Słowacja jest krajem śródlądowym Europy Środkowej. Graniczy z Polską, Czechami, Austrią, Węgrami i Ukrainą. Najbardziej popularne artykuły wywodzące się ze Słowacji to lokalnie wytwarzane produkty spożywcze oraz produkty rzemieślnicze. Poniżej znajdziecie nasz przewodnik po słowackich wyrobach, na które warto zwrócić uwagę i przywieźć je ze sobą do kraju bądź skosztować ich na miejscu. Cenowo wszystkie produkty zbliżone są do polskich.
1. Piwo
Jeśli chodzi o piwa, na Słowacji istnieje wiele znakomitych lokalnych browarów podobnych w stylu i wysokiej jakości do sąsiednich marek czeskich. Będąc u naszych południowych sąsiadów warto zaopatrzyć się w te produkty.
- Zlatý Bažant jest najbardziej znaną i eksportowaną marką piwa słowackiego. Została założona w 1969 roku, browar znajduje się w miejscowości Hurbanovo. W 1995 roku marka została zakupiona przez znany na całym świecie Heineken. Piwo Złoty Bażant można zakupić w różnych wersjach i smakach. Przykładowo: piwo jasne, piwo ciemne, piwo lekkie bezalkoholowe; Radlery: cytrynowy, grejpfrutowy, lawendowy, o smaku kwiatów czarnego bzu.
- Corgoň to kolejny wyśmienity pilsner z browaru Hurbanovo.
- Kelt lekki lager również z browaru Hurbanovo.
- Šariš piwo jasne i ciemne, wykonywane w największym browarze w kraju, w mieście Veľký Šariš.
- Steiger piwo pochodzące z Bratysławy.
2. Wino
Słowacja to także region winiarski, szczególnie jej południowa część granicząca z Węgrami. Tradycja upraw winorośli obejmuje tutaj wiele lat. Znajdują się tutaj szlaki prowadzące przez winnice, rozpoczynające się w Bratysławie i przebiegające przez Svätý Jur, Pezinok i Modra, a kończące się w Trnawie. Na trasie zwiedzający mogą zatrzymać się w piwnicach winnych, aby spróbować miejscowych wyrobów.
- Tokaj wino, które jest kojarzone wyłącznie z Węgrami okazuje się, że to najbardziej znane wino Słowacji. Wino Tokaj jest uważane za markę o światowej renomie i jest prawdopodobnie jednym z lepszych w Europie Środkowej.
- Frankovka modra – delikatne czerwone wino o owocowym smaku.
- Burčiak młode wino, sprzedawane jesienią (w okresie żniw) w barach winnych i na lokalnych rynkach. Jako, że Burčiak wzmacnia się wraz z fermentacją jego zawartość alkoholu może się znacznie różnić.
- Trnavská medovina to rodzaj słynnego na Słowacji napoju alkoholowego wykonanego z miodu kwiatowego doprawionego ziołami i przyprawami. Może być inaczej nazywany miodem pitnym lub winem miodowym. Najczęściej podawany po obiedzie jako słodki deser.
3. Alkohole spirytusowe
Picie alkoholu na Słowacji jest częścią tradycji.Odwiedzając mieszkańców, w szczególności wsi możecie zostać powitani przez gospodarzy domowym wyrobem napoju alkoholowego. Alkohole te są zazwyczaj bardzo silne, czasami nawet 60%. Najpopularniejsze alkohole spirytusowe produkowane na Słowacji:
- Slivovica (śliwowica), mocny alkohol wykonany ze śliwek, zawartość alkoholu wynosi od 30 do 50%. Przy czym większość z nich waha się w granicy 50%. Słowacy najczęściej kosztują tego trunku podczas oglądania meczów sportowych oraz w gronie znajomych.
- Hruškovica (brandy gruszkowe),
- Demänovka (likier ziołowy),
- Borovička (rodzaj ginu).
4. Kofola
Słowacja jest jednym z niewielu krajów świata, w których Coca-Cola i Pepsi nie są najbardziej popularnymi napojami bezalkoholowymi. Słowacy mają swoją Kofolę – napój bezalkoholowy podobny w smaku do Coli. Pochodzi on z czasów komunistycznej Czechosłowacji i jest bardzo uznawany wśród mieszkańców. Można go kupić zarówno w puszkach i butelkach.
5. Ser bryndza
Ser to produkt, który lepiej kosztować będąc na miejscu. Jako pamiątka może być trudna do zabrania. Bryndza to miękki ser owczy o wyraźnym smaku, stanowi podstawowy składnik narodowej potrawy – bryndzové halušky.
6. Miód i produkty z miodu
Na Słowacji znajdziemy wszystkie rodzaje odmian miodu. Zaopatrzymy się tu również w wiele ciekawych produktów do pielęgnacji ciała i kąpieli na bazie miodu.
7. Słodycze
Horalky to popularne słowackie wafelki wypełnione kremem najczęściej z orzeszków ziemnych. Od roku 1953 jest batonem wszech czasów na Słowacji i w Czechach. Batoniki są dostępne w wielu smakach: orzeszków ziemnych, czekoladowych, mlecznych, kokosowych, orzechów laskowych. Horalky zostały wprowadzone w Polsce w pod zmienioną nazwą na Góralki.
Czekolada Studentská i inne produkty firmy Orion. Są to co prawda produkty czeskie, ale na Słowacji są powszechnie dostępne i nie będziemy mieli problemów z ich zakupem. Czekoladę Studentská wypełnioną bakaliami i galaretkami zna niemal każdy.
No kurwix, czekolada studencką to każdy przywozi !! Cudo! Najlepiej zawinąć bryndze w papier jak gazetę a potem w siatkę i da się przywieź do Polski. Pozdrawiam
Z taką małą różnicą że bryndzę kupują w Polsce, ale to szczegół
Wódkę gruszkową, w tym z miodem, medovinę smakową, np. wiśniową, migdałową, cynamonową, wyroby ceramiczne, tj. bombki choinkowe, jajka wielkanocne, kieliszki ręcznie malowane, kolczyki.