Ciekawostki,  Różności

Poznaj Koronę Gór Polski – Praktyczne wskazówki dla miłośników górskich

Korona Gór Polski to zbiór 28 szczytów z różnych pasm górskich Polski. Oryginalnie planowano, że będzie to lista wyłącznie najwyższych szczytów każdego pasma. W praktyce jednak, do Korony Gór Polski włączono jedynie najwyższe szczyty z poszczególnych pasm, na które prowadziły znakowane szlaki turystyczne.

Zdobywanie Korony Gór Polskich to jedno z najbardziej ambitnych wyzwań, przed jakimi stają miłośnicy górskich przygód w Polsce. Dla wielu z nich osiągnięcie tego celu jest jednym z najważniejszych w życiu. Każde zdobyte w ramach Korony Gór Polskich wzniesienie wiąże się z niezapomnianymi przeżyciami, spektakularnymi widokami i wrażeniami, które pozostają na długo w pamięci.

Jakie szczyty należą do Korony Gór Polski?

  1. Tatry: Rysy (2499 m n.p.m.)
  2. Beskid Żywiecki: Babia Góra (1725 m n.p.m.)
  3. Karkonosze: Śnieżka (1602 m n.p.m.)
  4. Masyw Śnieżnika: Śnieżnik (1425 m n.p.m.)
  5. Bieszczady: Tarnica (1346 m n.p.m.)
  6. Gorce: Turbacz (1310 m n.p.m.)
  7. Beskid Sądecki: Radziejowa (1262 m.n.p.m.)
  8. Beskid Śląski: Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
  9. Beskid Wyspowy: Mogielica (1170 m n.p.m.)
  10. Góry Izraelskie: Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.)
  11. Góry Bialskie: Rudawiec (1112 m n.p.m.)
  12. Góry Orlickie: Orlica (1084 m n.p.m.)
  13. Pieniny: Wysoka (1050 m n.p.m.)
  14. Góry Sowie: Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)
  15. Beskid Niski: Lackowa (997 m n.p.m.)
  16. Góry Złote: Kowadło (989 m n.p.m.)
  17. Góry Bystrzyckie: Jagodna (977 m n.p.m.)
  18. Rudawy Janowickie: Skalnik (945 m n.p.m.)
  19. Góry Kamienne: Waligóra (936 m n.p.m.)
  20. Beskid Mały: Czupel (934 m n.p.m.)
  21. Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)
  22. Beskid Makowski: Lubomir (912 m n.p.m.)
  23. Góry Opawskie: Biskupia Kopa (889 m n.p.m.)
  24. Góry Wałbrzyskie: Chełmiec (869 m n.p.m.)
  25. Góry Bardzkie: Kłodzka Góra (765 m.n.p.m.)
  26. Góry Kaczawskie: Skopiec (724 m n.p.m.)
  27. Masyw Ślęży: Ślęża (718 m n.p.m.)
  28. Góry Świętokrzyskie: Łysica (612 m n.p.m.)
Lackowa ⬆️
Rysy ⬆️
Charakterystyczny mur na szczycie Babiej Góry ⬆️
Mogielica ⬆️
Tarnica ⬆️

Jak zostać członkiem Klubu Korony Gór Polski?

Aby przystąpić do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na oficjalnej stronie internetowej klubu: https://kgp.info.pl/akces-do-klubu/

Po wypełnieniu formularza, należy dokonać wpłaty wpisowego, wpłaty za zakup książeczki Korony Gór Polski, w której zbiera się potwierdzenia zdobycia koronnych szczytów oraz koszt wysyłki zwrotnej.

Po otrzymaniu książeczki i odznaki można rozpocząć wędrówki po górskich szlakach.

Po zdobyciu wszystkich 28 koronnych szczytów, należy udać się na spotkanie z Lożą Zdobywców, która przyznaje godność ZDOBYWCY KORONY GÓR POLSKI. Spotkania odbywają się podczas imprez klubowych lub na posiedzeniach organizowanych w większych miastach. Przewidywany czas realizacji zgłoszenia to około 14 dni.

Kto może zostać członkiem Klubu Korony Gór Polski?

Do klubu Korony Gór Polski może przystąpić każda osoba dorosła oraz dzieci powyżej 7 roku życia, niezależnie od miejsca zamieszkania – także osoby z zagranicy. Klub jest otwarty dla wszystkich miłośników gór, którzy chcą podjąć wyzwanie zdobycia najwyższych szczytów Polski i doświadczyć niezapomnianych wrażeń na górskich szlakach, niezależnie od miejsca zamieszkania.

W jaki sposób potwierdza się zdobycie poszczególnych szczytów?

W książeczce Korony Gór Polskich każdy szczyt posiada dedykowaną stronę, na której potwierdza się jego zdobycie. Potwierdzeniem zdobycia są zdjęcia wykonane na szczycie, które należy umieścić na odpowiedniej stronie książeczki, oraz pieczątki z schronisk, placówek czy firm, mających swoją siedzibę w okolicy szczytu (w przypadku braku pieczątki z najbliższej miejscowości). Dodatkowo, potwierdzeniem zdobycia szczytu może być również pieczątka i podpis uprawnionego członka Loży Zdobywców spotkanego na szlaku. Warto pamiętać, że książeczka Korony Gór Polskich nie może posiadać pustych stron.

Czy wstępnie zdobyte szczyty przed przystąpieniem do klubu zostaną uznane jako zaliczone?

Niestety, nie jest to możliwe. Zdobycie szczytów jest liczone od daty przystąpienia do klubu.

W jakim czasie należy zdobyć wszystkie szczyty?

Nie istnieją określone ramy czasowe na zdobywanie szczytów. Program Korony Gór Polski to wyzwanie na całe życie, które można realizować przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Czy Rysy można zdobyć od strony Słowackiej?

Tak, to możliwe. Najważniejsze jest zdobycie szczytu Rysów, a mniej istotne jest to, z której strony się na niego weszło.

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Istotnym aspektem podczas zdobywania Korony Gór Polskich jest odpowiednie wyposażenie. Należy mieć ze sobą niezbędne rzeczy, takie jak: dobre buty górskie, odzież przeciwdeszczowa, czapkę, rękawiczki, kijków trekkingowych, termos z ciepłym napojem oraz prowiant.

Kolejnym ważnym aspektem podczas zdobywania Korony Gór Polskich jest odpowiednie planowanie trasy. Należy dokładnie zaplanować, które szczyty chcemy zdobyć i w jakiej kolejności. Przy planowaniu trasy warto też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i porę roku. Niektóre szczyty w Polsce, takie jak Rysy czy Śnieżka, mogą być trudne do zdobycia w okresie zimowym, ze względu na warunki pogodowe i ryzyko lawinowe.

Podsumowanie

Podsumowując, Korona Gór Polski to wyjątkowe wyzwanie dla miłośników górskich przygód. Składa się ona z 28 najwyższych szczytów z poszczególnych pasm górskich w Polsce, na które w chwili ustalania prowadził znakowany szlak turystyczny. Aby potwierdzić zdobycie każdego szczytu, należy umieścić w książeczce KGP zdjęcie z wierzchołka oraz pieczątkę z okolicy szczytu. Wymagane tempo zdobywania szczytów nie jest ustalone, co sprawia, że program Korony Gór Polski to wyzwanie na całe życie. Dla wielu miłośników gór Korona Gór Polski to jeden z najważniejszych celów w życiu, a zdobycie każdego szczytu wiąże się z niezapomnianymi przeżyciami i wspaniałymi widokami, które na długo pozostaną w pamięci.

Choć nie jesteśmy członkami Klubu KGP, uwielbiamy wędrować po górach i zdobyliśmy już kilka szczytów z listy. Zapraszamy do obejrzenia naszych relacji z wędrówek:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *