Wysoka przez Wąwóz Homole w Pieninach

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia niekoniecznie trzeba spędzić leżąc w łóżku, oglądając film „Kevin sam w domu” na Polsacie (chociaż to też czasem lubię :-D). Zeszłego roku, 26 grudnia, razem z rodziną wybrałem się w Pieniny, by zdobyć kolejny szczyt z Korony Gór Polski, a więc Wysokie Skałki (najwyższy szczyt w całych Pieninach).

Moja trasa (zobacz mapę):

Parking Homole w Jaworkach –> Wąwóz Homole –> Wysoka (1050 m n.p.m.) –> Parking Homole

Czas przejścia: 4 godziny (zobacz galerię)

Pogoda z całą pewnością sprzyjała temu przedsięwzięciu. Przypominała bardziej jesień, aniżeli zimę. Temperatury były dodatnie przez całą wędrówkę.

Wycieczka rozpoczęła się na parkingu Pod Homolami w Jaworkach, skąd udałem się na zielony szlak, prowadzący poprzez cały Wąwóz Homole (wyżłobionej przez potok ciasnej doliny). Dookoła można podziwiać malownicze ściany skalne, a wzdłuż szlaku płynący potok Kamionka.

homole
Trasa jest doskonale oznaczona i myślę, że do momentu wyjścia z wąwozu, nikt nie będzie miał  większych problemów.

Podążając dalej zielonym szlakiem, dojdziemy do samego szczytu, czyli Wysokiej (1050 m n.p.m.), zwanej także Wysokimi Skałkami. Końcówka trasy jest dość wymagająca i stroma. Idąc tam warto zadbać o dobre obuwie, a w zimie być skoncentrowanym cały czas, by nie zrobić sobie krzywdy.

Film z Wysokiej↓:

Szczyt jest wspaniałym punktem widokowym na okoliczne pasma górskie, takie jak Tatry czy  Beskid Sądecki i Pieniny. Dookoła znajdują się barierki zabezpieczające. Będąc wczesnym rankiem w tym miejscu czasami można natrafić na tzw. „morze mgły” i ja byłem tego świadkiem!

Galeria:

Mapa:

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *