniu płatności na adres email dostaniemy potwierdzenie wykupienia eWiniety wraz z fakturą. O następującym wyglądzie:

zakupwiniety6

Na podany podczas zakupu numer sms przyjdzie do nas również informacja o poprawnym zakupieniu eWiniety oraz data do kiedy jest ważna. Dzień przed upływającym terminem ważności zostaniemy poinformowani o konieczności zakupu nowej winiety jeżeli jeszcze potrzebujemy korzystać z płatnych dróg na Słowacji.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Słowacji takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

20 komentarzy

 1. Nie mogę kupić winiety słowackiej przez internet… Dwukrotnie dostaję komunikat, że z powodu problemów z kartą nie mogą zakończyć płatności. 2 różne karty, Visa i Mastercard, różne banki… Płaciłem już nimi i w internecie i na zagranicznych stronach…

 2. Motocykle za free. Podobnie jak w Czechach i Rumunii 🙂
  W Czechach i na Słowacji zupełnie inna kultura traktowania motocyklistów – polecam te kraje na turystykę motocyklową 🙂

 3. Witam,czy jadąc z Polski na Słowacje do Demiankowska Jaskinia Wolności musze wykupic winiete na Słowację,granice bede przekraczal w Korbielowie,podobno jadąc przez Chyzne sa utrudnienia po stronie Słowacji.

  1. Na Słowacji zwykle da się poruszać po drogach bez opłat, zwłaszcza, jeśli nie mamy do przejechania długiego odcinka trasy. Warto skorzystać z nawigacji i zaznaczyć opcję unikania płatnych dróg lub sprawdzić to w mapach Google przed wyjazdem. Na tak krótkim odcinku nie widzę sensu, żeby jechać po płatnych drogach. W ubiegłym roku jadąc tam nie miałem większych problemów z ominięciem płatnych odcinków. Ważne, aby pod koniec drogi w kierunku NIE WJECHAĆ NA DROGĘ E50.

  2. Na Słowacji zwykle da się poruszać po drogach bez opłat, zwłaszcza, jeśli nie mamy do przejechania długiego odcinka trasy. Warto skorzystać z nawigacji i zaznaczyć opcję unikania płatnych dróg lub sprawdzić to w mapach Google przed wyjazdem. Na tak krótkim odcinku nie widzę sensu, żeby jechać po płatnych drogach. W ubiegłym roku jadąc tam nie miałem większych problemów z ominięciem płatnych odcinków. Ważne, aby pod koniec drogi w kierunku NIE WJECHAĆ NA DROGĘ E50.

   Google Maps: https://www.google.pl/maps/dir/Korbiel%C3%B3w/Dem%C3%A4novsk%C3%A1+Cave+of+Liberty,+031+01+Demianowska+Dolina,+S%C5%82owacja/@49.1035897,19.3740838,10z/data=!4m17!4m16!1m5!1m1!1s0x47142d18aab02f65:0x9204490bbdc79e73!2m2!1d19.3504348!2d49.567283!1m5!1m1!1s0x47159e018c9ddd9f:0x20289fdc71620c64!2m2!1d19.5851042!2d48.9980213!2m1!2b1!3e0!5i1

   1. dzieki za odpowiedz ,mam jeszcze jedno pytanie.

    chcialbym sie dowiedziec czy jadąc od miejscowosci Oravsky
    Podzamok trasą e77 59 do miejsowosci Ruzomberok potrzebna jest winieta
    ,wedlug mnie to nie ,lecz po trasie widzialem masz z kamerami
    rejestrującymi kierunek na Dolny Kubin(ok 1 km od skrzyzowania drog r3 i
    e77 59.)

 4. nie doczytałem sie, jak z obwodnica śvidnika czy jest płatna dla osobowych. wybieram się do Bułgarii przez nigerhaze czy kupować na Słowacji czy omijać?

 5. Witam,jeszcze jedno pytanie,
  czy jadąc od miejscowosci Oravsky
  Podzamok trasą e77 59 do miejsowosci Ruzomberok potrzebna jest winieta
  ,wedlug mnie to nie ,lecz po trasie widzialem masz z kamerami
  rejestrującymi kierunek na Dolny Kubin(ok 1 km od skrzyzowania drog r3 i
  e77 59.)

 6. witajcie
  sprawę mam do portalu TURYSTA.ORG . Ludzie jak już dodajecie mapę dróg płatnych 2017 to sprawdźcie 2 razy zanim udostepnicie ją dla ludzi. Ja zwiedziony waszą kiepską informacją jechałem śmiało przez droge 59 na słowacji i jak byk na znaku widniała VINIETTTA!!! Aja jej nie miałem i dostałem mandat . A te wasze ”Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.” wsadźcie sobie w d… albo nie dodajcie informacji których nie jesteście pewnie. Nie pozdrawiam !!

  1. dostałeś na miejscu czy przysłali? bo ja tez jechałem nieświadomie i teraz czekam czy przyślą. może ktoś wie ile czasu mają na wystawienie mandatu?

 7. A.jak wygląda sytuacja z dk 18 z rożenberok w strone Zakopanego według mapy google jest bezpłatna a na erth spotkałem przed każdym wjazdem na dk 18 znak i napis w trzech językach 1) S UHRADOU NAD 3,5 t 2)WITH PAUMENT OVER 3,5 t 3) VIGNETTENPFLICHT UBER 3,5 t czy znak ten oznacza że ta droga jest bezpłatna dla aut osobowych a płatana dla.pojazdów powyżej 3,5t?

  1. Dzień Dobry,

   Jechaliśmy drogą DK18 z Popradu do Preszowa w zeszłym roku i nie było konieczności płacenia winiety. Należy uważać aby nie wjechać na autostradę D1 (E50) która biegnie równolegle do tej drogi krajowej i ona jest płatna. Dobrze jest też zabrać ze sobą nawigację z aktualnymi mapami posiadającą opcję unikania płatnych odcinków dróg. Do miejscowości Rużomberk z Zakopanego można pojechać drogą 59 która prowadzi od przejścia w Chyżnem. Tam sytuacja jest prosta i nie płaci się za przejazd. Na odcinkach dróg szybkiego ruchu jest znak z przekreśloną winietą.

 8. Czyli wszystkie drogi kajowe na Słowacji są bezpłatne.Znak o którym.wspomniałem widziałem.na Erth również na drodze 59 u góry nr droni na miebieskim.yle a na dole na białym tle napis w trzech językach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *