Opłaty drogowe – winiety – Słowacja 2017


Przed wyjazdem na Słowację, o ile mamy zamiar korzystać z Autostrad i dróg szybkiego ruchu, warto uiścić odpowiednią opłatę drogową i stać się posiadaczem winiety. Od końca 2015 roku na Słowacji obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już naklejać winiety na szybę pojazdu, a zakupu możemy dokonać w prosty sposób przez Internet. Instrukcja zakupu opłaty drogowej przez Internet znajduje się poniżej.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę na 10 dni, 30 dni lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Okres ważności

10 dni

30 dni

1 rok

 Cena dla samochodu

Samochód

 do 3,5 T

10 €

14 €

50 €

 Cena dla zespołu pojazdów

Zespółpojazdów3,5

 do 3,5 T

10 €

14 €

50 €

Cena dla zespołu pojazdów

Zespółwięcej3,5

powyżej 3,5 T

10 € + 10 €

14 € + 14 €

50 € + 50 €

Jeżeli posiadamy samochód do 3,5 tony lub zespołu pojazdów nie przekraczający masy 3,5 tony to musimy wykupić winietę wyłącznie dla samochodu (pojazdu silnikowego).  W przypadku gdy masa zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony zobowiązani jesteśmy do wykupienia winiety dla samochodu i przyczepy.

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 621 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami m.in. miast: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornaľa. Obszary te zostały zaznaczone kropkowaną linią.

Źródło: www.ndsas.sk
Źródło: www.ndsas.sk

Sposoby zakupu:

Najwygodniej winietę zakupimy z domu przez Internet. Poniżej znajduje się krótka ilustrowana wycinkami z ekranu instrukcja zakupu winiety przez Internet. Nie należy się obawiać tej metody gdyż korzystając z tej strony kupujemy winietkę bezpośrednio na Słowacji od operatora autostrad i dróg szybkiego ruchu. Osoby korzystające ze smartfonów mogą zakupić winietę przy użyciu aplikacji mobilnej.

Osoby które nie chcą z jakiś względów kupić winiety przez Internet. Mogą je nabyć w automatach samoobsługowych znajdujących się przy przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych oznaczonych napisem eznamka lub emyto.

Instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupienia winiety przez Internet należy wejść na stronę internetową: www.eznamka.sk. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim. Następnie należy kliknąć opcję kup eWinietę teraz. Po wybraniu tej opcji powinien nam się wyświetlić ekran taki jak poniżej.

zakupwiniety1

Kolejnym etapem jest wybranie interesującej długości trwania winiety. Po wybraniu opcji naszym oczom powinien ukazać się ekran:

zakupwiniety2Pamiętajmy o poprawnym wybraniu kraju rejestracji oraz poprawnym wpisaniu numeru rejestracyjnego. Sprawdźmy także czy wybraliśmy dobrą datę rozpoczęcia winiety.

zakupwiniety3

Następnie musimy podać adres email na który przyjdzie do nas faktura oraz potwierdzenie opłacenia winiety Ważne jest także podanie numeru telefonu, gdyż także na niego zostanie wysłana informacja o posiadaniu ważnej winiety. Po przepisaniu kodu przejdźmy dalej. Naszym oczom powinno ukazać się podsumowanie na którym jeszcze raz sprawdźmy poprawność wpisanych danych.

zakupwiniety4

Powyżej widoczne są opcje płatności za eWinietę. Należy wybrać iTerminal i przejść dalej. Po przekierowaniu na stronę podmiotu odpowiedzialnego za obsługę kart należy wpisać dane karty i zatwierdzić płatność.

zakupwiniety5

Po zakończeniu płatności na adres email dostaniemy potwierdzenie wykupienia eWiniety wraz z fakturą. O następującym wyglądzie:

zakupwiniety6

Na podany podczas zakupu numer sms przyjdzie do nas również informacja o poprawnym zakupieniu eWiniety oraz data do kiedy jest ważna. Dzień przed upływającym terminem ważności zostaniemy poinformowani o konieczności zakupu nowej winiety jeżeli jeszcze potrzebujemy korzystać z płatnych dróg na Słowacji

  • Martin

    czy muszę drukować fv i winietkę czy wystarczy że ma w tel.

  • Witam serdecznie, W przypadku kontroli wystarczy wersja elektroniczna w telefonie. Nie ma wymogu posiadania wydrukowanej wersji.