Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2017


Nasi południowi sąsiedzi od 1 stycznia 2017 roku wprowadzili zmiany w mapie dróg za poruszanie po których musimy wnosić opłatę w postaci winiety. Z opłat zostały wyłączone autostradowe obwodnice miast. Czesi nie zdecydowali się na wprowadzenie ewiniet. Dostępne w tym kraju winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę. Pamiętajmy, że informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Samochody ciężarowe objęte są systemem elektronicznej opłaty za przejazd.

AKTUALIZACJA: Informacje o czeskich winietach 2019 pod linkiem: Opłaty drogowe – winiety – Czechy 2019 – Poradnik

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać z Czeskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2017 ważna jest od 1 grudnia 2016 , a kończy ważność 31 stycznia 2018roku. Poniżej na zdjęciu znajduje się wzór aktualnych winiet.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2017. Dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony obowiązuje jednakowa opłata. Motocykle zwolnione są z opłat!

Uwaga: 1 CZK = 0,1596 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 8.02.2017)

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 798 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼15960 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1015 km autostrad. W 2017 roku z opłat wyłączone zostały autostradowe obwodnice miast które są zaznaczone na poniższej mapce kolorem zielonym. Dzięki temu zabiegowi zyskaliśmy 105 km autostrad po których możemy poruszać się bezpłatnie. Oprócz nowych fragmentów za przejazd po których nie jest pobierana opłata obecne są także odcinki zaznaczone kolorem pomarańczowym również zwolnione z opłaty drogowej. Poniżej znajduje się aktualna mapa z zaznaczonymi autostradami na terenie Czech.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na terenie Czech w punktach oznaczonych plakietką taką jak na zdjęciu poniżej. Lista punktów dostępna jest na stronie http://www.sfdi.cz/en/vignettes/2017-highway-vignettes/sales-points/. Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Kaufland. Ogólnie na terenie Czech znajduje się 5955 punktów w których można dokonać zakupu. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych.

Źródło: http://www.sfdi.cz/

Sposób montażu po zakupie

Po zakupie winiety musimy wpisać na nią nasz numer rejestracyjny. Pamiętajmy, że jedynym prawidłowym miejscem do przyklejenia winiety jest dolny róg szyby po stronie pasażera. Pozostały odcinek winiety należy zachować do końca jej ważności.

Po przyklejeniu winieta nie może zostać przeniesiona na inny pojazd. Nie ważną winietę należy niezwłocznie usunąć z szyby pojazdu. Po zmianie numeru rejestracyjnego winieta zachowuje ważność.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Czech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *