Radomyśl Wielki i jedyny w swoim rodzaju samolot PZL M-2

Jeżeli będziecie kiedyś się poruszać po drodze 984 (Lisia Góra – Mielec). Zatrzymajcie się na rynku w Radomyślu Wielkim. Rynek jest bardzo zadbany a przez swoją nietypową lokalizację ( przez środek przebiega droga 984) nie sposób go nie zauważyć. Mimo bliskiej obecności drogi wojewódzkiej jest to dobre miejsce do odpoczynku.

Radomyśl został ulokowany na prawie magdeburskim w roku 1581 przez kasztelana Mikołaja Firleja. Aktualnie miasto znajduje się w województwie podkarpackim.

Znanymi osobami pochodzącymi z Radomyśla Wielkiego są m.in: kardynał Ignacy Jeż, podpułkownik Bronisław Brągiel oraz reżyser, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego Leszek Wosiewicz.

Na rynku znajduje się jedyny w swoim rodzaju samolot PZL M-2.

turystaonline.pl Radomyśl Wielki 1

PZL M-2 to pierwszy zbudowany po wojnie całkowicie metalowy samolot dwumiejscowy, jednosilnikowy ze stałym podwoziem, który miał być głownie przeznaczony do użytku w aeroklubach.  Samolot powstał w WSK „PZL Mielec” a głównym jego projektantem był inż.Stanisław Jachyra. Produkcja została rozpoczęta w 1958 roku. Samolot jednak nigdy nie wszedł do produkcji mimo tego, że charakteryzował się bardzo dobrymi własnościami lotnymi.  Powstały tylko 3 prototypy tego samolotu z czego dwa były zdolne do latania. Samolot o oznaczeniach (SP-PAC) który obecnie znajduje się na rynku w Radomyślu Wielkim był prezentowany na wystawie lotniczej we wrześniu 1958r. Samolot służył w aeroklubie w Mielcu. W 1972 r. samolot został przekazany Zarządowi Miejskiemu i został przekształcony w pomnik który możemy podziwiać.

Drugi egzemplarz samolotu M-2 nosił oznaczenie (SP-PBA) jednak ten samolot nie miał tyle szczęścia co ten który znajduje się w Radomyślu Wielkim. Po służbie w aeroklubie mieleckim samolot przekazano do przedszkola w Mielcu następnie samolot oddano na złom. Samolot po rekonstrukcji można oglądać w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Po drugiej stronie rynku znajduje się malownicza fontanna.

turystaonline.pl Radomyśl Wielki 4

Oprócz wizyty na rynku można jeszcze odwiedzić kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w z XVIII wieku.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Przy rynku znajduje się duża liczba miejsc postojowych. Parking jest bezpłatny. Na rynku znajduje się także spora ilość ławek na których można sobie usiąść i delektować się zadbaną przestrzenią urbanistyczną.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

turystaonline.pl Radomyśl Wielki 2

turystaonline.pl Radomyśl Wielki 3

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *