Opłaty drogowe – winiety – Węgry 2017


Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone zmiany dotyczące winiet. Przed wyjazdem na Węgry radzimy aby zapoznać się z naszym artykułem. Zmiany dotyczą sieci dróg szybkiego ruchu  i odcinków bezpłatnych. Winiety są sprzedawane w formie elektronicznej. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu możemy dokonać zakupów z domu oraz nie musimy brudzić szyby kolejną naklejką z potwierdzeniem wniesienia opłaty drogowej.   Winietę najprościej nabyć przez internet. Dla osób które nie kupowały winiety wcześniej przez internet na końcu artykułu zamieściłem krótką instrukcję.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać na Węgrzech z autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Dla osób korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu jedynie na terenie jednego komitatu (odpowiednik naszego województwa) lub kilku opłacalny może być zakup winiety regionalnej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://toll-charge.hu/ w sekcji „Road Network”. Winiety regionalne mogą być wykupione wyłącznie na roczny okres czasu i obowiązują od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku.

Kategoria pojazdu

Okres obowiązywania

Krajowa

Roczna

10 dni

Miesięczna

Krajowa

Regionalna

D1M – motorowery
i skutery

1470 HUF

∼ 20,5 PLN

D1 – motocykle
i pojazdy osobowe do 3,5t max. 7 osób oraz ich przyczepy

2975 HUF

∼ 41,5 PLN

4780 HUF

∼ 66,5 PLN

42980 HUF

∼ 599 PLN

5000 HUF

∼ 69 PLN

D2 – samochody osobowe powyżej 7 osób oraz dostawcze do 3,5 t oraz kampery

5950 HUF

∼ 83 PLN

9560 HUF

∼ 133 PLN

42980 HUF

∼ 599 PLN

10000 HUF

∼ 139,5 PLN

U – przyczepy pojazdów z kategorii D2 oraz B2

2975 HUF

∼ 41,5 PLN

4780 HUF

∼ 66,5 PLN

42980 HUF

∼ 599 PLN

5000 HUF

∼ 69 PLN

B2 – autobusy, pojazdy mechaniczne przystosowane do przewozu
powyżej 9 osób.
13 385 HUF

∼ 186,5 PLN

21975 HUF

∼ 306,5 PLN

199975 HUF

∼ 2788,5 PLN

20000 HUF

∼ 279 PLN

Uwaga: 1 HUF = 0,013944 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 8.02.2017)

Kara za brak winiety

Kara za brak winiety uzależniona jest od tego w jakim terminie ją zapłacimy. Premiowane jest zapłacenie do 30 dni. Poniżej znajduje się tabelka z opłatami które zostaną naliczone w przypadku przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu bez ważnej winiety.

Kategoria D1, D2, U

Kategoria B2

Termin płatności

14 875 HUF

∼ 207 PLN

66 925 HUF

∼ 933 PLN

 do 30 dni

59 500 HUF

∼ 829,5 PLN

267 700 HUF

∼ 3732 PLN

 powyżej 30 dni

Uwaga: 1 HUF = 0,013944 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 8.02.2017)

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1280 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są następujące fragmenty autostrad oraz dróg szybkiego ruchu: częściowo autostrada M0, autostrada M31, autostrada M8, częściowo droga ekspresowa M9 i M4. Szczegóły na poniższej mapce. Fragmenty po których możemy poruszać się bez opłat zostały zaznaczone na mapce kolorem zielonym.

Źródło: http://toll-charge.hu/

W przypadku samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje inny system opłat za drogi zwany E-TOLL. System ten obowiązuje także na drogach krajowych. Mapka z aktualną listą dróg podlegającym opłatom poniżej:

Źródło: http://toll-charge.hu/

Sposoby zakupu:

Najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest wcześniejsze wykupienie przez internet. Zakup winiety z domu pozwoli oszczędzić nam czasu na szukanie punktu stacjonarnego w którym można dokonać zakupu winiety oraz stresu na jaki będziemy narażeni podczas zastanawiania się czy już jesteśmy na drodze płatnej i będziemy musieli zapłacić karę, czy jeszcze jedziemy przepisowo.

Innym sposobem na nabycie winiety jest zakup w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie Węgier lub za ich granicą. Na oficjalnej stronie internetowe węgierskiego systemu opłat drogowych możemy sprawdzić lokalizację punktów ⇒ http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Na terenie Polski punkty w których możemy zakupić winietkę zlokalizowane są przy przejściach granicznych znajdujących się na naszej południowej granicy. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy do winiet zakupionych w Polsce doliczą sobie koszty przewalutowania oraz prowizję. Winieta kupiona u nas w kraju w punkcie stacjonarnym będzie droższa od tej kupionej na Węgrzech lub przez Internet. Poniżej znajduje się instrukcja która z pewnością pomoże w dokonaniu zakupu winiety przez Internet.

Instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupu winiety przez Internet należy wejść na stronę: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona internetowa dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim i węgierskim. Przed zakupem winiety należy się zarejestrować. Po kliknięciu opcji zarejestruj ukarze nam się strona jak poniżej. Na poniższej stronie musimy uzupełnić wszystkie dane oznaczone gwiazdką.

Po poprawnym zarejestrowaniu dostaniemy emaila w którym musimy potwierdzić rejestrację. Email wysłany przez system wygląda następująco:

Po zatwierdzeniu i zalogowaniu ponownie na stronie możemy przystąpić do zakupów. Z listy dostępnej na stronie wybieramy interesującą nas winietę. Lista wygląda następująco:

Po wybraniu czasu trwania winiety oraz kategorii musimy wypełnić dane takie jak: czas rozpoczęcia, podać kraj w którym samochód jest zarejestrowany oraz podać numer rejestracyjny pojazdu. Po uzupełnieniu danych klikamy NEXT.

Na kolejnym ekranie ukarze nam się podsumowanie. Przed przejściem do następnego kroku sprawdźmy dane.

W tym momencie pozostaje nam już wykonać płatność. Za winietę możemy zapłacić przy pomocy karty.

Po opłaceniu winiety będziemy mogli ją wydrukować. Wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety będziemy musieli okazać w przypadku kontroli.

 • Autostrady Polska

  Witam. Mam problem z kupienie winiety na Wegry. Posiadam samochód służbowy i po zaznaczeniu tej opcji podczas rejestracji należy wpisać numer podatkowy. Wpisuję NIP z kreską, bez kreski z PL i bez PL z przodu i za każdym razem wyskakuje mi błąd. Czy wiesz co robię nie tak ? Pozdrawiam Radek

 • Tomasz Garczarczyk

  Witam,

  Mam pytanie techniczne, przejeżdżam przez Węgry i przy rejestracji jest opcja zarejestrowania się jako prywatny kupiec lub firma. Poruszam się w celach prywatnych niemniej jednak wykorzystuje samochód służbowy.
  Co w wyżej wymienionym wypadku powinienem wybrać?

  Pozdrawiam Tomek

  • Dzień dobry,
   W tym formularzu podajemy dane osoby kupującej winietę. Jeżeli w danej chwili nie reprezentuje Pan firmy, w której Pan pracuje to należy podać swoje dane prywatne. Faktura na firmę za winietę nie będzie Panu potrzebna.