Liptowski Gródek (Liptovský Hrádok) – historyczne miasto z pięknym widokiem na Tatry

Tuż u podnóża Tatr znajduje się malowniczo położona miejscowość Liptowski Gródek. Główną atrakcją miasta jest zamek Hrádok oraz skałka wznosząca się nad miastem. Pierwotna osada o nazwie Belsko z uwagi na swoją strategiczną lokalizację została przekształcona w kamienny gród chroniący szlak handlowy. Pierwsza wzmianka o zamku od którego miasto przejęło nazwę pochodzi z 1341 roku. Aktualnie zamek ma prywatnego właściciela który dokonuje jego rekonstrukcji. Zlokalizowana tam jest restauracja,hotel ze spa oraz winiarnia. Dodatkowo w zamku organizowane są także imprezy okolicznościowe oraz wesela.

dsc_7615

Warto wspomnieć, że przed zamkiem znajduje się malowniczo położone jeziorko przy którym można usiąść na ławce i odpocząć. Można także łowić ryby, ale właściciele nie zezwalają na ich zabranie. Po złowieniu rybę należy wypuścić.

dsc_7613

dsc_7634

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Samochód możemy zaparkować bezpłatnie pod zamkiem lub znajdującą się na przeciwko skałką. Polecam wyjście na skałkę skąd rozciąga się niezapomniany widok na zamek oraz Tatry. Wejście na skałkę zajmuje ok 5-10 min.

dsc_7626

Zwiedzanie ruin zamku oraz pałacu zajmuje około 25 min. Na zamku znajduje się audiowizualna wystawa która w ciekawy sposób przedstawia historię zamku. Dostępne jest również zwiedzanie z przewodnikiem codziennie o godzinie 13,14 i 15. Bilet normalny kosztuje 3 EUR, a ulgowy dla dzieci i studentów 1 EUR. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

asd

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *