Poradniki

Koronawirus COVID-19 – kompendium wiedzy dla osób podróżujących

W dniu 30 stycznia 2020 r. Dyrektor Generalny WHO ogłosił, że wybuch nowego wirusa z oznaczonego symbolem 2019nCoV jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC), na podstawie zalecenia Komitetu ds. Sytuacji Kryzysowych w ramach Międzynarodowych Regulacji dotyczących Zdrowia (2005). W następstwie tego ustalenia WHO nie zaleciła żadnych ograniczeń w zakresie podróży lub handlu, na podstawie aktualne dostępne informacji.
W tym artykule postaraliśmy się zebrać rzetelne informacje ze sprawdzonego źródła na temat koronawirusa COVID-19.

Photo by CDC on Unsplash

Artykuł na temat gdzie znaleźć rzetelne i aktualne informacje na temat nowego koronawirusa znajduje się pod linkiem.

Spis treści:

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. U ludzi koronawirusy wywołują infekcje dróg oddechowych, począwszy od zwykłego przeziębienia, a skończywszy na cięższych chorobach, takich jak Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) i ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). Najnowszy odkryty koronawirus powoduje chorobę COVID-19.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez najnowszy odkryty koronawirus. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan, w Chinach, w grudniu 2019 roku.

Jakie są objawy choroby COVID-19?

Najczęstszymi objawami COVID-19 są gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą mieć dolegliwości bólowe, przekrwienie nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zazwyczaj łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektórzy ludzie zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) wraca do zdrowia po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około 1 na 6 osób, które zachorowały na COVID-19 staje się poważnie chora i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze oraz osoby z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, są bardziej narażone na rozwój poważnej choroby. Około 2% osób z tą chorobą zmarło. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami z oddychaniem powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Jak się rozprzestrzenia COVID-19?

Ludzie mogą złapać COVID-19 od innych, którzy mają tego wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby. Następnie inne osoby łapią COVID-19, dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Ludzie mogą również złapać COVID-19, jeśli wdychają krople od osoby z COVID-19, która kaszle lub wydycha krople. Dlatego ważne jest, aby pozostać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej.

WHO ocenia bieżące badania nad sposobami rozprzestrzeniania się COVID-19 wyniki będą udostępniane na bieżąco.

Czy wirus COVID-19 może być przenoszony w powietrzu?

Dotychczasowe badania sugerują, że wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie poprzez kontakt z kropelkami oddechowymi, a nie poprzez powietrze.

Czy CoVID-19 może być złapany od osoby, która nie ma żadnych objawów?

Główny sposób rozprzestrzeniania się choroby polega na wydalaniu kropel oddechowych przez osobę, która kaszle. Ryzyko złapania COVID-19 od osoby, która nie ma żadnych objawów jest bardzo małe. Jednak wiele osób z COVID-19 doświadcza tylko łagodnych objawów. Jest to szczególnie prawdziwe we wczesnym stadium choroby. Dlatego możliwe jest złapanie COVID-19 od kogoś, kto ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się chory. WHO ocenia trwające badania nad okresem przenoszenia się COVID-19.

Czy mogę złapać COVID-19 z kału kogoś, kto ma chorobę?

Ryzyko wyłapania COVID-19 z kału osoby zakażonej wydaje się być niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że w niektórych przypadkach wirus może być obecny w kale, to jednak rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest główną cechą epidemii. WHO ocenia bieżące badania nad sposobami rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal udostępniać nowe wyniki. Ponieważ istnieje ryzyko, jest to jednak kolejny powód, aby regularnie czyścić ręce, po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Co mogę zrobić, aby się chronić i zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby?

Środki ochrony dla wszystkich

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu epidemii COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego organu ds. zdrowia publicznego. COVID-19 nadal dotyka głównie ludzi w Chinach, a niektóre ogniska występują w innych krajach. Większość osób, które uległy zakażeniu, cierpi na łagodną chorobę i wyzdrowieje, ale dla innych może być ona bardziej dotkliwa. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:

  • Regularnie i dokładnie czyść ręce, dezynfekując preparatem z alkoholem lub myjąc je wodą z mydłem.
    Mycie rąk wodą z mydłem lub pocieranie rękoma na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr (3 stopy) dystansu pomiędzy sobą a każdym, kto kaszle lub kicha.
    Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe płynne kropelki z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusy. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać krople, w tym wirusa COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma tę chorobę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
    Ręce dotykają wielu powierzchni i mogą wychwytywać wirusy. Po zakażeniu ręce mogą przenieść wirusa na oczy, nos lub usta. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować chorobę.
  • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegają dobrej higieny oddechowej. Oznacza to zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu, lub kichania. Następnie należy natychmiast pozbyć się zużytych chusteczek.
    Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając dobrej higieny oddechowej, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.
  • Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się o pomoc lekarską najlepiej przez telefon. Postępuj zgodnie ze wytycznymi obowiązującymi w kraju, w którym przebywasz.
    Władze krajowe i lokalne będą dysponować najbardziej aktualnymi informacjami na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwonienie z wyprzedzeniem pozwoli usługodawcy medycznemu szybko skierować pacjenta do odpowiedniej placówki służby zdrowia. Pozwoli to również na ochronę pacjenta i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
  • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat COVID-19. Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez placówkę medyczną, krajowy i lokalny organ ds. zdrowia publicznego lub pracodawcę na temat sposobów ochrony siebie i innych osób przed COVID-19.
    Krajowe i lokalne władze będą posiadały najbardziej aktualne informacje na temat tego, czy COVID-19 rozprzestrzenia się w Twojej okolicy. Są one w stanie najlepiej doradzić, co ludzie w Twojej okolicy powinni robić, aby się chronić.

Środki ochrony dla osób, które znajdują się lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19

  • Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. (Środki ochrony dla wszystkich)
  • Zostań w domu, jeśli zaczniesz czuć się źle, nawet przy łagodnych objawach, takich jak ból głowy i lekki katar, do czasu aż wyzdrowiejesz.
    Unikanie kontaktu z innymi i wizyt w placówkach medycznych pozwoli na bardziej efektywne działanie tych placówek i pomoże chronić Ciebie i innych przed ewentualnymi wirusami COVID-19 i innymi.
  • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu i trudności z oddychaniem należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może to być spowodowane infekcją dróg oddechowych lub innym poważnym stanem. Zadzwoń z wyprzedzeniem i poinformuj swojego placówkę medyczną o wszelkich niedawnych podróżach lub kontaktach z podróżnikami.
    Zadzwonienie z wyprzedzeniem pozwoli na szybkie skierowanie pacjenta do odpowiedniej placówki służby zdrowia. Pomoże to również zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 i innych wirusów.

Jakie jest prawdopodobieństwo złapania COVID-19?

Ryzyko zależy od tego, gdzie mieszkasz lub gdzie ostatnio podróżowałeś. Ryzyko zakażenia jest większe na obszarach, na których zdiagnozowano COVID-19 u pewnej liczby osób. Ponad 95% wszystkich przypadków COVID-19 występuje w Chinach, a większość w prowincji Hubei. Dla ludzi w większości innych części świata ryzyko zachorowania na COVID-19 jest obecnie niskie, jednak ważne jest, aby być świadomym sytuacji i działań w zakresie gotowości w swojej okolicy.

WHO współpracuje z organami ds. zdrowia w Chinach i na całym świecie w celu monitorowania i reagowania na wybuchy epidemii COVID-19.

Czy powinienem się martwić COVID-19?

Jeśli nie znajdujesz się w obszarze, w którym rozprzestrzenia się COVID-19, lub jeśli nie podróżowałeś z jednego z tych obszarów lub nie miałeś bliskiego kontaktu z kimś, kto ma wirusa i źle się czuje, Twoje szanse na jego otrzymanie są obecnie niewielkie. Zrozumiałe jest jednak, że możesz czuć się zestresowany i zaniepokojony tą sytuacją. Dobrym pomysłem jest zebranie faktów, które pomogą Ci dokładnie określić ryzyko, tak abyś mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności. Twój zakład opieki zdrowotnej, krajowy organ ds. zdrowia publicznego i pracodawca są potencjalnymi źródłami dokładnych informacji na temat COVID-19 i tego, czy znajduje się on w Twojej okolicy. Ważne jest, aby być poinformowanym o sytuacji w miejscu zamieszkania i podjąć odpowiednie środki w celu ochrony siebie. (Patrz Środki ochrony dla wszystkich).

Jeżeli znajdujesz się w obszarze, w którym występuje ognisko COVID-19, musisz poważnie potraktować ryzyko zakażenia. Należy postępować zgodnie z poradami wydanymi przez krajowe i lokalne organy służby zdrowia. Chociaż dla większości ludzi COVID-19 powoduje jedynie łagodne choroby, może też sprawić, że niektórzy ludzie będą bardzo chorzy. Rzadko zdarza się, że choroba może być śmiertelna. Osoby starsze oraz osoby z wcześniejszymi schorzeniami (takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca) wydają się być bardziej narażone. (Zob. Środki ochrony dla osób, które przebywają lub niedawno odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19).

Kto jest narażony na ryzyko rozwoju ciężkiej choroby?

Wciąż dowiadujemy się, jak COVID-2019 wpływa na ludzi, osoby starsze i osoby z wcześniejszymi schorzeniami (takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca czy cukrzyca) wydają się zapadać na poważne choroby częściej niż inne.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19?

Nie. Antybiotyki nie działają na wirusy, działają tylko na infekcje bakteryjne. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek profilaktyki lub leczenia COVID-19. Powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w celu leczenia infekcji bakteryjnej.

Czy istnieje szczepionka, lek lub sposób leczenia COVID-19?

Jeszcze nie. Do chwili obecnej nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, które mogłyby zapobiec lub leczyć COVID-2019. Jednakże, osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w celu złagodzenia objawów. Osoby z poważną chorobą powinny być hospitalizowane. Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece wspierającej.

Badania nad wynalezieniem szczepionki i specyficznych metod leczenia trwają. Są one na etapie badań klinicznych. WHO koordynuje wysiłki zmierzające do opracowania szczepionek i leków w celu zapobiegania i leczenia COVID-19.

Najskuteczniejszymi sposobami ochrony siebie i innych przed COVID-19 są: częste mycie rąk, przykrywanie kaszlu zgięciem łokcia lub za pomocą chusteczki higienicznej oraz utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra od osób, które kaszlą lub kichają. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz podstawowe środki ochrony przed koronawirusem.

Czy COVID-19 jest taki sam jak SARS?

Nie. Wirus, który powoduje COVID-19 i ten, który powoduje SARS, są genetycznie powiązane ze sobą, ale różnią się od siebie. SARS jest bardziej śmiercionośny, ale znacznie mniej zakaźny niż COVID-19. Od 2003 roku nigdzie na świecie nie doszło do wybuchu SARS.

Czy należy nosić maskę, aby się chronić?

Osoby bez objawów oddechowych, takich jak kaszel, nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz dla osób opiekujących się osobami, u których występują objawy, takie jak kaszel i gorączka. Stosowanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób, które opiekują się kimś (w domu lub w placówce służby zdrowia).

WHO zaleca racjonalne korzystanie z masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego wykorzystania masek (patrz Porady dotyczące stosowania masek). Maskę należy stosować tylko w przypadku wystąpienia objawów oddechowych (kaszel lub kichanie), podejrzenia zakażenia COVID-19 z łagodnymi objawami, lub opieki nad osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Podejrzenie zakażenia COVID-19 wiąże się z podróżowaniem w miejscach, w których zgłaszano przypadki, lub bliskim kontaktem z osobą, która podróżowała w tych miejscach i zachorowała.

Najskuteczniejszymi sposobami ochrony siebie i innych przed COVID-19 są: częste mycie rąk, przykrywanie kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczki higienicznej oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra od osób, które kaszlą lub kichają. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z podstawowymi środkami ochrony przed nowym koronawirusem.

Jak zakładać, używać, zdejmować i utylizować maskę?

  • Pamiętaj, że maska powinna być używana tylko przez pracowników służby zdrowia, opiekunów i osoby z objawami oddechowymi, takimi jak gorączka i kaszel.
  • Przed dotknięciem maski należy umyć dłonie, dezynfekując preparatem z alkoholem lub mydłem i wodą.
  • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma w niej przetarć lub dziur.
  • Zorientuj się, która strona jest stroną górną (gdzie znajduje się taśma metalowa).
  • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (kolorowa strona).
  • Umieścić maskę na twarzy. Naciśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, tak aby dopasować ją do kształtu nosa.
  • Pociągnąć dolną część maski w dół, tak aby zakrywała usta i brodę.
  • Po użyciu zdejmij maskę; usuwając elastyczne pętle zza uszu, trzymając jednocześnie maskę z dala od twarzy i odzieży, aby uniknąć dotykania potencjalnie zanieczyszczonych powierzchni maski.
  • Natychmiast po użyciu wyrzucić maskę do zamkniętego pojemnika.
  • Po dotknięciu lub wyrzuceniu maski należy zachować higienę rąk – Ręce należy pocierać alkoholem lub, jeśli są wyraźnie zabrudzone, umyć wodą z mydłem.

Jak długi jest okres wylęgania się COVID-19?

Okres wylęgania oznacza czas od momentu złapania wirusa do pojawienia się objawów choroby. Większość szacunków dotyczących okresu wylęgania COVID-19 waha się od 1-14 dni, najczęściej około pięciu dni. Szacunki te będą aktualizowane w miarę udostępniania coraz większej ilości danych.

Czy człowiek może zarazić się COVID-19 od zwierząt?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Rzadko zdarza się, że ludzie zarażają się tymi wirusami, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na innych ludzi. Na przykład SARS-CoV był związany z kotami, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy. Ewentualne zwierzęce źródła COVID-19 nie zostały jeszcze potwierdzone.

W celu ochrony, np. podczas wizyt na targach żywych zwierząt, należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i powierzchniami mających kontakt ze zwierzętami. Zapewnić dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa żywności przez cały czas. Ostrożnie obchodzić się z surowym mięsem, mlekiem lub organami zwierzęcymi, aby uniknąć zanieczyszczenia niegotowanej żywności i uniknąć spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

Czy mogę złapać COVID-19 od mojego zwierzęcia?

Nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące lub zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zarażone lub mogą rozprzestrzeniać wirus, który powoduje COVID-19.

Jak długo wirus może przetrwać poza organizmem?

Nie jest pewne, jak długo wirus powodujący COVID-19 przetrwa na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje o wirusie COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub do kilku dni. Może się to różnić w różnych warunkach (np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia).

Jeśli uważasz, że dana powierzchnia może być zainfekowana, wyczyść ją prostym środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Ręce należy czyścić wodą z mydłem lub pocierać je alkoholem. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Czy można bezpiecznie otrzymać paczkę z dowolnego miejsca, w którym występuje COVID-19?

Tak. Prawdopodobieństwo zakażenia towarów handlowych przez osobę zakażoną jest niskie, a ryzyko złapania wirusa wywołującego COVID-19 z opakowania, które zostało przeniesione, przewiezione i wystawione na działanie różnych warunków i temperatury jest również niskie.

Czy jest coś, czego nie powinno się robić?

Poniższe środki NIE są skuteczne przeciwko COVID-2019 i mogą być szkodliwe:

  • Palenie tytoniu
  • Przyjmowanie tradycyjnych ziołowych środków zaradczych
  • Noszenie wielu masek
  • Samoleczenie, takie jak antybiotyków bez konsultacji z lekarzem

W każdym przypadku, jeśli pacjent ma gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, powinien jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszych zakażeń i podzielić się z pracownikiem służby zdrowia historią podróży.

Podróżujący za granicę: jakie środki ostrożności

Koronawirusy są dużą rodziną wirusów oddechowych, które mogą powodować choroby od zwykłego przeziębienia do Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) i ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). W przypadku wystąpienia objawów sugerujących ostrą chorobę układu oddechowego przed, w trakcie lub po podróży, zaleca się zwrócić o pomoc lekarską i poinformować osobę udzielającą pomocy o przebiegu podróży.

Organy ds. zdrowia publicznego powinny udzielać podróżnym informacji w celu zmniejszenia ogólnego ryzyka wystąpienia ostrych zakażeń układu oddechowego, za pośrednictwem pracowników służby zdrowia, biur podróży, przewoźników oraz w punktach wjazdu na teren kraju. Opublikowane na stronie internetowej WHO porady dla społeczeństwa dotyczące wirusa Coronavirus (2019-nCoV) zawierają standardowe zalecenia WHO dla ogółu społeczeństwa dotyczące zmniejszenia narażenia na szereg chorób i ich przenoszenia, ochrony siebie i innych przed zachorowaniem, tak aby zachować zdrowie podczas podróży.

W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, osoby przyjeżdżające do Polski otrzymują wiadomość SMS:

Uwaga! Ministerstwo Zdrowia: Zagrożenie koronawirusem. Zapoznaj się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus lub zadzwoń na infolinię: 800 190 590.

Przypominamy – żeby zminimalizować ryzyko zarażenia, należy stosować się do zaleceń:

  • często myć ręce;
  • stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania;
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust;
  • zasięgnąć pomocy medycznej – jeśli występuje gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy choroby, a wróciliśmy z obszaru ryzyka, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa Covid-19 przed podjęciem decyzji o wyjeździe.

Gdzie znaleźć sprawdzone informacje o koronawirusie?

Więcej informacji na temat koronawirusa oraz sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia można znaleźć na dedykowanej stronie WHO: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 oraz specjalnej krajowej stronie http://gov.pl/koronawirus

Źródło: WHO i RCB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *