Skala trudności tras narciarskich – praktyczny poradnik

Trasy narciarskie muszą być oznaczone w sposób, który pozwoli narciarzom dobrać trasę do swoich umiejętności. Niestety oznaczenia mimo dużych podobieństw nie są takie same na całym świecie.
System oznaczenia tras oparty jest w głównej mierze na kolorach z rosnącym poziomem trudności: zielonym –> niebieskim –> czerwonym –> czarnym –> żółtym (zmienny/ Snowpark).

Polska

W Polsce od 2012 roku obowiązuje system złożony z trzech kolorów (niebieski, czerwony, czarny) i jest taki sam jak obowiązujący w całej Europie. System ten zastąpił działający wcześniej system złożony z czterech kolorów. Dlatego z uwagi na uwarunkowania historyczne i przyzwyczajenie można spotkać jeszcze trasy do nauki jazdy na nartach oznaczone kolorem zielonym. Coraz częściej w ośrodkach narciarskich można spotkać Snowparki oznaczone na żółto lub pomarańczowo.
Trudność tras ustalana jest przez TOPR i GOPR.

Zgodnie z ustawą: Trasy niebieskie to trasy – łatwe, czerwone – trudne, a czarne – bardzo trudne.

Trasy czarnych (bardzo trudnych) dla ekspertów w Polsce jest ok. 20.
Miejscowości z czarnymi trasami: Szklarska Poręba, Karpacz, Sienna, Wisła, Szczyrk, Przyłęków, Korbielów, Rabka-Zdrój, Zakopane, Jurgów, Szczawnica (Jaworki), Krynica-Zdrój, Laskowa, Jeleniewo.

Szczegółowe informacje na temat skali trudności tras zostały umieszczone w poniższej tabeli.

Oznaczenie trasyOpis trasy
Narciarstwo alpejskie: Trasy dla początkujących narciarzy (do nauki jazdy), które są szerokie, otwarte, lekko nachylone i oddzielone od trudniejszych tras.
Nachylenie średnie do 15%. (Max. do 21% – 12°)

Narciarstwo biegowe: brak oznaczenia w kolorze zielonym.
Narciarstwo alpejskie: Trasy Łatwe.
Nachylenie średnie do 21%12°. (Max. do 30% – 17°)

Narciarstwo biegowe: Długość trasy długości do 10 km. Bez podejść i zjazdów. Maksymalna różnica terenu na długości 1 km do 40 m.
Maksymalne średnie nachylenie do 10%.
Narciarstwo alpejskie: Trasy dla trudne.
Nachylenie średnie do 29%16°. (Max. do 40% – 22°)

Narciarstwo biegowe: Długość trasy długości do 20 km. Niezbyt liczne odcinki posiadające podejścia i zjazdy. Maksymalna różnica terenu na długości 1 km do 80 m.
Maksymalne średnie nachylenie do 20%.
Narciarstwo alpejskie: Trasy dla bardzo trudne dla ekspertów.
Nachylenie średnie ponad 29%16°. (Max. powyżej 40% – 22°)

Narciarstwo biegowe: Długość trasy ponad 20 km. Liczne odcinki posiadające podejścia i zjazdy. Maksymalna różnica terenu na długości 1 km powyżej 80 m.
Maksymalne nachylenie powyżej 20%
Narciarstwo alpejskie: Trasy nieprzygotowanie i niepatrolowane. Oznaczone czasem: poza trasą.
Tak oznaczone są również Snowparki czyli miejsca do uprawiania ekstremalnych sportów zimowych dla narciarzy i snowboardzistów.

Narciarstwo biegowe: brak oznaczenia w kolorze żółtym.

Europa

Obowiązują oznaczenia bardzo podobne jak w Polsce z drobnymi różnicami. Szczegółowe informacje na temat skali trudności tras zostały umieszczone w powyższej tabeli.

Niemcy, Austria, Czechy i Słowacja

Oznaczenia analogiczne jak w Polsce.

Trasy niebieskie to trasy – łatwe, czerwone – średnio trudne, a czarne – bardzo trudne.

Włochy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, kraje Skandynawskie

Oznaczenia analogiczne jak w Polsce, z tą różnicą, że oficialnie obowiązuje także kolor zielony dla tras bardzo łatwych i zółty/pomarańczowy dla Snowparków.

Trasy zielone to trasy bardzo łatwe, niebieskie – łatwe, czerwone – średnio trudne, a czarne – bardzo trudne.

Ameryka Północna

Na terenie USA, Kanady trudność tras narciarskich oznacza się trzema czterema kolorami: zielonym kołem, niebieskim kwadratem, czarnymi rombami i pomarańczowym – Snowparki.
Klasyfikacja tras dokonywana jest wyłącznie przez ośrodki narciarskie. Nie ma norm, za pomocą których można dokonać selekcji.
Dodatkowo oprócz koloru trasy oznaczone są symbolami geometrycznymi. Szczególne znaczenie ma to dla tras trudnych i dla ekspertów oznaczonych jednym rąbem lub dwoma w zależności od trudności.

Trasy oznaczone zielonym kółkiem to trasy łatwe, niebieskim kwadratem – średnio trudne, czarnym rombem trudne, podwójnym czarnym rąbem

Australia i Nowa Zelandia

Na terenie Australii i Nowej Zelandii obowiązują oznaczenia analogiczne jak w Ameryce Północnej.

W Nowej Zelandii trasy narciarskie są trudniejsze niż w Europie lub USA mimo takich samych oznaczeń.

W celu poznania szczegółów proszę przeczytać powyższą sekcję Ameryka Północna.

Japonia

Obowiązują takie same oznaczenia jak w Polsce i w reszcie krajów z tą różnicą, że nie występuje kolor niebieski. Został on zastąpiony zielonym.

Poszczególne ośrodki samodzielnie nadają oznaczenia. Więc trudności tras mogą nie być porównywalne pomiędzy poszczególnymi miejscami.

Trasy zielone to trasy – łatwe, czerwone – trudne, a czarne – bardzo trudne.

Podsumowanie

Trasy mimo stosowania takich samych oznaczeń kolorystycznych mogą się różnić między sobą trudnością. Taka sytuacja szczególnie będzie widoczna podczas jazdy na nartach na innym kontynencie. W Europie oznaczenia i trudności tras są bardzo zbliżone. Występują jedynie drobne wyjątki i drobne różnice w oznaczeniach charakterystyczne jedynie dla konkretnego kraju.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *