Opłaty drogowe – winiety – Słowenia 2017


Planując przejazd przez Słowenię warto zapoznać się z opłatami drogowymi obowiązującymi w 2017 roku. Poruszanie się autostradami lub drogami szybkiego ruchu wymaga posiadania winiety.  Pamiętajmy, że poniższe informacje dotyczą motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słoweńskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę na 7 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2017 ważna jest od 1 grudnia 2016 , a kończy ważność 31 stycznia 2018roku. Poniżej na zdjęciu znajduje się wzór aktualnych winiet.

Źródło: http://www.dars.si/

Poniżej znajduje się tabelka z obowiązującymi opłatami na rok 2017.

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości od 300 do 800 EUR.Kara za brak winiety:

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 650 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Poruszanie się po pozostałych drogach nie wymaga wykupienia winiety. Aktualna mapa płatnych dróg znajduje się na mapie poniżej.

Źródło: http://www.dars.si/

Sposoby zakupu:

Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Spar.  W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych. Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości zakupu e-winiety przez internet.

Sposób montażu po zakupie:

Przed wjazdem na drogę wymagającą opłat należy nakleić winietę na szybie pojazdu. Prawidłowo zamontowana winieta powinna się znajdować w górnym lub dolnym rogu po stronie kierowcy. Dopuszczalne jest też zamontowanie winiety na środku szyby pod lusterkiem. Pamiętajmy aby zachować dowód zakupu przez cały okres obowiązywania winiety!

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Słowenii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Znajdź nocleg dzięki sprawdzonej wyszukiwarce Booking.com Booking.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *