Ruiny średniowiecznego zamku Likawa (Likavský hrad)


Spędzając weekend majowy (1-3.05.2016) na Słowacji, w Rużemberku wybraliśmy się także do zamku Likawa. Pojechaliśmy samochodem, który zaparkowaliśmy w miejscowości Likavka (ulica Pod hradom), następnie poszliśmy pieszo, wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego. Przejście z parkingu do zamku zajęło nam około 30 minut. Z początku trasa prowadziła utwardzoną drogę, później robiło się coraz ciekawiej :D, weszliśmy do lasu, następnie przejściem pod autostradą. Końcówka trasy była dość stroma i męcząca.

Zamek Likawa położony jest w wiosce Likawka, w północno – zachodniej części Liptowa (Liptów – rejon zajmujący centralno – północną część Słowacji). Zamek został przekazany do użytku po raz pierwszy w roku 1315. Zadaniem twierdzy było strzeżenie przejścia przez rzekę Wag oraz szlaku handlowego z dorzecza Wagu do Orawy, a następnie do Polski. Właściciele stopniowo przebudowywali i poszerzali zamek. Na początku XVIII w. zamek został zburzony. Wycofujące się wojska panującego władcy – Franciszka Rakoczego ustąpiły przed wojskami habsburskimi.

Piewszy rzut oka na zamek

Nasze wrażenia po odwiedzeniu tego miejsca były mieszane. Zafascynowani zewnętrznym urokiem zamku oraz za namową pana z budki z opłatami (opowieści o sali tortur, którą można przetestować na sobie), zaryzykowaliśmy, kupiliśmy bilety wstępu i weszliśmy dalej. Ku naszemu zdziwieniu zwiedzanie kończyło się praktycznie zaraz za bramą wejściową. Dla zwiedzających udostępniona jest wyłącznie jedna część – wieża. Zawiera ona wystawę na temat historii zamku oraz niewielką ilość eksponatów. Sala tortur niestety nie istniała. W jednym z pomieszczeń było kilka narzędzi do tortur, to wszystko. Atutem tego miejsca jest rozciągający się przepiękny widok na Słowackie Tatry.

Cena wstępu na zamek:

  • Dzieci do lat 3 – bezpłatnie
  • Dzieci od 3 do 6 roku życia – 0,01 €
  • Dzieci, studenci – 1 €
  • Dorośli – 2 €

Godziny otwarcia:

  • Od 1 do 31 maja, czynny w soboty i niedziele w godzinach 10.00 – 16.00
  • Od 1 czerwca do 18 września, czynny codziennie w godzinach 9.00 – 17.00
  • Od 19 września do 2 października, czynny codziennie w godzinach 10.00 – 16.00

Galeria:

Mapa z lokalizacją zamku:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *