Hiszpania,  Relacje z podróży

Playa de Bolonia czyli dzika, piękna plaża z monumentalną wydmą – Andaluzja

Bolonię, niewielką miejscowość położoną nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, w hiszpańskiej Andaluzji odwiedziliśmy pod koniec marca 2017 roku. Znalazła się ona na naszej trasie objazdowej ze względu na wspaniałą plażę, a także ze względu na wydmę. Nie żałujemy żadnej minuty spędzonej tutaj.

PLAŻA

Piaszczysta plaża Bolonia (La Playa de Bolonia) ma około 3,8 km długości i średnią szerokość około 70 metrów. Sezon tutaj trwa od maja do października. Jest to niezwykle czyste miejsce, wypełnione naturalną roślinnością, pozbawione wielkich hoteli i restauracji. Ocean za sprawą fal stanowi doskonałe miejsce dla windsurferów.

BAELO CLAUDIA

W pobliżu plaży znajdują się ruiny starożytnego rzymskiego miasta Baelo Claudia, najbardziej znane ruiny miasta rzymskiego odkryte w Hiszpanii. Baelo Claudia zostało założone około 2000 lat temu i było pierwotnie wioską rybacką. Za czasów cesarza Klaudiusza było to bardzo zamożne miasto, w wieku VI w skutek trzęsienia ziemi zostało zniszczone i opuszczone przez mieszkańców.

Dzisiaj można tu zwiedzić pozostałości świątyń, amfiteatru, łaźni czy forum. Ruiny Baelo Claudia są dookoła ogrodzone, my nie wchodziliśmy na ich teren. Podziwialiśmy je z zewnątrz, od strony plaży. Widok był bardzo doby, polecam.

Godziny otwarcia:

1 stycznia – 31 marca: wtorek – sobota od 09:00 – 17:30, niedziela i święta 9:00 – 15:30.
1 kwietnia – 15 czerwca: wtorek – sobota od 09:00 – 19:30, niedziela i święta 9:00 – 15:30.
16 czerwca – 15 września: wtorek – sobota od 09:00 – 15:30, niedziela i święta 9:00 – 15:30.
16 września – 31 grudnia: wtorek – sobota od 09:00 – 17:30, niedziela i święta 9:00 – 15:30.

Święta lokalne (Tarifa) 16 lipca i 8 września: od 9:00 do 15:30
Nieczynne: we wszystkie poniedziałki oraz 1 stycznia, 6 stycznia, 1 maja, 24 grudnia, 25 grudnia, 31 grudnia

Cennik:
Wejście jest bezpłatne dla obywateli Unii Europejskiej. Dla pozostałych wstęp wynosi 1,50 euro.

 

WYDMA

Przepiękna wydma położona w zachodnim krańcu plaży. Pomimo tego, że leży ona na terenie Parku Przyrody Estrecho wstęp jest bezpłatny. Wydma ma ponad 30 m wysokości oraz 200 m szerokości. Jeżeli macie siłę na dojście w to miejsce, to polecam. Powstają tutaj wspaniałe zdjęcia, niczym z filmu „Pustyni i w puszczy”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Jak dojechać do plaży?

Z drogi N-40 kierujemy się na szosę CA-8202 w Boloni, następnie jedziemy na ulicę Pista Vereda de la Reginosa. Tam znajduje się jeden z parkingów, z którego dojdziemy na nogach do plaży.

Parking

Jeden bezpłatny parking zlokalizowany jest pomiędzy ulicami El Lentiscal a Pista Vereda de la Reginosa (zdjęcie poniżej). Drugi znajduje się bliżej plaży, też przy Pista Vereda de la Reginosa (dokładna nazwa: Aparcamiento de La Duna de Bolonia). W marcu, poza sezonem było dużo miejsc wolnych.

Restauracja

W okolicy parkingu znajdują się restauracje z lokalnym jedzeniem (m.in. tapas).

PODSUMOWANIE

Bolonię odwiedziliśmy w marcu, poza sezonem, woda oceanu była jeszcze zimna, ale nie zniechęciło nas to do zanurzenia w niej stóp ;). Innych turystów praktycznie w ogóle nie było, jedynie kilku windsurferów. Miejsce urzekło nas przepiękną, czystą, piaszczystą plażą; brakiem wszędobylskich straganów, naturalnością, niesamowitą roślinnością oraz wydmą, na którą koniecznie polecam się wspiąć…

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *