Opłaty drogowe – winiety – Węgry 2017


Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone zmiany dotyczące winiet. Przed wyjazdem na Węgry radzimy aby zapoznać się z naszym artykułem. Zmiany dotyczą sieci dróg szybkiego ruchu  i odcinków bezpłatnych. Winiety są sprzedawane w formie elektronicznej. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu możemy dokonać zakupów z domu oraz nie musimy brudzić szyby kolejną naklejką z potwierdzeniem wniesienia opłaty drogowej.   Winietę najprościej nabyć przez internet. Dla osób, które nie kupowały winiety wcześniej przez internet na końcu artykułu zamieściłem krótką instrukcję.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać na Węgrzech z autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Reklama

Dla osób korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu jedynie na terenie jednego komitatu (odpowiednik naszego województwa) lub kilku opłacalny może być zakup winiety regionalnej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://toll-charge.hu/ w sekcji „Road Network”. Winiety regionalne mogą być wykupione wyłącznie na roczny okres czasu i obowiązują od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku.

Kara za brak winietyUwaga: 1 HUF = 0,013944 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 8.02.2017)

Kara za brak winiety uzależniona jest od tego w jakim terminie ją zapłacimy. Premiowane jest zapłacenie do 30 dni. Poniżej znajduje się tabelka z opłatami które zostaną naliczone w przypadku przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu bez ważnej winiety.

Drogi na których obowiązuje opłata:Uwaga: 1 HUF = 0,013944 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 8.02.2017)

Reklama

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1280 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są następujące fragmenty autostrad oraz dróg szybkiego ruchu: częściowo autostrada M0, autostrada M31, autostrada M8, częściowo droga ekspresowa M9 i M4. Szczegóły na poniższej mapce. Fragmenty po których możemy poruszać się bez opłat zostały zaznaczone na mapce kolorem zielonym.

Źródło: http://toll-charge.hu/

W przypadku samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje inny system opłat za drogi zwany E-TOLL. System ten obowiązuje także na drogach krajowych. Mapka z aktualną listą dróg podlegającym opłatom poniżej:

Źródło: http://toll-charge.hu/

Sposoby zakupu:

Najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest wcześniejsze wykupienie przez internet. Zakup winiety z domu pozwoli oszczędzić nam czasu na szukanie punktu stacjonarnego w którym można dokonać zakupu winiety oraz stresu na jaki będziemy narażeni podczas zastanawiania się czy już jesteśmy na drodze płatnej i będziemy musieli zapłacić karę, czy jeszcze jedziemy przepisowo.

Innym sposobem na nabycie winiety jest zakup w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie Węgier lub za ich granicą. Na oficjalnej stronie internetowe węgierskiego systemu opłat drogowych możemy sprawdzić lokalizację punktów ⇒ http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Na terenie Polski punkty w których możemy zakupić winietkę zlokalizowane są przy przejściach granicznych znajdujących się na naszej południowej granicy. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy do winiet zakupionych w Polsce doliczą sobie koszty przewalutowania oraz prowizję. Winieta kupiona u nas w kraju w punkcie stacjonarnym będzie droższa od tej kupionej na Węgrzech lub przez Internet. Poniżej znajduje się instrukcja która z pewnością pomoże w dokonaniu zakupu winiety przez Internet.

Pełna i szczegółowa instrukcja zakupu winiety znajduje się w nowym artykule pod ⇒linkiem.

Skrócona instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupu winiety przez Internet należy wejść na stronę: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona internetowa dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim i węgierskim. Przed zakupem winiety należy się zarejestrować. Po kliknięciu opcji zarejestruj ukaże nam się strona jak poniżej. Na poniższej stronie musimy uzupełnić wszystkie dane oznaczone gwiazdką.

Po poprawnym zarejestrowaniu dostaniemy emaila w którym musimy potwierdzić rejestrację. Email wysłany przez system wygląda następująco:

Po zatwierdzeniu i zalogowaniu ponownie na stronie możemy przystąpić do zakupów. Z listy dostępnej na stronie wybieramy interesującą nas winietę. Lista wygląda następująco:

Po wybraniu czasu trwania winiety oraz kategorii musimy wypełnić dane takie jak: czas rozpoczęcia, podać kraj w którym samochód jest zarejestrowany oraz podać numer rejestracyjny pojazdu. Po uzupełnieniu danych klikamy NEXT.

Na kolejnym ekranie ukaże nam się podsumowanie. Przed przejściem do następnego kroku sprawdźmy dane.

W tym momencie pozostaje nam już wykonać płatność. Za winietę możemy zapłacić przy pomocy karty.

Po opłaceniu winiety będziemy mogli ją wydrukować. Wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety będziemy musieli okazać w przypadku kontroli.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Węgrzech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Komentarze

 • Autostrady Polska

  Witam. Mam problem z kupienie winiety na Wegry. Posiadam samochód służbowy i po zaznaczeniu tej opcji podczas rejestracji należy wpisać numer podatkowy. Wpisuję NIP z kreską, bez kreski z PL i bez PL z przodu i za każdym razem wyskakuje mi błąd. Czy wiesz co robię nie tak ? Pozdrawiam Radek

 • Tomasz Garczarczyk

  Witam,

  Mam pytanie techniczne, przejeżdżam przez Węgry i przy rejestracji jest opcja zarejestrowania się jako prywatny kupiec lub firma. Poruszam się w celach prywatnych niemniej jednak wykorzystuje samochód służbowy.
  Co w wyżej wymienionym wypadku powinienem wybrać?

  Pozdrawiam Tomek

  • Dzień dobry,
   W tym formularzu podajemy dane osoby kupującej winietę. Jeżeli w danej chwili nie reprezentuje Pan firmy, w której Pan pracuje to należy podać swoje dane prywatne. Faktura na firmę za winietę nie będzie Panu potrzebna.

 • Ewzen Huml

  Witam,
  mam pytanie po poprawnej rejestracji pojawia się informacja, żeby potwierdzić rejestrację poprzez maila, niestety żadnego maila nie dostałem, rej. w piątek do poniedziałku brak maila. W poniedziałek ponowan rej. na innego maila, też brak maila aktywującego(sprawdziłem spam itd.) co w tym przypadku?

  • Proszę spróbować podać adres e-mail z innego serwera, jeśli np. próbowano z @interia.pl warto sprawdzić @gmail.com, itp. Być może coś z systemem mailinowym nie zadziałało. Warto także zaczerpnąć informacji u źródła.

  • Adam

   Ja mam identyczny problem. Coś im to słabo działa

 • Aruś Zrobczyński

  Witam,
  Chciałbym się dowiedzieć jak jest zakwalifikowany samochód VW T4. Zarejestrowany jako samochód osobowy z liczbą miejsc 7. Chodzi o D1 czy też już D2. Nie jest to auto ciężarowe czy też dostawcze. Nie jest to też kamper. Proszę o odpowiedź, żeby nie być zdziwionym podczas kontroli 😉
  aruś

  • Witam Serdecznie,

   Wydaje nam się, że w Twoim wypadku wystarczy winieta D1. O ile razem z kierowcą nie jest więcej jak 7 osób/miejsc w samochodzie. Poniżej wklejam oryginalną treść z ulotki o winietach na Węgrzech w języku polskim:
   „Pojazdy kategorii D1: motocykle i pojazdy osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej
   nieprzekraczającej 3,5 t, przystosowane do przewozu do 7 osób z kierowcą włącznie, oraz ich
   przyczepy;
   Pojazdy kategorii D2: wszystkie samochody osobowe nieuwzględnione w kategorii D1 (które mogą
   przykładowo przewozić więcej niż 7 osób) oraz pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej
   nieprzekraczającej 3,5 tony i kampery”
   Mam nadzieję, że udało się nam rozwiać wątpliwości. Życzymy udanego wyjazdu.

   • Aruś Zrobczyński

    Witam. Dziękuję za odpowiedž. Wnioskuję jednak, że też pewności nie macie jak zakwalifikować VW T4. W odpowiedzi pojawiło się słowo niepewności „wydaje nam się ”
    Czy jest możliwość sprawdzenia lub dopytania u žrodla? ? Tu nie chodzi o różnice w zakupie winiety tylko o karę za brak wlasciwej 😉
    pozdrawiam
    Arus

    • Witamy Ponownie, Jeżeli nie wzbudzamy zaufania. Polecamy lekturę ulotki spod linka:
     http://toll-charge.hu/files/document/document/165/hd_brosura_POL.pdf Jeżeli dalej będą pojawiać się wątpliwości to polecamy kupić winietę w tradycyjny sposób na granicy. Pozwoli to przenieść odpowiedzialność za dobór winiety na sprzedawcę. Polecamy ten sposób w przypadku kiedy sami nie chcemy podejmować decyzji o zakwalifikowaniu pojazdu do odpowiedniej kategorii,

 • R G

  Witam,

  chciałabym się dowiedzieć jak jest w przypadku samochodu osobowego z przyczepą kempingowa. CZy ta stawka winna być opłacona x2, czy też obejmuje już ona przyczepę? dziękuję za odpowiedz

 • Major Szyszka

  Witam właśnie kupiłem winietę podałem
  dane karty wykonałem przelew wpisując hasło SMS z mBanku i nic na koncie nie pobrano pieniędzy i nie dostałem żadnego maila z potwierdzeniem jak długo to może potrwać a żeby nie zrobić ponownego przelewu ?? Czy pieniądze księgowy się odrazu czy trzeba czekać ??

  • Witam Serdecznie, My kupując winietę korzystaliśmy z płatności kartą. W naszym przypadku od razu po dokonaniu płatności zostaliśmy przeniesieni na stronę z której można było pobrać winietę.

 • Andrzej Kuchnecki

  Płatność za winietę dokonana kartą on-line w dniu dzisiejszym.
  Po przekierowaniu na węgierską stronkę z opcją do druku „wyskakuje” problem techniczny.
  Jak w takim razie można wydrukować winietę, bo ja nie widzę innej możliwości jak tylko tym kanałem co nie działa…..?
  Tym bardziej,że wyjazd 30.06. rano… miało być szybko i prosto, a jest jak widać słabo póki co.
  Proszę o radę w tej kwestii.

  • Proszę ponownie zalogować się na stronie: https://ematrica.nemzetiutdij.hu Po zalogowaniu dostępna będzie po prawej stronie do kliknięcia opcja Historia zakupów „Purchase history”. Po kliknięciu zostaną wyświetlone wszystkie winiety kupowane przy użyciu konta. W dowolnej chwili można jeszcze raz wydrukować wybrane potwierdzenie zakupu winiety.

 • Jarek

  Dzięki za przydatne informacje. Taka uwaga: słowo „ukarze” dotyczy karania. Jeśli coś ma nam się ukazać, np. na ekranie, to piszemy „ukaże” 🙂 Pozdrawiam.

  • Witam Serdecznie, Dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd oraz za miłe słowo odnośnie informacji zawartych w artykule.

 • kobilko

  Kupiłem winiętę 10 dniowa kilka dni przed planowanym wyjazdem . Okazuje się , ze winieta jest ważna w dniu planowanego wjazdu ale od popołudnia , dokładnie od godziny kiedy za nią zapłaciłem , ale zapłaciłem kilka dni wcześniej . To kompletny nonsens, ponieważ przez Węgry planuję jechać przed południem , a winieta opiewa na godzinę wjazdu 15.30.

  • Dax Junior

   Udało się coś z tym zmienić? też mam zamiar rozpocząć podróż nocą z Polski i po 4 h jest będę na granicy z Węgrami…

  • Mateusz Kula

   To coś Pan popierniczył bo ja mam od godz. 00:00 do 23:59

 • Bartłomiej Górski

  Kupiłem winietę 10 dniową, niestety po wkykonianiu przelewu na stronie pokazała się informacja, ze transakcja nie powiodła się, jednak pieniądze z konta poszły i dostałem maila potwierdzającego wpłatę, lecz kiedy wszedłem na stroną, żeby wydrukowac winietę transakcja dalej widnieje jako „do zapłaty”. A na maila napisanego do nich odpisali ze odpowiedzą w ciągu 30 dni…

  • Damian

   Mam ten sam problem

 • Michal

  Nie ma obowiązku posiadania dowodu zakupu winietki najważniejsze by numery auta się zgadzały. Oni mają video kontrol. Stoi auto na autostradzie z kamerą. Kamera zczytuje nr rejestracyjny. Komputer sprawdza a kilka km dalej wyłapują delikwentow , którzy nie mieli viniety. Wiem to od kolegi który mieszka na Węgrzech. tak to dziala

 • Michal

  Nie ma obowiązku posiadania dowodu zakupu winietki najważniejsze by numery auta się zgadzały. Oni mają video kontrol. Stoi auto na autostradzie z kamerą. Kamera zczytuje nr rejestracyjny. Komputer sprawdza a kilka km dalej wyłapują delikwentow tak to dziala

 • Robert

  Mam dokladnie ten sam problem – identyczny. Co teraz robic?

 • Jaksks

  Czy jeśli mnie nie złapali to jest szansa, że nie dostanę mandatu za brak winiety?

  • Marek

   To w takim razie czekaj na pamiątkę z wakacji 🙂
   System kamer nad autostradą pracuje 🙂

 • jakub

  po wypełnieniu rejestracji nie dostałem żadnego maila…

 • Marek

  Mam problem czy może ktoś pomóc?jadę innym autem niż zakładałem wczesniej, a winietę nam od jutra, czy można przepisać zapłaconą winietę na inne auto? Albo zwrot?

 • Marek

  Ważne aby zakupić w tym samym dniu w którym pojawiasz się na płatnym odcinku